Nouzový stav v ČR: Svazy v cestovním ruchu se bojí ztráty až desítek tisíc míst

Ztráty až desítek tisíc pracovních míst a více než 100 miliard korun se obávají při delším trvání opatření kvůli novému koronaviru firmy a organizace v cestovním ruchu v Česku. Žádají proto stát o rozšíření bezúročných půjček pro podnikatele, daňové úlevy nebo spolufinancování mezd.

Přidejte svůj názor

Hotely
doporučujeme

V tiskovém prohlášení to oznámilo Fórum cestovního ruchu ČR, které sdružuje mimo jiné asociace a svazy cestovních kanceláří, lázní, kempů, bazénů a saun či turistů. Stát už firmám slíbil půjčky, podle fóra by ale měly mít větší rozsah. Ministerstvo financí také kvůli koronaviru plánuje třeba posun termínu pro podání daňového přiznání.

Vláda kvůli výskytu koronaviru vyhlásila ve čtvrtek na 30 dnů nouzový stav. Zakázala vstup do Česka cizincům z 15 rizikových zemí a českým občanům cesty do těchto zemí. V republice platí ode dneška zákaz vstupu na sportoviště či do wellness zařízení a od soboty zákaz hromadné dopravy do okolních zemí. Už dříve byla omezena letecká doprava. "První analýzy z řad našich členů ukazují, že ztráty na tržbách v odvětví cestovního ruchu budou činit více než 30 miliard korun, bude-li krize zažehnána v řádu zhruba tří měsíců," uvedl předseda Fóra cestovního ruchu ČR Viliam Sivek.

Pokud trvání opatření kvůli koronaviru přesáhne čtvrt roku, budou podle něj ztráty ještě několikanásobně vyšší. "Bude-li epidemie a s ní související restrikce trvat mnohem déle, propadnou se tržby o více jak 100 miliard korun, dojde k významné ztrátě desítek tisíc pracovních míst a insolvenci stovek subjektů působícím v cestovním ruchu," sdělil.

Fórum proto žádá vládu o zavedení několika opatření, která by zmírnila dopady nynější situace na cestovní ruch v Česku. Chtělo by například zvětšit rozsah státem slíbených bezúročných půjček pro podnikatele. Vláda oznámila, že by půjčky činily půl milionu až 15 milionů korun, ale podle fóra by měly mít rozsah od 50.000 korun až po 30 milionů. Podle fóra by měl být také využit program na financování výplat pro dlouhodobě nezaměstnané na spolufinancování mezd pracovníků v cestovním ruchu, aby se předešlo jejich propouštění.

Asociace a svazy v cestovním ruchu by také chtěly dočasné snížení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) za ubytovací služby z 15 na deset procent a za služby cestovních kanceláří z 21 na 15 procent. Fórum žádá stát, aby vyhověl žádostem o odklady odvodů DPH, záloh na daň z příjmu firem a odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Fórum chce i vytvoření vládního garančního fondu pro krytí pojištěných pobytů zrušených v souvislosti s koronavirem a ustavení akční komise, která by připravila návrhy pro pozdější opětovné nastartování cestovního ruchu v Česku.

Ministerstvo financí ve čtvrtek oznámilo, že plánuje kvůli zmírnění dopadů situace kolem koronavariu na drobné podnikatele plošné prominutí pokut za opožděné podání daňových přiznání nebo za nepodání kontrolního hlášení k DPH. Sníží také zřejmě některé správní poplatky a posune termín pro podání daňového přiznání.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám, řekl Havlíček

31.03.2020 19:40 Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 procent mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s…

Plošný odklad splátek úvěrů? Poskytovatelé s návrhem nesouhlasí

31.03.2020 17:12 S plošným odkladem splátek úvěrů, o kterém bude ve středu jednat vláda, nesouhlasí banky,…

Čtvrtině firem a živnostníků v ČR hrozí kvůli koronaviru konec, odhalil…

31.03.2020 15:44 Až čtvrtině firem a živnostníků hrozí kvůli koronaviru a s ním souvisejícími opatřeními vlády…

V ČR je 21 600 restaurací. Kvůli koronavirové krizi hrozí některým bankrot

31.03.2020 14:12 Aktualizováno Jednou z nejohroženějších skupin podnikatelů v důsledku epidemie koronaviru jsou provozovatelé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama