budoucnost

Northrop Grumman B-2 Spirit, americký víceúčelový strategický bombardér, využívající technologii stealth, díky které může snadno pronikat i nad velmi dobře střežená území. Konstrukce je převážně z uhlíkových kompozitů a je velmi náročná na údržbu. Letoun se ale díky ní omezuje na minimum množství vyzářených či odražených zvukových, infračervených, optických i radarových signálů.

Jak budou probíhat budoucí války? Pokud USA nezmění svou vojenskou strategii, prohrají v nich, varuje prestižní magazín

USA mají jednu z nejvýkonnějších a nejsilnějších armád na světě. Přesto by mohly budoucí válku prohrát, varuje magazín Foreign Affairs. Důvodem je, že jejich válečná strategie je postavena na zastaralých předpokladech a nebere dostatečně v úvahu nové trendy ve válečnictví. Foreign Affairs představuje, jakými způsoby budou budoucí války bojovány.
Apple

Konec závislosti na mobilech? Podívejte se, jak bude vypadat revoluční generace smartphonů

Lidé jsou podle posledních průzkumů závislí na svých mobilech. Často se stává, že místo živé komunikace preferují komunikaci a trávení svého času v režimu online. S touto závislosti chce bojovat příští generace mobilních přístrojů, které se od dnešních budou lišit zcela zásadním způsobem – budou obsahovat pouze nejnutnější funkce a podobat se budou spíš historicky prvním mobilním telefonům, které kdy viděl svět.
Nabíjecí stanice pro elektromobily

Budoucnost bude patři elektromobilům, myslí si dvě pětiny Čechů

Praha - Více než dvě pětiny Čechů vidí budoucnost automobilové dopravy za 30 let v elektrických vozech a 28 procent věří autonomním autům. Naopak vozy na benzín nebo naftu budou ještě za 30 let tvořit hlavní dopravní proud jen podle desetiny populace. Vyplývá to z průzkumu VW Financial Services.
Auto budoucnosti, ilustrační foto

Žene se svět dobrovolně do záhrobí? Nová technologie může zabít miliony lidí

New York - Největšímu ohrožení, kterému lidstvo čelí do budoucna, je nedostatečná kybernetická bezpečnost. Čím víc se snažíme automatizovat a nahrazovat lidskou akci mechanickou, strojovou a počítačovou, tím víc na sebe přivoláváme možnost hackerských útoků. Bezpečnost na tomto poli je nízká a zločinci, jak se zatím zdá, jsou vždy o krok vepředu před vládou.
Burza NYSE v New Yorku

Americký sen je u konce? USA už není pro lidi vysněnou zemí

Washington – Spojené státy po mnoho let byly vysněnou zemí. Relativně nízká sociální a příjmová nerovnost podpořená neustálým pohybem lidí vytvořila jakýsi americký sen, tedy naději, že každý se může mít dobře. To do země lákalo mnoho migrantů, ať už z Evropy nebo rozvojových států. Nyní se však zdá, že touha po svobodě a štěstí ve Spojených státech zůstává nenaplněná.
Nanotechnologii vám implantují přímo do těla, ilustrační foto.

Telekineze v praxi? Lidé už brzy budou jen myslí hýbat věcmi

Dorazíte domů a ještě před otevřením dveří zapnete všechna světla. Usednete pohodlně na gauč a bez jediného pohybu se vám zapne televize. A co kdybyste přepínali mezi programy i bez ovladače? Dostanete žízeň, tak jen natáhnete ruku a čekáte, až k vám doputuje sklenice. Pokud jste příznivci nadpřirozených schopností, pak již velmi brzo si budete moci osvojit telekinezi.
Bezpilotní dron, ilustrační foto.

Jaký svět nás čeká za pět let? Připravte se na záplavu dronů, tvrdí studie

Žádná technologie pro masové potřeby nezažívá v poslední době tak silný boom, jako jsou právě drony. Využití bezpilotních letounů nachází své místo nejen v armádě, ale třeba i v zemědělství nebo obchodě. Jejich univerzálnost spočívá v tom, že je lze buď ovládat na dálku, můžete je však i předprogramovat k určitým cestám. A nosnost dronů se také zvyšuje každým dnem.
Budou v budoucnosti všichni geneticky upravení? Ilustrační foto.

Už žádné dědičné nemoci? Vědcům se podařilo odstranit "špatný" gen

Kanton - Poprvé v historii se vědcům podařilo skrze metodu nazvanou chemická chirurgie odstranit z lidského embrya nemoc, která byla dědičná. Tým z Univerzity Suna Yat-Sena úspěšně určil a oddělil gen, který je zodpovědný za některé vážné krevní poruchy. Výzkum je sice teprve v začátcích, ale je to velký krok k objevení metody, která v budoucnu odstraní dědičné nemoci jako cystická fibróza.
Ropa

Svět bez ropy: Připravit se musíte na rabování i hladomor

Už několik let slyšíme o přicházející ropné krizi, ale fosilní palivo využíváme čím dál, tím častěji. Pokud si třeba myslíte, že nedostatek ropy vyřešíme elektrickými auty a všechno bude v pořádku, asi budete v případě katastrofy hodně překvapení. Svět je závislý na ropě a s nadsázkou se dá říct, že jíme ropu a zemní plyn.

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy