Zahraniční obchod v březnu těžil ze silné poptávky z ciziny

Zahraniční obchod ČR v březnu podle analytiků těžil ze silné zahraniční poptávky z ciziny, v dalších měsících by měla ještě růst. Očekává se další oživení zahraničního obchodu, na straně vývozu i dovozu. Export ale stále komplikují rostoucí cenové tlaky v případě vstupů a prodlevy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které dnes ČTK oslovila.

Eurozpravy.cz

Zahraniční obchod v březnu skončil s přebytkem 18,5 miliardy. Vzhledem k nízké srovnávací základně v loňském roce, kdy ekonomiku zasáhla první vlna pandemie, je meziroční srovnání zkreslené. Ekonom UniCredit Bank Jiří Pour ale upozornil, že obchodní bilance se zlepšila i ve srovnání s rokem 2019, a to o 2,8 miliardy korun. "Je pozitivní, že ve vlně pandemie na začátku letošního roku prokázal zahraniční obchod výrazně vyšší odolnost oproti první vlně v loňském roce," uvedl.

Navzdory celosvětovému nedostatku polovodičových čipů se podle ekonoma Deloitte Václava Franče dařilo vývozu motorových vozidel. Meziměsíčně vzrostl o 24,4 procenta, proti předloňskému březnu byl podle něj vyšší o 15,5 procenta.

Nepříznivě se na bilanci podepsaly podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové rostoucí ceny na komoditních trzích i větší dovezený objem zemního plynu. "Další růst cen ropy ale v letošním roce ani v tom příštím již nepředpokládáme, takže tento negativní vliv bude postupně slábnout," řekla.

Březnové výsledky zahraničního obchodu podle Luďka Procházky z celní společnosti Gerlach znovu ukázaly, že ČR u většiny evropských států dosahuje dlouhodobě přebytkové obchodní bilance. "Výraznou výjimkou zůstává jen Polsko a Itálie. U vzdálenějších teritorií je situace opačná. Meziměsíčně i meziročně se prohloubil deficit obchodu s Čínou, Japonskem, Koreou, USA i Tureckem. S USA se schodek meziměsíčně zvýšil více než pětkrát. S Ruskem jsme měli zápornou obchodní bilanci pořád. Loni jsme to na deset měsíců zvrátili, ale letos jsme už zase v mínusu. A nejspíš v něm zůstaneme, i v důsledku konfliktu kolem Vrbětic," uvedl.

Místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk upozornil, že se podařilo do určité míry stabilizovat i obchod s Británií, kde se na počátku roku kvůli ukončení odchodu země z Evropské unie potýkaly vývozci s problémy. Export v březnu byl do Spojeného království o dvě miliardy vyšší, ve třetím měsíci roku 2019 tam čeští exportéři vyvezli zboží v hodnotě o jednu miliardu vyšší než letos.

Dynamika dovozů by letos podle analytika Raiffeisenbank Davida Vagenknechta měla mírně převýšit dynamiku vývozů. S uvolněním protiepidemických opatření se totiž obnoví spotřeba domácností a investiční aktivita firem, což dodá dovozům další impuls. "Obchodní bilanci letos očekáváme poblíž 160 miliard korun," dodal.

Témata: EZ

Škoda výrazně omezí výrobu ve všech svých závodech kvůli nedostatku čipů

24.06.2021 12:46 Aktualizováno Automobilka Škoda Auto výrazně omezí ve všech svých českých závodech v příštím týdnu až dvou výrobu…

Důvěra v českou ekonomiku v červnu vzrostla

24.06.2021 11:04 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku v červnu opět stoupla, a to meziměsíčně o 4,3 bodu na 104 bodů. Potřetí v…

Lidé se mohou přes bankovní identitu zdarma přihlašovat i ke službám firem

22.06.2021 18:53 Lidé se mohou přes svoji bankovní identitu, tedy přístup k internetovému bankovnictví, nově od…

ČUCR: Cestovní ruch si zaslouží víc pozornosti, nová vláda by měla provést…

22.06.2021 17:35 Turismus si podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) zaslouží více pozornosti. Nová politická…

Akcionáři Monety neodsouhlasili financování spojení s bankovní částí PPF

22.06.2021 13:58 Aktualizováno Akcionáři Monety na dnešní mimořádné valné hromadě neodsouhlasili navržené financování spojení s…

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady loni zhoršil

22.06.2021 10:11 České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě…

Lidé se během pandemie naučili nakupovat jinak. Návrat ke standardu se…

21.06.2021 15:46 Na změny v maloobchodu kvůli koronaviru si lidé podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR)…

Komora: Kvůli zvyšování marží obchodních řetězců zvážíme protestní akce

21.06.2021 15:44 Agrární komora ČR zvažuje protestní akce kvůli chování obchodních řetězců. Zemědělcům vadí, že…

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník zájemcům o Dukovany. Číně a Rusku ne

21.06.2021 13:34 Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ dnes rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení…

Zahraniční dluh Česka stoupl na 4,308 bilionu korun

21.06.2021 10:57 Zahraniční dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 6,7 miliardy korun a ke konci března…

Související:

Právě se děje