Jak budou probíhat budoucí války? Pokud USA nezmění svou vojenskou strategii, prohrají v nich, varuje prestižní magazín

USA mají jednu z nejvýkonnějších a nejsilnějších armád na světě. Přesto by mohly budoucí válku prohrát, varuje magazín Foreign Affairs. Důvodem je, že jejich válečná strategie je postavena na zastaralých předpokladech a nebere dostatečně v úvahu nové trendy ve válečnictví. Foreign Affairs představuje, jakými způsoby budou budoucí války bojovány.

Americké vojenská strategie je postavená na rozšiřování a vylepšování výkonných a v konvenční válce nedostižných neviditelných letounů stealth, které jsou schopny zaútočit na nepřítele dříve, než on vůbec uvědomí, že je na něj útočeno. Podle Foreign Afairs však tato strategie se stává stále více zastaralou, jak jsou obecně posilovány globální sledovací zařízení a sítě.

USA se mohly na tuto strategii spoléhat, protože měly převahu nad svými nepřáteli v oblasti vesmírných satelitů, schopných odhalit, kde se nachází nepřítel. O tuto výhodu postupně přichází.

Rusko a zvláště Čína vysílají na orbitu vlastní satelity, které jsou konstruovány tak, aby mohly i sabotovat ty americké. Zároveň vyvíjejí protisatelitní střely a lasery schopné zlikvidovat americké satelity z oblohy, varuje únorová zpráva Defense Intelligence Agency (DIA).

Podle Foreign Affairs pro americké satelity a od nich vyplývajících vojenských strategií představuje ohrožení především rozšiřování malých, levných satelitů používaných pro komerční účely. Masovost těchto sledovacích přístrojů povede k tomu, že pro americkou armádu bude stále těžší utajit své neviditelné síly.

Prostřednictvím více a více využívaných kvantových senzorů bude možné odhalit narušení životního prostředí, jako je například tlak vzduchu kolem letadla nebo vody kolem ponorek. Kvantové senzory budou pravděpodobně první použitelnou aplikací kvantové vědy a ačkoliv stále ještě bude nějaký čas trvat, než se tak stane, jakmile se tak stane, „nebude se kam schovat“, varuje Foreign Affairs.

Zatímco nyní je důraz dáván na (drahou) kvalitou, budoucnost válčení přinese opětovný návrat mas do vojenského prostředí. Tentokráte to nebudou ale davy lidí, co budou bojovat (ačkoliv to nelze vyloučit), ale masy rychle přenositelných strojů, vyráběných např. pomocí 3D tiskáren, které zredukují nutnost nákladné a rozsáhlé logistiky, na kterou se spoléhá americká armáda.

Tyto masivně produkované malé přístroje budou moci za poměrně malých nákladů dosáhnout velkých efektů při jejich účinném, společném použití. Příkladem je dle Foreign Affairs zahajovací ceremoniál zimních olympijských her v roce 2018 v Jižní Koreji, kdy 1,218 autonomních dronů vybavených světly nakreslilo na obloze velký obrázek. Podobně by v budoucnu mohly být drony využity např. k tomu, aby v společné, koordinované akci přemohly letadlovou loď a učinily ji nefunkční.

Stoje budou více autonomní a méně závislé na centrálním velitelství. Namísto toho budou fungovat na principu sítě, ve které jednotlivé uzly jsou propojené s ostatními jen poměrně volně a které tedy mohou operovat i když ty ostatní jsou zasaženy. To povede k tomu, že komunikační sítě budou více odolné i bude snadnější je konfigurovat a dát jim jiný účel.

Nové technologické možnosti též výrazně zrychlí střelbu. Lasery a další zbraně s řízenou energií jsou už nyní výrazně rychlejší než klasické střelné zbraně. I ty budou ale výrazně rychlejší díky umělé inteligenci, která výrazně zkrátí dobu mezi identifikací a napadením cíle. Předzvěst tohoto vývoje se dle Foreign Affairs odehrál na Ukrajině v roce 2014, kde ruské síly byly schopné v okamžiku svým dělostřelectvem napadnout ty ukrajinské poté, co je jejich pozorovací systémy odhalily.

Aby USA byly schopné obstát proti svým protivníkům, musí změnit svou strategii, tvrdí Foreign Affairs. Namísto cílení na několik klíčových objektů by měla americká armáda být schopná se jak vypořádat s „roji autonomních, inteligentních strojů, tak utvořit své vlastní masivní armády těchto levných a rychle produkovaných sil budoucích válek.

 

Související

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Mohou nést jaderné zbraně i vyprovokovat nukleární konflikt. Drony změnily svět víc, než jsme si mysleli

Drony a autonomní technologie již zásadně ovlivnily způsob vedení válek. Původně sloužily jako průzkumné nástroje, ale dnes jsou schopny vykonávat cílené útoky, vést elektronickou válku a operovat bez přímého ohrožení lidských pilotů. Tento vývoj vyvolává otázku, jaký dopad mohou mít drony na strategii jaderného odstrašení. Na jedné straně mohou posílit schopnost států odvrátit jaderný útok, na straně druhé však zvyšují riziko neúmyslné eskalace konfliktu, uvedl server National Interest.

Více souvisejících

Drony USA (Spojené státy americké) Armáda budoucnost Neviditelná letadla stealth

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

HC Sparta Praha zdolala Třinec a je v semifinále! Prohlédněte si galerii

TELH play off: Končí nadvláda Třince, Sparta po vítězství 3:2 postupuje do semifinále

Po šesti letech končí nadvláda Třince v hokejové extralize. Oceláři tentokrát nedokázali projít přes čtvrtfinále, kde jejich cestu ukončila suverénní Sparta. Pražané rozhodli sérii v pěti zápasech a v tom posledním zvítězili 3:2. Klíčový moment přinesla 46. minuta, kdy obránce Aaron Irving proměnil trestné střílení a poslal svůj tým do semifinále.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Dokument Veřejně prospěšné práce je apelativním zachycením vzdoru a otevírá diskusi ohledně důležité problematiky.

RECENZE: Praho, otevři oči. Dokument Veřejně prospěšné práce je ekvivalentem vzdoru

Bydlení v hlavním městě se stalo luxusem, většina mladých nemá šanci dosáhnout na vlastní byt. Prahu si podmanila řada developerů, podnikatelé veřejný prostor zaplavili vizuálním smogem. Na festivalu Jeden svět uvedený a teď i do distribuce vstupující dokument Veřejně prospěšné práce je apelativním zachycením vzdoru a otevírá diskusi ohledně důležité problematiky.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hokej, ilustrační foto

Moment, který může otočit sérii. Sudí uznali gól Hradce proti Boleslavi po odpískání

Fanoušek obecně bývá kolikrát překvapen, co všechno sport přináší, a i když si myslí, že už viděl všechno, přichází stále něco nového a nečekaného. Platí to i v hokeji, kde se jeden takový nečekaný moment udál ve čtvrtek během třetího zápasu čtvrtfinálové série extraligového play-off mezi Mladou Boleslaví a Hradcem Králové. Ten dlouho směřoval ke klidnému závěru, jenže tři a půl minuty před koncem základní hrací doby sudí René Hradil a Roman Mrkva k překvapení mladoboleslavských fanoušků i hokejistů po shlédnutí u videa hradecký gól na 3:3 uznali i přesto, že padl po odpískání. Zápas nakonec i díky tomu Hradec Králové otočil, když v prodloužení vyhrál 4:3 a snížil stav série na 1:2.

před 4 hodinami

Raoul Schránil

Gentleman z filmů pro pamětníky. Raoul Schránil se narodil před 115 lety

Mezi nejoblíbenější a nejobsazovanější herce patřil vedle Oldřicha Nového, Nataši Gollové nebo Adiny Mandlové Raoul Schránil, který se proslavil především rolemi elegantních gentlemanů. Slávu po několika letech vystřídal tvrdý pád. Stejně jako jeho mnohé herecké kolegy, i jeho zasáhla po komunistickém převratu tvrdá perzekuce.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

V Brně proběhla evakuace kvůli nevybuchlé letecké pumě. (24.3.2025) Prohlédněte si galerii

V Brně evakuovali přes tisícovku lidí. Našla se nevybuchlá puma

Druhou březnovou evakuaci nařídily v pondělí záchranné složky v Brně kvůli nevybuchlé pumě. Proběhla v brzkých odpoledních hodinách a týkala se více než tisícovky lidí. Pyrotechnici pumu naložili a odvezli pryč k bezpečné likvidaci. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Mike Waltz

Návštěva, o kterou nikdo nestojí. Americká delegace pojede do Grónska. Vezmeme si ho tak či onak, prohlašují USA

Premiér Grónska Mute B. Egede ostře kritizoval plánovanou návštěvu amerických představitelů, včetně manželky viceprezidenta USA Ushe Vanceové. Egede označil návštěvu za „vysoce agresivní“, čímž vztahy mezi Grónskem a Spojenými státy dosáhly nového bodu mrazu. Kritika přichází poté, co americký prezident Donald Trump znovu prohlásil, že má v úmyslu anektovat toto autonomní území Dánska.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Ulrik Pram Gad

Dánský expert pro EZ odhalil, proč chce Trump obsadit Grónsko

Nedávný výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o možné anexi Grónska vyvolal bouřlivé reakce na mezinárodní scéně. O strategickém významu dánského autonomního území, jeho budoucím politickém směřování a možných ambicích prezidenta Trumpa pro EuroZprávy.cz exkluzivně promluvil Ulrik Pram Gad, expert z Dánského institutu pro mezinárodní studie.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Katastrofální chyba Kyjeva. Porošenko promluvil o setkání Zelenského s Trumpem

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko ostře kritizoval sankce, které na něj uvalila vláda Volodymyra Zelenského. Přestože uznává, že jeho veřejná kritika prezidenta přichází v citlivé době, tvrdí, že byl k tomu donucen politicky motivovanými opatřeními.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy