Rosněfť

Ruská měna, rubl

Ruská centrální banka připravuje intervenci na podporu měny

Ruská centrální banka připravuje intervenci na podporu měny, rozhodla se tak poprvé po pěti letech. Ruský rubl totiž po kolapsu cen ropy oslabil k dolaru na čtyřleté minimum. Banka dnes uvedla, že začne na devizových trzích preventivně prodávat cizí měny, aby omezila celkovou kolísavost.
Michail Borisovič Chodorkovskij

Zdrcující verdikt pro Rusko. Akcionářům Jukosu má zaplatit 50 miliard dolarů

Rusko musí akcionářům někdejší ruské ropné společnosti Jukos zaplatit odškodné více než 50 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč). Rozhodl o tom dnes odvolací soud v Haagu. Zrušil tak rozsudek soudu nižší instance, podle kterého Rusko tuto částku platit nemuselo. Agentura Reuters uvedla, že proti rozhodnutí se ještě lze odvolat k nejvyššímu soudu. Ruské ministerstvo spravedlnosti již oznámilo, že tak učiní.
Lodní doprava, ilustrační foto

Znečistěná ropa? Katastrofa nebere konce, šíří se na moři

Podle ruských představitelů krize se znečištěním ropy, která zastavila na jaře vývoz ropy ze země, již dávno pominula. Bližší pohled na tucet tankerů se znečištěnou ruskou ropou ale naznačuje, že pro kupující není katastrofa ještě zdaleka vyřešena a bude stát stovky milionů dolarů, píše agentura Reuters.
Ruská armáda, ilustrační fotografie

Rozdělení sfér vlivu pro 21. století? Analytik varuje před "fatální chybou"

Venezuelou nadále zmítá krize a opozice vedená předsedou parlamentu Juanem Guaidóem otevřeně zpochybňuje legitimitu prezidenta Nicólase Madura, přičemž nabádá armádu, aby podpořila jeho svržení, připomíná Max Hess v komentáři pro server Moscow Times. Analytik konzultační společnosti AKE International podotýká, že venezuelská produkce ropy mezitím nadále klesá a obyvatele země sužuje hlad a chabá bezpečnost.
Evropská Unie

Podkopávání ukrajinské suverenity? EU se stále zlobí, prodloužila sankce

Brusel - Evropská unie dnes o šest měsíců prodloužila platnost sankcí, které uvalila na ruské a ukrajinské jednotlivce a firmy kvůli podkopávání územní celistvosti, suverenity a nezávislosti Ukrajiny. Opatření se v současnosti týká 155 osob a 44 firem. Tribunál EU dnes zároveň potvrdil platnost restrikcí vůči některým ruským podnikům včetně Rosněfti.
Těžba ropy

Rosněfť zvýšila sedminásobně zisk, pomohly vyšší ceny ropy

Moskva - Čistý zisk největšího ruského producenta ropy Rosněfť se v letošním prvním čtvrtletí díky vyšším cenám ropy zvýšil sedminásobně na 81 miliard rublů (28 miliard Kč). Těžba ropy a plynového kondenzátu však kvůli mezinárodní dohodě producentských zemí o omezování produkce meziročně klesla o 1,2 procenta. Vyplývá to z dnešní zprávy firmy.
Ilustrační fotografie

Katar kupuje devatenácti procentní podíl ve firmě Rosněfť

Londýn/Moskva - Katar převezme v ruské ropné firmě Rosněfť přímý téměř 19procentní podíl, který měla původně odkoupit čínská firma CEFC aktivní i v České republice. Dauhá tak posílí vztahy s Moskvou v období, kdy čelí bojkotu svých sousedů v Perském zálivu, napsala agentura Reuters.
Těžba ropy

Ruský gigant Rosněfť trhá rekordy, zisk z ropy se více než zdvojnásobil

Moskva - Čistý zisk největšího ruského producenta ropy Rosněfť se loni zvýšil o 27,6 procenta na 222 miliardy rublů (téměř 80 miliard Kč). Tržby se zvýšily o 20,6 procenta na šest bilionů rublů. Těžba za celý rok vzrostla o 7,3 procenta na 225,5 milionu tun, tedy 4,53 milionu barelů denně. Hrubý provozní zisk (EBITDA) stoupl o 9,8 procenta na 1,4 bilionu rublů.
Vladimír Putin

Putin nevládne Rusku? Za zdmi Kremlu se pohybuje mocná šedá eminence

Moskva - 18. března bude známo, kdo usedne do úřadu nejmocnějšího člověka v Rusku. Nezdá se, že by něco mělo stát v cestě vítězství Vladimíra Putina. Muž, který stojí v čele Ruska s krátkou přestávkou už 18 let, vybudoval specifickou strukturu moci, v které na nejvyšších místech polostátně řízené ekonomiky sedí ti, co jsou jemu blízcí a pocházejí z podobných kruhů. Jedním z nejvýznamnějších z této úzké kliky nejmocnějších je Igor Sechin, generální ředitel ruského ropného giganta, společnosti Rosněfť. Server Financial Times (FT) přináší portrét muže, o kterém se mluví jako o příštím ruském premiérovi.
Ropovod

Rosněfť převezme kontrolu nad kurdským ropovodem

Moskva - Ruský ropný gigant Rosněfť se dohodl na převzetí kontroly nad hlavním ropovodem v iráckém Kurdistánu. Firma tak dále posiluje svoji pozici hlavního zahraničního investora v tomto autonomním regionu. Její podíl v projektu může činit až 60 procent, zatímco současný provozovatel plynovodu KAR Group si ponechá 40 procent.
Ilustrační foto

Bývalý kancléř Schröder byl zvolen do vedení ruského koncernu Rosněfť

Moskva - Valná hromada ruského koncernu Rosněfť dnes schválila bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera (73) do nové dozorčí rady, v jejímž čele by podle vládního usnesení měl stanout. Tento krok má přispět ke zlepšení vztahů mezi EU a Ruskem. Někteří politici z toho ale nadšeni nejsou.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy