Svaz: Zavřít obchody v neděli? O práci by přišlo 17.000 lidí

Nucené zavření obchodů v neděli by připravilo o práci minimálně 17.000 lidí. Navíc by zvýšilo koncentraci zákazníků v prodejnách v sobotu a pondělí. Návrh je v rozporu se všemi epidemiologickými daty o šíření nákazy koronaviru a staví se proti zájmům každého, kdo se chce o sebe postarat sám a nespoléhat na stát, uvedl dnes na dotaz ČTK prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Opatření obchodních domů proti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Vláda se dnes podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) zabývala možností omezení či úplného zrušení prodeje potravin v neděli. "Zatímco spousta lidí dnes zůstává nuceně doma, jiní dřou do úmoru! Ale je to vždycky potřeba? Co si třeba nakoupit už v sobotu a prodavačky nechat v neděli vydechnout? My v ČSSD s tím nemáme problém a podporujeme omezení nedělního prodeje," uvedla Maláčová v pondělí na twitteru. Premiér Andrej Babiš (ANO) napsal dnes serveru Novinky.cz, že to byl jeho nápad a obchody by měly být v neděli zavřené alespoň část dne.

Prouza návrh považuje za populistický, nezodpovědný, hazardující se zdravím a možná životy lidí. "Překvapuje mne také, že autoři návrhu naprosto pohrdají lidmi, kteří se v současné těžké situaci snaží vydělat si a postarat se sami o sebe. Obchody jen za poslední dva týdny přijaly 23.000 nových lidí a jsou tak jediným sektorem české ekonomiky, který v tuto chvíli nabírá lidi," uvedl. Argument, že by lidé přišli o práci, dnes po jednání vlády zmínila také Maláčová. Zároveň řekla, že lidé v první linii by si zasloužili příplatky za to, že chodí i v době koronavirové epidemie do práce.

Proti uzavření obchodů je také ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), podle kterého by vláda neměla přicházet s dalšími změnami.

"V nové realitě ekonomického útlumu to zní jako nápad z jiné doby. Lidé chtějí pracovat, není dobrý nápad jim v této době ubírat pracovní příležitost," řekl ČTK ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček. Podle něj by naopak vláda měla zvážit dočasné otevření obchodů na Velikonoční pondělí, aby zákazníci měli možnost nakoupit s dodržením bezpečné vzdálenosti dvou metrů. "Naši lidé dostanou sváteční příplatek, o tuto práci určitě bude velký zájem," dodal.

Řetězce za práci v současných podmínkách vyplatí zaměstnancům mimořádné odměny. Do bonusů investují desítky milionů korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hazard se zdravím. Opalovací krém na dovolené v ČR nepoužije 40 procent…

30.05.2020 20:51 Aktualizováno Opalovací přípravek na dovolené v tuzemsku nepoužije bezmála 40 procent Čechů. Pokud už lidé…

V Česku přibylo zahájených oddlužení. Podívejte se na mapu bankrotů

30.05.2020 09:23 V Česku za poslední rok přibylo oddlužení. Od loňského června začalo 37.890 oddlužovacích řízení.…

Česko čeká vlna zdražování. Nepůjde jen o potraviny

29.05.2020 22:17 Aktualizováno Česko se může v následujících měsících potýkat se zdražováním potravin, elektroniky, ale i…

V první výzvě programu COVID III banky dají úvěry až 167 miliard

29.05.2020 18:14 Záruční program pro živnostníky a firmy zasažené v souvislosti s koronavirem COVID III by měl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy