Nejhorší je nejistota, říká o zavírání hospod šéf Staropramenu. Pivovar bude zdražovat

Koronavirus dopadl na české restaurační provozy, zatím zavřely své podniky desítky odběratelů pivovarů, jde o jedno nebo dvě procenta. Dalších deset až 15 procent podniků čeká, co bude po létě.

Pivo, ilustrační foto
doporučujeme

Nejhorší je nejistota, kdy se neví, jestli stát nakonec nezavře provozy restaurací a hospod úplně, což by byla likvidace ještě pro větší část segmentu, řekl v rozhovoru s ČTK ředitel Pivovarů Staropramen Zdenek Havlena.

Dopad opatření přímo na pivovar podle něj není velký, už kvůli možnosti prodeje piva domů. Do budoucna by měl podle něj stát přemýšlet o dočasném snížení spotřební daně na pivo, aby se obor zotavil.

Za celý letošní rok odhaduje desetiprocentní nárůst v tržbách v tzv. kanálu off-trade, tedy prodeji baleného (například lahvového nebo plechovkového) piva přímo koncovým zákazníkům. Naopak propad prodejů čepovaného piva se podle něj vykompenzovat nepodaří, pivovary tak nejspíš v celkových prodejích skončí mírně pod loňským rokem.

Pivovary se podle Havleny s první vlnou pandemie vyrovnaly, připravily opatření pro ochranu zdraví zaměstnanců jako je například měření teploty pracovníků při příchodu na pracoviště, odstavily také sudové linky, protože spotřeba čepovaného piva kvůli zavřeným provozům klesla skoro k nule. "Pro hospody je nejhorší míra nejistoty. Neví, jestli budou otevření, jestli budou držet personál. Proti tomu je pivovar velká stabilní firma, která nežije z týdne na týden," uvedl ředitel.

Opatření ze strany státu jsou podle něj nepředvídatelná. Postup úřadů v první jarní vlně nehodnotí úplně jako špatný krok, ale úplné uzavírání provozů restaurací mu nedává smysl. "Kontakt lidí v hromadné dopravě je daleko intenzivnější," dodal.

Podobně tomu je podle něj u barů a restaurací, které byly do tohoto týdne otevřené do půlnoci, nyní musí zavírat v 22:00. Už dříve byly podle něj některé poloprázdné a riziko přenosu mezi zákazníky tak velké podle Havleny nebylo. Podle něj je třeba udržovat rozestupy mezi lidmi a chránit se rouškami ve všech oborech, nikoliv ostrakizovat pohostinství.

Pivovary Staropramen zvýší u balených piv od prosince cenu o tři až čtyři procenta, podle typu piva. "K tomuto kroku jsme přistoupili po důkladné analýze nákladů a situace a momentálně informujeme naše obchodní partnery," řekl ČTK Havlena. Kromě cen obalů je podle něj důvodem nárůst cen obalových materiálů, personálních a logistických nákladů.

Konkurenční pivovar Budějovický Budvar zdraží od ledna 2021 v ČR lahvové a plechovkové pivo v průměru o 3,7 až čtyři procenta. Víc zdraží ležáky, cena výčepního piva se prakticky nezmění. Ze sudového piva stoupne jen cena Budvaru 33, kde po více než roce skončí zaváděcí sleva. Ostatní ceny sudového piva zůstanou stejné jako letos.

Zdražení již v srpnu oznámil Plzeňský Prazdroj. Ode dneška zvýšil cenu některých piva v lahvích a plechovkách. Zvýšení cen v průměru o 3,6 procenta, tedy asi o 50 haléřů, se dotkne zejména ležáků a prémiových piv, jako Pilsner Urquell, Radegast 12 a Gambrinus 12. Čepovaná piva v sudech a tancích ani desetistupňová piva Gambrinus či Radegast v lahvích a plechovkách nezdraží.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průzkum ČNB: Banky hlásí zpřísnění poskytování úvěrů firmám

26.10.2020 11:56 Pro čtvrté čtvrtletí letošního roku část bankovního trhu avizuje další zpřísnění poskytování úvěrů…

Koronakrize je zpět. Důvěra v českou ekonomiku po pěti měsících klesla

26.10.2020 11:16 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu.…

TSK vypsala tendr na opravu Libeňského mostu, maximální cena je 2,85…

26.10.2020 10:31 Pražský Technická správa komunikací (TSK) dnes vypsala zakázku na rekonstrukci Libeňského mostu a…

Generální pardon: Zasaženým obchodníkům se odkládá splatnost DPH do konce…

26.10.2020 10:05 Ministerstvo financí dnes posune splatnost daně z přidané hodnoty (DPH) pro podnikatele z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama