Výdejová okénka fungují více než na jaře. Stravenková firma spustila vyhledávač otevřených provozoven

Výdajová okénka fungují lépe než na jaře, shodují se v analýzách prvních tří dnů po příkazu zavření restaurací stravenkové firmy. Plánují slevy a podpory gastronomickým provozům, sdělili dnes jejich zástupci ČTK.

Ilustrační foto

Například podle Edenredu, který provozuje systém Ticket Restaurant, bylo dva dny po uzavření o 15 procent více otevřených restaurací než na jaře po tehdejším "lockdownu". Tržby se jim nyní propadly o zhruba polovinu, na jaře šlo o 83 procent. Podle společnosti Up ČR se polovina gastronomických provozů rozhodla na 14 dní zavřít a vyčkat, jak se situace vyvine.

"Celkově je tedy objem obědů přes stravenkové karty v prvních dnech druhého lockdownu zhruba třikrát lepší než při tom prvním, situace pro restaurace je však po takto slabém roce hraniční až likvidační, takže optimismus z toho není na místě," uvedl šéf inovací a marketingu Edenredu Jakub Ryba. Údaje získává Edenred na základě platby stravenkovou kartou.

Firma spustila také vyhledávač otevřených provozoven, které buď dovážkovou službu nebo prodej z okénka provozují. "Kromě 700 provozoven, ve kterých již lidé nakoupili, se do ní za víkend aktivně přihlásilo dalších 400 restaurací," doplnil Ryba.

Sodexo hlásí ještě menší pokles, podle jeho výpočtu jde o 40procentní propad proti 80 procentům v dubnu a květnu. "Propad za první tři dny nového úplného uzavření restaurací je tentokrát 'jen' 40 procent, což je zřejmě dáno tím, že provozovatelé dokázaly daleko rychleji než na jaře přejít na okénkový prodej a rozvoz. Je ale otázka, jak dlouho tuto úroveň udrží, pokud stát přijde s dalším utažením šroubů," uvedl generální ředitel Sodexo Benefity Daniel Čapek. Firma od 3. listopadu plánuje svým partnerům, kteří o to požádají, snížit poplatky na půl roku na tři procenta.

"Dlouhodobě všem našim gastro provozovnám nabízíme proplácení stravenek až s nulovými poplatky u speciálně nasmlouvaných partnerů. Nově je to například ProfiKošík," dodala mluvčí společnosti Tereza Knířová.

Podle generálního ředitele Up ČR Stéphane Nicolettiho je situace gastronomických podniků velmi individuální. "Záleží především na jejich poloze, zaměření kuchyně, historii okénkového prodeje nebo rozvozu a dalších aspektech. Kromě poklesu celkových útrat lze nicméně v příštích dnech očekávat i nárůst průměrné útraty. Při práci na home office si totiž lidé často objednají nebo vyzvednou rovnou více jídel, například na dva pracovní dny najednou," sdělil ČTK ředitel. Firma podle něj podporuje hospody, například ke každé stokoruně zaplacené eStravenkou v restauraci přidává jejímu majiteli deset Kč.

V minulém týdnu vyzvali zástupci podnikatelů stravenkové firmy a rozvážkové služby k podpoře restaurací, které musejí být od minulé středy zavřené a občerstvení mohou prodávat jen přes výdejní okna.

S dodávkami energií končí také firmy Kolibřík energie a A-PLUS Energie

16.10.2021 07:42 Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. Dnes konec dodávek…

Bohemia Energy se hájí: Závazkům dostojíme, pouze jsme ukončili činnost

15.10.2021 12:17 Aktualizováno Končící energetická skupina Bohemia Energy dostojí všem svým závazkům vůči zákazníkům, zaměstnancům…

Většina Čechů má zkušenosti s tíživou finanční situací

14.10.2021 10:40 Tři čtvrtiny Čechů se během života dostaly do jedné nebo vícero tíživých životních situací, kam…

Babiš poslal peníze na nemovitostí ve Francii z české banky

13.10.2021 16:57 Premiér Andrej Babiš (ANO) poslal v minulosti peníze do zahraničí na nákup nemovitostí na…

Největší dodavatel plynu innogy zvýší cenu, u základního produktu o 10,6…

13.10.2021 12:57 Aktualizováno Největší dodavatel plynu v ČR innogy Energie zvýší od 20. listopadu ceny plynu, u základního…

Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií

13.10.2021 12:30 Aktualizováno Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku. Skupina se…

Průměrná úroková sazba hypoték je nejvyšší od začátku letošního roku

12.10.2021 11:54 Průměrná úroková sazba hypoték v září stoupla o 0,15 bodu na 2,57 procenta a je nejvyšší od začátku…

Benzín, bydlení i potraviny. Co vše v Česku zdražuje?

11.10.2021 17:20 Na téměř pětiprocentní inflaci se v září kromě zdražování pohonných hmot a bydlení podílel nárůst…

Někteří výrobci potravin v Česku se chystají zdražit až o desetinu

11.10.2021 17:11 Někteří výrobci potravin v Česku se chystají zdražit své zboží až o desetinu nebo o tom uvažují.…

Agrofert zřejmě zdraží potraviny, zatím neví o kolik

11.10.2021 15:03 Skokově zdražují ceny elektřiny a pohonných hmot, Agrofert tak pravděpodobně bude zdražovat. ČTK to…

Související:

Právě se děje

reklama