Rusko čekají velké změny? Je zde několik důvodů, proč by k nim mělo dojít, píše ruský server

Moskva - Ruská federace by se mohla změnit k nepoznání. V nadcházejících prezidentských volbách je sice velkým favoritem Vladimir Putin, ale jak některé kroky jeho vlády, tak v zahraničí by mohly přispět k tomu, že se v Rusku hodně věcí změní. O vlivech, které by se o to mohly zasadit, napsal ruský server The Moscow Times.

Protesty mladýchMladí lidé se stali novým faktorem v ruské politice. A hlavním problémem pro vládnoucí vrstvy. Protestní pochody proti korupci, zvláště ty z 26. března a 12. června ukázaly, že se nová generace příliš nepodobá té minulé, které ke spokojenosti stačily legálně vydělané peníze a pivo.

Dnešní mládež je mnohem aktivnější a kritičtější. K jejich vlivu přispívá i to, že zoufalé pokusy režimu tyto mladé nadšence "zkrotit" dopadly neúspěchem.

Alexej NavalnyjBojovník proti korupci a vůdce opozice Alexej Navalnyj je podle týdeníku The Moscow Times "nepochybně ruskou osobností roku". Má kanceláře pro účely prezidentské kampaně v desítkách měst. Organizoval stovky pouličních protestů, shromáždil desítky tisíc dobrovolníků a jeho investigativní videa na internetu sledovaly miliony lidí.

Úřady ho navíc často zatýkají, zadržují a provokují. Dokonce používají násilí proti jeho stoupencům. Rusko ještě nikdy nebylo svědkem takového souboje "Davida s Goliášem", a to ani za dob Sovětského svazu. Otázkou samozřejmě zůstává, jak se postaví společnost k faktu, že Navalnému bylo zakázáno kandidovat na prezidenta Ruska.

Zahraniční politika zeměJiž od roku 2014 se Rusko podle Moscow Times chová jako arogantní pouliční vandal, který terorizuje udržované a vážené občany. Kromě nepopulárního a pochybného vpádu do Sýrie zahájil Kreml hybridní kybernetickou válku ze Západem tím, že si najal legie hackerů, trollů, botů a dalších pomocníků.

Tajným cílem této války bylo ovlivnit jak domácí, tak zahraniční politiky "nepřátelských zemí". Překvapivý útok zabral a vedl k "brexitu" nebo ke zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA. Putinovi kybernetičtí válečníci však neúspěšně zahladili své stopy, a tak se proti ruskému ovlivňování voleb vede v celém západním světě boj.

Mimochodem, s Donaldem Trumpem se Putin poněkud přepočítal. Americký prezident se totiž ukázal jako "neřízená střela".

Mistrovství světa ve fotbaluMoscow Times soudí, že se bude jednat o "nejbídnější světový pohár v historii", protože ho nikdo ve skutečnosti nechce. Po dopingovém fiasku ruských sportovců na olympiádě v Soči ruští představitelé vědí, že ani pořádání takové akce, jakou je fotbalové MS, jejich pověst nevyžehlí.

Ruský národní tým bude předvádět přinejlepším průměrné výkony a celé toto představení bude stát nevídané peníze. Obyčejní lidé nebudou mít z této akce nic kromě potíží. Zahraniční fanoušci přijedou v malém počtu a s velkou opatrností. Pokud tedy vůbec přijedou.

Co bude dál?Pravicová konzervativní ideologie se v Rusku prohloubí natolik, že časem začne připomínat monarchismus. I přes rozruch kolem MS budou orgány v červenci s pompou a fanfárami připomínat sté výročí zavraždění posledního ruského cara Mikuláše II.

Protestní hnutí proti současnému režimu zůstane silné a zaměří svoji pozornost do velkých měst - Moskvy a Petrohradu. Tam se bude pokoušet uspět ve volbách starostů a gubernátorů oblastí. Kromě Alexeje Navalného se objeví ve středu opozice noví lídři, například Dmitrij Gudkov ze strany Jabloko. Naopak po prezidentských volbách zmizí okamžitě z politické scény novinářka Xenia Sobčaková.

Takové jsou tedy podle Moscow Times ruské vyhlídky. Objevily se však i některé praštěné teorie o tom, kam se Rusko bude příští rok posouvat. Posuďte sami, jestli se vám zdá některá z nich pravděpodobná:

Orgány vlády přijmou novou Ústavu, která udrží Putina u moci i po roce 2024 Putin si vezme za ženu příbuznou Romanovců, posledního carského rodu Vládní složky znovu zavedou pro Rusy výjezdní víza Putin onemocní roztroušenou sklerózou a předá svoji moc čečenskému vůdci Ramzanu Kadyrovovi Američtí hackeři ovlivní ruské volby a kurz rublu Ruští oligarchové napíší Putinovi tajný dopis, ve kterém prezidenta požádají o uvěznění šéfa Rosněftu Igora Sečina, jenž je mnohými médii považován za druhého nejmocnějšího muže Ruska Ruský fotbalový tým přijme úplatek ve výši 1 miliardy dolarů, aby prohrál svůj zápas se Saúdskou Arábií

Splní se některá z těchto teorií? Na to si budeme muset počkat rok. Ten nám napoví, kudy bude Rusko dále směřovat.

Související

Více souvisejících

Rusko budoucnost Vladimír Putin Rosněfť Korupce ve fotbale Fotbal fotbalové mistrovství světa (FIFA World Cup) Alexej Navalnyj Mikuláš II. (ruský car)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy