Americký sen je u konce? USA už není pro lidi vysněnou zemí

Washington – Spojené státy po mnoho let byly vysněnou zemí. Relativně nízká sociální a příjmová nerovnost podpořená neustálým pohybem lidí vytvořila jakýsi americký sen, tedy naději, že každý se může mít dobře. To do země lákalo mnoho migrantů, ať už z Evropy nebo rozvojových států. Nyní se však zdá, že touha po svobodě a štěstí ve Spojených státech zůstává nenaplněná.

Americký sen neznamená garanci šťastného života, ale spíše možnost být šťastný. Ani zde vám není nic naservírované na stříbrném podnose, ale USA kdysi dávali šanci lidem, všem bez rozdílu. Kdo byl dříve popelářem, mohl vlastní snahou dosáhnout pohádkového bohatství. Jenže tomu je teď už konec, a netýká se to jen přistěhovalců, nýbrž i samotných rodilých Američanů.

Statistika přitom předkládá jasná fakta, 90 procent dětí narozených v USA ve 40. letech nakonec dosáhlo lepší životní úrovně a příjmů než jejich rodiče, ale jen 40 procent těch narozených v 80. letech se podařilo to samé. Ať už se jedná o to, že životní úroveň se nedá donekonečna zvyšovat a Američané dosáhly stropu, nebo jednoduše teď zažívá svět horší časy, americký sen je s největší pravděpodobností u konce.

Negativně budoucnost nevnímá jen dnešní mládež, ale i jejich rodiče. Průzkum z minulého roku ukázal, že jen 38 procent amerických rodičů se domnívá, že jejich děti se budou mít lépe než oni. Zbytek je přesvědčen o opaku a lidé dnes takzvaný americký sen už necharakterizují slovy snaha a píle, nýbrž se všeobecně má za to, že lidem musí být přikloněno hlavně štěstí, které je náhodné.

Do USA stále míří vysoký počet přistěhovalců, zejména z Mexika nebo Latinské Ameriky, kde je nerovnost ve společnosti daleko větší. Jejich představy o lepším životě se však radikálně změnily za posledních několik desítek let. Názory o příležitostech se také velmi liší podle toho, zda se zeptáte bohatého člověka a chudého.

Na otázku, zda dnes může člověk v USA zbohatnout hlavně díky své snaze, píle a pracovitosti, byly odpovědi rozporuplné. Zatímco lidé střední třídy a výše spíše ještě věřili v americký sen, nižší třída pracujících věří v rovné příležitosti až o 20 krát méně než před lety. Dáno je to zejména tím, že bohatí se dnes v životě nesetkávají s tolika překážkami, na druhou stranu pro chudé je stále těžší žít v dnešním světě.

Vědci pracovali i s tím, zda korespondenti jsou vystaveni stresu každý den. Právě stres může mít vliv na naši obecnou náladu a dlouhodobé vyhlídky do budoucna. Podle výzkumníků hlavně běžní zaměstnanci jsou dnes vystavení mnohonásobně vyššímu stresu než před lety, může za to hlavně faktor neznáma, kdy se lidé dennodenně setkávají s věcmi, nad kterými nemají kontrolu. Do zoufalství upadají hlavně chvíli, kdy si uvědomí, že jen málo co v životě mají skutečně ve svých rukou, zbytek je řízeno někým jiným.

I přes nepříliš růžové vyhlídky však došli vědci k zajímavému výsledku, z průzkumu vyplynulo, že mnohem šťastnější bývají minority (Afroameričané, Hispánci, Mexičané, Asiaté) oproti majoritě (potomci Evropanu). Je to dáno především tím, že i když všichni jsou vystavení stresovým faktorům stejně, minority jsou víc semknuté a vzájemně se podporují. Ať už se jedná o lokální komunity, církve nebo sociální pracovníky, menšina cítí, že i přes tvrdé období zde pořád mají podporu ostatních, zatímco většina je odkázána hlavně sama na sebe.

Sociologové se domnívají, že výzkum pomůže vládám lépe pochopit současnou společenskou náladu a doufají, že by politici mohli nepozitivní trend zvrátit. Ti, kteří věří v růžovou budoucnost, mnohem častěji investují do lepších zítřků, čímž podpoří ekonomický růst a prosperitu. Naopak ti, kteří se domnívají, že nemají dobré vyhlídky, spíše způsobí ekonomickou stagnaci, což pak může mít dalekosáhlé důsledky. Nemluvě o nárůstu konzumace drog, sebevražd a sociálním vyloučení.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) budoucnost Ekonomika Životní úroveň

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Tomáš Řepa

Trump přeceňuje sám sebe. Rusko s každým dnem války ztrácí budoucnost, říká Řepa

Bezpečnostní expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak vnímá aktuální situaci ve válce na Ukrajině – a to nejen na bojišti, ale také u vyjednávacích stolů. „Ukrajina si rozhodně může dovolit něco požadovat – třeba už jen to, že bude nadále existovat na území, které silou svých zbraní a za cenu životů svých vojáků ubránila,“ říká.

před 29 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Počasí

Počasí se v průběhu týdne změní, potvrzuje předpověď

Na dva časové úseky rozdělili meteorologové svou předpověď počasí pro tento týden. Zprvu bude v Česku tepleji, zároveň se očekává více srážek. Pak sice častěji vykoukne sluníčko, zároveň se ale vrátí mrazy a na hory i sněžení. 

včera

HC Sparta Praha zdolala Třinec a je v semifinále! Prohlédněte si galerii

TELH play off: Končí nadvláda Třince, Sparta po vítězství 3:2 postupuje do semifinále

Po šesti letech končí nadvláda Třince v hokejové extralize. Oceláři tentokrát nedokázali projít přes čtvrtfinále, kde jejich cestu ukončila suverénní Sparta. Pražané rozhodli sérii v pěti zápasech a v tom posledním zvítězili 3:2. Klíčový moment přinesla 46. minuta, kdy obránce Aaron Irving proměnil trestné střílení a poslal svůj tým do semifinále.

včera

včera

včera

Dokument Veřejně prospěšné práce je apelativním zachycením vzdoru a otevírá diskusi ohledně důležité problematiky.

RECENZE: Praho, otevři oči. Dokument Veřejně prospěšné práce je ekvivalentem vzdoru

Bydlení v hlavním městě se stalo luxusem, většina mladých nemá šanci dosáhnout na vlastní byt. Prahu si podmanila řada developerů, podnikatelé veřejný prostor zaplavili vizuálním smogem. Na festivalu Jeden svět uvedený a teď i do distribuce vstupující dokument Veřejně prospěšné práce je apelativním zachycením vzdoru a otevírá diskusi ohledně důležité problematiky.

včera

včera

Hokej, ilustrační foto

Moment, který může otočit sérii. Sudí uznali gól Hradce proti Boleslavi po odpískání

Fanoušek obecně bývá kolikrát překvapen, co všechno sport přináší, a i když si myslí, že už viděl všechno, přichází stále něco nového a nečekaného. Platí to i v hokeji, kde se jeden takový nečekaný moment udál ve čtvrtek během třetího zápasu čtvrtfinálové série extraligového play-off mezi Mladou Boleslaví a Hradcem Králové. Ten dlouho směřoval ke klidnému závěru, jenže tři a půl minuty před koncem základní hrací doby sudí René Hradil a Roman Mrkva k překvapení mladoboleslavských fanoušků i hokejistů po shlédnutí u videa hradecký gól na 3:3 uznali i přesto, že padl po odpískání. Zápas nakonec i díky tomu Hradec Králové otočil, když v prodloužení vyhrál 4:3 a snížil stav série na 1:2.

včera

Raoul Schránil

Gentleman z filmů pro pamětníky. Raoul Schránil se narodil před 115 lety

Mezi nejoblíbenější a nejobsazovanější herce patřil vedle Oldřicha Nového, Nataši Gollové nebo Adiny Mandlové Raoul Schránil, který se proslavil především rolemi elegantních gentlemanů. Slávu po několika letech vystřídal tvrdý pád. Stejně jako jeho mnohé herecké kolegy, i jeho zasáhla po komunistickém převratu tvrdá perzekuce.

včera

včera

V Brně proběhla evakuace kvůli nevybuchlé letecké pumě. (24.3.2025) Prohlédněte si galerii

V Brně evakuovali přes tisícovku lidí. Našla se nevybuchlá puma

Druhou březnovou evakuaci nařídily v pondělí záchranné složky v Brně kvůli nevybuchlé pumě. Proběhla v brzkých odpoledních hodinách a týkala se více než tisícovky lidí. Pyrotechnici pumu naložili a odvezli pryč k bezpečné likvidaci. 

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán si může dělat co chce. EU už ho nepotřebuje, diplomaté zvolili novou strategii

Evropští lídři už nepočítají s Maďarskem při klíčových rozhodnutích o Ukrajině. Podle webu Politico to ale neznamená, že Budapešť nemůže stále způsobovat komplikace.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy