Systém penzí ve schodku. Důvodem jsou pandemie i růst důchodů, soudí analytici

Schodek důchodového systému v prvním pololetí způsobila především pandemie kornonaviru, která snížila příjmy z pojistného na sociální zabezpečení. Celkově ale systém také negativně ovlivňuje stárnutí populace a nesystémové zvyšování důchodů. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které ČTK oslovila.

Za přebytkem důchodového systému v předchozích letech byl především dobrý vývoj ekonomiky spojený s nízkou nezaměstnaností.

Z údajů ministerstva financí o hospodaření systému důchodového pojištění vyplývá, že systém penzí v Česku se letos dostal po předchozích dvou letech znovu do propadu. Za první pololetí deficit dosáhl 13,85 miliardy korun. Před rokem byla penzijní soustava v přebytku 6,28 miliardy. Půlroční příjmy z pojistného kvůli koronavirové nákaze a krizi jsou proti loňsku zhruba o 1,5 miliardy korun nižší, výdaje se ale zvedly asi o 18,7 miliardy.

"Deficit důchodového systému je kombinací tří faktorů - sílícího vlivu stárnutí populace, poklesu příjmů z pojistného na sociální zabezpečení kvůli propadu ekonomiky způsobenému pandemií koronaviru a předchozího nesystémového zvyšování penzí. Zatímco koronavir nejspíše zmizí, zbylé dva faktory budou zatěžovat penzijní systém i nadále," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Obrat důchodového systému do schodku přitom není podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška překvapivý. Přebytky za uplynulé dva roky byly totiž podle něj způsobeny mimořádně silnými přírůstky mezd a zaměstnanosti, které souvisely s růstem české ekonomiky. "Schodek na penzijním účtu samozřejmě zhoršila pandemie koronaviru, která způsobila různá omezení na trhu práce, a to víc v počtu odpracovaných hodin než v celkové zaměstnanosti," uvedl.

Zároveň ale upozornil na to, že schodek prohloubily také dřívější rozhodnutí vlády upravit valorizační schéma penzí. "Již tehdy upozorňovali odborníci, že taková úprava není podložená dlouhodobým vývojem příjmů. Férovým řešením ze strany vlády by bylo teď uznat chybu a vrátit se k dřívější formě valorizací, která zde fungovala přibližně 20 let," uvedl. Financování penzí by takový krok sice podle Sobíška nevyřešil, ale aspoň by odsunul okamžik, kdy se stane systém zcela nefinancovatelným.

Související

Více souvisejících

důchody Ministerstvo financí Ekonomika Česká republika

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

před 9 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 10 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 10 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 10 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 11 hodinami

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy