Putin zvažuje prodej podílu v Rosněfti Číně a Indii, geopolitický vliv Ruska by vzrostl

Moskva - Podle informací agentury Bloomberg uvažuje ruský prezident Vladimir Putin o prodeji podílu státní ropné společnosti Rosněfť Číně a Indii. Moskva by tak mohla vyrovnat výpadek rozpočtových příjmů a posílit geopolitický vliv.

Rusko již dříve oznámilo, že hledá kupce pro téměř pětinový podíl v Rosněfti, která je největším ruským producentem ropy.  Zdroje Bloombergu obeznámené se záležitostí uvedly, že Rusko by dávalo přednost společné smlouvě s Čínou a Indií, které vévodí růstu světové poptávky po energiích.

"Žádné upřednostňované varianty neexistují...diskutuje se nyní o různých možnostech," odpověděl však dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury Reuters na otázku, zda by stát dal přednost tomu, kdyby podíl v Rosněfti koupily čínské nebo indické firmy.

Ruští činitelé předpokládají, že výnos z prodeje podílu 19,5 procenta v Rosněfti by mohl činit nejméně 700 miliard rublů (260 miliard Kč), což by byla rekordní částka z prodeje státního majetku v Rusku. Přivedení obou předních asijských ekonomik do Rosněfti by Putinovi také umožnilo posílit geopolitický vliv.

Peking i Dillí již vyjádřily zájem o prodej podílu v Rosněfti. Žádná ze stran zatím nesdělila, že by se uvažovalo o společné smlouvě. Indický ministr ropného průmyslu ale v pátek prohlásil, že to nelze vyloučit.

Související

Ruská měna, rubl

Ruská centrální banka připravuje intervenci na podporu měny

Ruská centrální banka připravuje intervenci na podporu měny, rozhodla se tak poprvé po pěti letech. Ruský rubl totiž po kolapsu cen ropy oslabil k dolaru na čtyřleté minimum. Banka dnes uvedla, že začne na devizových trzích preventivně prodávat cizí měny, aby omezila celkovou kolísavost.

Více souvisejících

Rosněfť Vladimír Putin Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy