Restaurace se vyjádřili k opatřením: Podmínku s testem u hosta mají za neproveditelnou

Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) vítá možnost otevření předzahrádek od 17. května. Bude třeba, aby podniky i zákazníci opatření dodržovali a nehrozilo opětovné uzavření stravovacích zařízení. Pro obnovení provozu hotelů budou podstatné podmínky. Na úterní odpoledne je k nim naplánované jednání s ministerstvem zdravotnictví. ČTK to dnes řekl prezident AHR Václav Stárek.

Eurozpravy.cz

Na zahrádkách budou smět u stolu podle rozhodnutí vlády sedět nejvýše čtyři lidé, pokud to nebudou členové jedné domácnosti. AHR podle Stárka navrhovala limit šesti hostů u stolu. V souladu s návrhem jsou podle Stárka 1,5 metrové rozestupy mezi stoly. Problematické u některých provozů bude ale dodržení stejného odstupu od okolního prostranství.

Některá města podle Stárka jako například Praha dočasně zrušila výběr místního poplatku za užívání veřejného prostranství k umístění restauračních zahrádek. Neznamená to ale, že by poplatník nemusel žádat o vydání povolení u příslušného správního orgánu.

Hosté předzahrádek se budou muset prokázat negativním testem. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) budou moci použít všechny typy - z odběrového centra, zaměstnání, budou si smět donést i vlastní samotest a otestovat se na místě. Podle Stárka toto opatření, stejně jakákoliv další nařízení, provozovatelům zvýší náklady. "Pokud chceme otevřít, a my už konečně otevřít chceme, nic jiného než dodržet tuto podmínku, nám nezbývá," řekl.

Havlíček dnes po jednání vlády řekl, že hotely a penziony by se mohly otevřít od 24. května. Příští pondělí vládě navrhne, aby mohly fungovat bez omezení kapacity. Vláda původně počítala, že by ubytovací zařízení povolila společně se zahrádkami restaurací, ale za podmínky naplnění maximálně 25 procent kapacity. To by ale podle hoteliérů znamenal jen prohloubení ztráty.

AHR podle Stárka navrhovala otevření hotelů od 24. nebo 31. května. "Řekli jsme, že týden u nás nehraje roli, podstatné jsou podmínky, za kterých bude možné fungovat," uvedl dále. Nevidí důvod, proč by ubytovací provozy nemohly naplnit celou kapacitu, pokud budou muset hosté být testovaní, očkovaní nebo po nedávném prodělání koronaviru. Ubytovací provoz je navíc podle Stárka výjimečný v tom, že hosté se musejí registrovat, neexistuje tam žádná anonymita.

V rámci Hospodářské komory v úterý v 16:00 by se podle Stárka mělo uskutečnit jednání s ministerstvem zdravotnictví, kde představí podmínky bezpečného provozu v ubytovacích zařízeních, tzv. desatero i pravidla, která je převyšují, což je koncept "Stay Safe".

Kvůli druhé vlně pandemie byla ubytovací zařízení uzavřena od 22. října do 2. prosince a následně od 18. prosince. Nyní těchto služeb mohou využít jen lidé cestující za služebním účelem nebo lékařem. Stravovací provozy jsou vládou uzavřené od 18. prosince. Občerstvení mohou prodávat jen přes výdejní okna nebo rozvoz.

Asociace: Podmínka předložení testu u hosta předzahrádky je neproveditelná

Podmínka předložení testu u hosta předzahrádky je podle Asociace restauratérů APRON neproveditelná. Neexistuje pro ni ani legislativní podpora. ČTK to dnes za APRON řekla Kateřina Holnová. Zahrádky podle ní otevře většina restauratérů, kterým se pandemii koronaviru a související vládní omezení podařilo překonat.

Vláda dnes rozhodla, že stravovací provozy budou smět hosty pustit do venkovních prostor od 17. května. U stolu budou moci sedět nejvýše čtyři lidé, pokud to nebudou členové jedné domácnosti. Mezi stoly budou muset být rozestupy minimálně 1,5 metru, stejně daleko by měly být i od kolemjdoucích, pokud zahrádka například od chodníku není oddělena nějakou bariérou. Hosté se budou muset u vstupu prokázat negativním testem na koronavirus. Použít budou smět jakýkoliv typ testu, tedy z odběrového centra, zaměstnání, podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) si budou smět přinést i vlastní samotest a otestovat se na místě.

Rozhodnutí vlády v případě testů podle Holnové neodpovídá tomu, o čem se zástupci podnikatelů snažili při jednáních ministerstvo zdravotnictví přesvědčit. Podle Holnové má APRON právní rozbor, podle kterého restauratér nemůže od zákazníka vyžadovat negativní test. Může ho žádat maximálně o doklad pro ověření věku, řekla. "Nemůžeme překračovat zákon, zároveň nemůžeme ani ručit za to, že mají lidé negativní test. Vláda vydala neproveditelné nařízení," řekla.

Dalším problémem podle Holnové je, že zahrádky mohou mít více vstupů, lidé na ně volně přicházejí a bylo by i tak velmi obtížné, jejich pohyb regulovat a kontrolovat testy.

Holnová dále upozornila, že dokud bude vláda jakkoliv omezovat provoz stravovacích provozů, je třeba, aby podnikatelé měli možnost žádat o kompenzace.

Pandemii koronaviru a související vládní opatření překoná podle restauratéra a garanta projektu Moje restaurace za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků Luboše Kastnera zřejmě jen 70 procent stravovacích provozů. Čtvrtina podniků už podle něj skončila, minimálně dalších pět procent je v přímém ohrožení. Propad tržeb v oboru za celou dobu krize je podle něj více než 100 miliard korun, tedy zhruba 57 procent.

Témata: EZ

Čechy táhne pivo a melouny. Tropické teploty přiměly lidi k větším nákupům…

18.06.2021 16:51 Tropické teploty, které momentálně v České republice panují, podle potravinářských řetězců přiměly…

Do dozorčí rady ČEZ míří bývalý ministr dopravy Dan Ťok

18.06.2021 14:27 Do dozorčí rady energetické společnosti ČEZ míří bývalý ministr dopravy Dan Ťok. Upozornil na to…

Vznikl Brno Space Cluster: První klastr v Česku orientovaný na komerční…

17.06.2021 15:07 Vesmírný průmysl je v České republice spojený hlavně s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Trendem…

Podnikatelé chtějí po státu 12 miliard odškodnění za protiepidemická…

17.06.2021 09:07 Podnikatelé žádají od státu přes 12 miliard korun jako odškodnění za vládní omezení podnikání kvůli…

Část české ekonomiky se v 1. čtvrtletí začala zotavovat, ukazuje analýza

16.06.2021 11:43 V letošním prvním čtvrtletí se již část české ekonomiky, především průmysl a na něj navázaný…

Průměrná sazba hypoték se vrátila nad dvě procenta

16.06.2021 10:19 Průměrná úroková sazba hypoték v květnu stoupla na 2,06 procenta z dubnových 1,98 procenta. Sazba…

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Související:

Právě se děje