Skupina lékáren Pilulka, která působí na českém, slovenském a rumunském trhu, utržila loni podle předběžných výsledků rekordní 3,1 miliardy korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí skupiny Kateřina Schotliová, hospodářský výsledek neuvedla.
Proti číslům, které firma zveřejnila přesně před rokem za rok 2019, jde o meziroční nárůst o 27 procent. Firma uvedla, že vzhledem k pandemii se velká skupina zákazníků a nákupů přesunula loni z kamenných lékáren na internet.
Tržby skupiny na internetu loni stouply proti předloňsku téměř o polovinu na 1,4 miliardy korun. Zbylých 1,7 miliardy korun připadalo na kamenné lékárny. Ty jsou tvořeny jak vlastními lékárnami Pilulka, tak franšízovými lékárnami. Vlastních lékáren má Pilulka 31, dalších 120 je partnerských. Loňské tržby jsou podle Schotliové uvedeny bez DPH, auditované výsledky budou k dispozici během prvního pololetí letošního roku.
Zákazníci Pilulky podle ní v roce 2020 uskutečnili 1,2 milionu objednávek. Nejsilnější byly tradičně listopad a prosinec, kdy za rekordní den společnost vyexpedovala 10.000 objednávek bez započtení osobních odběrů. Většinu, 70 procent on-line zákazníků, tvoří ženy. Dlouhodobě nejčastější způsob platby je podle firmy on-line platba kartou, kterou volí přes 40 procent zákazníků. Výrazný nárůst podílu na tržbách zaznamenala také aplikace Pilulka.
"Loňský rok se v Pilulce točil kolem dvou hlavních událostí. První, kterou jsme nemohli nijak ovlivnit, byla situace týkající se pandemie covidu. Zde se ukázala nezastupitelná role on-line služeb a potvrdilo se, že svět se musí výrazně digitalizovat. Jako lídr distančního výdeje léčiv v Čechách a na Slovensku nám tato situace přinesla nové příležitosti, ale také velkou společenskou odpovědnost," uvedl generální ředitel skupiny Petr Kasa.
"Druhou událostí, a v tomto případě spíše interní, byl vstup Pilulky na pražskou burzu, jež jsme připravovali po celý loňský rok," dodal. Akcie firmy se na trhu Start pražské burzy, který je určený pro menší firmy, začaly obchodovat na konci října.
V druhé polovině roku 2020 spustila Pilulka.cz také první PilulkaBox a rozšířila tak svá výdejní místa, se kterými plánuje dále expandovat. Skupina loni mimo jiné posílila svou pozici v Rumunsku odkoupením 30 procent podílu od minoritních akcionářů. Společnost plánuje podle svých předchozích vyjádření výrazný nárůst tržeb i v roce 2021.
Skupina Pilulka působí na českém a slovenském trhu od roku 2013 a na rumunském trhu od konce roku 2018. Většinově ji vlastní české fyzické osoby. Největší lékárenskou sítí v Česku je Dr.Max ze skupiny Penta, která má asi 460 poboček. Firmě předloni v ČR stouply tržby za prodej zboží a služeb meziročně o 11,5 procenta na 20,01 miliardy korun.
Z údajů, které zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) vyplývá, že lékárny a výdejny zdravotnických prostředků předloni v ČR utržily zhruba 92 miliard korun, o tři procenta více než v roce 2018. Průměrně tak každý člověk za léky, doplatky či zdravotnické prostředky zaplatil 1768 korun, což je asi o 110 korun více než v roce 2018.
Související

SÚKL uspěl ve sporu o doménu erecept.cz. Pilulka nesouhlasí, podala žalobu
Pilulka , Lékárny , Ekonomika , Zdravotnictví , léky
Aktuálně se děje
před 47 minutami

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
před 1 hodinou

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý
před 1 hodinou

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk
před 3 hodinami

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává
před 3 hodinami

Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky
před 4 hodinami

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze
před 5 hodinami

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem
před 6 hodinami

Výhled počasí do poloviny srpna. Meteorologové řekli, zda se oteplí
včera

Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let
včera

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?
Aktualizováno včera

Zemřel legendární Ozzy Osbourne
včera

Na Českokrumlovsku řádily falešné lékařky. Hrozí jim až pět let ve vězení
včera

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
včera

Metro opět začne stavět na Staroměstské. Má to ale háček
včera

Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
včera

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje
včera

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
včera

V Motole s meningokokem leží nezletilý student. Merxbauerová pro EZ řekla, na co si dávat pozor
včera

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady
včera
14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování
Před čtrnácti lety provedl Anders Breivik nejhorší útok v dějinách moderního Norska. Jeho radikalizace odhalila temnou stránku internetu – svět osamělých vlků, nenávisti a ideologické manipulace. Dnes, s rozmachem umělé inteligence a personalizovaného obsahu, se digitální prostředí stává ještě nebezpečnějším inkubátorem extremismu, kde se „noví Breivikové“ mohou zrodit rychleji a tišeji než kdy dřív.
Zdroj: Jakub Jurek