Tržby lékáren Pilulka byly loni rekordní, rostl internetový prodej

Skupina lékáren Pilulka, která působí na českém, slovenském a rumunském trhu, utržila loni podle předběžných výsledků rekordní 3,1 miliardy korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí skupiny Kateřina Schotliová, hospodářský výsledek neuvedla.

Lékárny
doporučujeme

Proti číslům, které firma zveřejnila přesně před rokem za rok 2019, jde o meziroční nárůst o 27 procent. Firma uvedla, že vzhledem k pandemii se velká skupina zákazníků a nákupů přesunula loni z kamenných lékáren na internet.

Tržby skupiny na internetu loni stouply proti předloňsku téměř o polovinu na 1,4 miliardy korun. Zbylých 1,7 miliardy korun připadalo na kamenné lékárny. Ty jsou tvořeny jak vlastními lékárnami Pilulka, tak franšízovými lékárnami. Vlastních lékáren má Pilulka 31, dalších 120 je partnerských. Loňské tržby jsou podle Schotliové uvedeny bez DPH, auditované výsledky budou k dispozici během prvního pololetí letošního roku.

Zákazníci Pilulky podle ní v roce 2020 uskutečnili 1,2 milionu objednávek. Nejsilnější byly tradičně listopad a prosinec, kdy za rekordní den společnost vyexpedovala 10.000 objednávek bez započtení osobních odběrů. Většinu, 70 procent on-line zákazníků, tvoří ženy. Dlouhodobě nejčastější způsob platby je podle firmy on-line platba kartou, kterou volí přes 40 procent zákazníků. Výrazný nárůst podílu na tržbách zaznamenala také aplikace Pilulka.

"Loňský rok se v Pilulce točil kolem dvou hlavních událostí. První, kterou jsme nemohli nijak ovlivnit, byla situace týkající se pandemie covidu. Zde se ukázala nezastupitelná role on-line služeb a potvrdilo se, že svět se musí výrazně digitalizovat. Jako lídr distančního výdeje léčiv v Čechách a na Slovensku nám tato situace přinesla nové příležitosti, ale také velkou společenskou odpovědnost," uvedl generální ředitel skupiny Petr Kasa.

"Druhou událostí, a v tomto případě spíše interní, byl vstup Pilulky na pražskou burzu, jež jsme připravovali po celý loňský rok," dodal. Akcie firmy se na trhu Start pražské burzy, který je určený pro menší firmy, začaly obchodovat na konci října.

V druhé polovině roku 2020 spustila Pilulka.cz také první PilulkaBox a rozšířila tak svá výdejní místa, se kterými plánuje dále expandovat. Skupina loni mimo jiné posílila svou pozici v Rumunsku odkoupením 30 procent podílu od minoritních akcionářů. Společnost plánuje podle svých předchozích vyjádření výrazný nárůst tržeb i v roce 2021.

Skupina Pilulka působí na českém a slovenském trhu od roku 2013 a na rumunském trhu od konce roku 2018. Většinově ji vlastní české fyzické osoby. Největší lékárenskou sítí v Česku je Dr.Max ze skupiny Penta, která má asi 460 poboček. Firmě předloni v ČR stouply tržby za prodej zboží a služeb meziročně o 11,5 procenta na 20,01 miliardy korun.

Z údajů, které zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) vyplývá, že lékárny a výdejny zdravotnických prostředků předloni v ČR utržily zhruba 92 miliard korun, o tři procenta více než v roce 2018. Průměrně tak každý člověk za léky, doplatky či zdravotnické prostředky zaplatil 1768 korun, což je asi o 110 korun více než v roce 2018.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká ekonomika se loni propadla o sedm procent, letos by měla růst

16.01.2021 11:31 Česká ekonomika se za rok 2020 propadla o sedm procent, v roce 2021 by ale měla již růst o 2,8…

Stát zvýšil věk pro půjčku na bydlení na 40 let, stoupnou i limity

15.01.2021 12:51 Státní fond podpory investic (SFPI) zvýšil věk pro poskytnutí půjčky na bydlení pro mladé lidi ze…

Kompenzační bonus mají dostat i drobní podnikatelé v úpadku, návrh…

15.01.2021 12:01 Podnikatelé v úpadku zřejmě také budou moci čerpat kompenzační bonus 500 korun denně, a to zpětně.…

Prodej letenek loni klesl o 85 procent, pandemie změnila i chování…

15.01.2021 11:00 Koronavirová krize loni drtivě zasáhla leteckou dopravu. Zájem o letenky meziročně klesl o více než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama