Americký sen je u konce? USA už není pro lidi vysněnou zemí

Washington – Spojené státy po mnoho let byly vysněnou zemí. Relativně nízká sociální a příjmová nerovnost podpořená neustálým pohybem lidí vytvořila jakýsi americký sen, tedy naději, že každý se může mít dobře. To do země lákalo mnoho migrantů, ať už z Evropy nebo rozvojových států. Nyní se však zdá, že touha po svobodě a štěstí ve Spojených státech zůstává nenaplněná.

Americký sen neznamená garanci šťastného života, ale spíše možnost být šťastný. Ani zde vám není nic naservírované na stříbrném podnose, ale USA kdysi dávali šanci lidem, všem bez rozdílu. Kdo byl dříve popelářem, mohl vlastní snahou dosáhnout pohádkového bohatství. Jenže tomu je teď už konec, a netýká se to jen přistěhovalců, nýbrž i samotných rodilých Američanů.

Statistika přitom předkládá jasná fakta, 90 procent dětí narozených v USA ve 40. letech nakonec dosáhlo lepší životní úrovně a příjmů než jejich rodiče, ale jen 40 procent těch narozených v 80. letech se podařilo to samé. Ať už se jedná o to, že životní úroveň se nedá donekonečna zvyšovat a Američané dosáhly stropu, nebo jednoduše teď zažívá svět horší časy, americký sen je s největší pravděpodobností u konce.

Negativně budoucnost nevnímá jen dnešní mládež, ale i jejich rodiče. Průzkum z minulého roku ukázal, že jen 38 procent amerických rodičů se domnívá, že jejich děti se budou mít lépe než oni. Zbytek je přesvědčen o opaku a lidé dnes takzvaný americký sen už necharakterizují slovy snaha a píle, nýbrž se všeobecně má za to, že lidem musí být přikloněno hlavně štěstí, které je náhodné.

Do USA stále míří vysoký počet přistěhovalců, zejména z Mexika nebo Latinské Ameriky, kde je nerovnost ve společnosti daleko větší. Jejich představy o lepším životě se však radikálně změnily za posledních několik desítek let. Názory o příležitostech se také velmi liší podle toho, zda se zeptáte bohatého člověka a chudého.

Na otázku, zda dnes může člověk v USA zbohatnout hlavně díky své snaze, píle a pracovitosti, byly odpovědi rozporuplné. Zatímco lidé střední třídy a výše spíše ještě věřili v americký sen, nižší třída pracujících věří v rovné příležitosti až o 20 krát méně než před lety. Dáno je to zejména tím, že bohatí se dnes v životě nesetkávají s tolika překážkami, na druhou stranu pro chudé je stále těžší žít v dnešním světě.

Vědci pracovali i s tím, zda korespondenti jsou vystaveni stresu každý den. Právě stres může mít vliv na naši obecnou náladu a dlouhodobé vyhlídky do budoucna. Podle výzkumníků hlavně běžní zaměstnanci jsou dnes vystavení mnohonásobně vyššímu stresu než před lety, může za to hlavně faktor neznáma, kdy se lidé dennodenně setkávají s věcmi, nad kterými nemají kontrolu. Do zoufalství upadají hlavně chvíli, kdy si uvědomí, že jen málo co v životě mají skutečně ve svých rukou, zbytek je řízeno někým jiným.

I přes nepříliš růžové vyhlídky však došli vědci k zajímavému výsledku, z průzkumu vyplynulo, že mnohem šťastnější bývají minority (Afroameričané, Hispánci, Mexičané, Asiaté) oproti majoritě (potomci Evropanu). Je to dáno především tím, že i když všichni jsou vystavení stresovým faktorům stejně, minority jsou víc semknuté a vzájemně se podporují. Ať už se jedná o lokální komunity, církve nebo sociální pracovníky, menšina cítí, že i přes tvrdé období zde pořád mají podporu ostatních, zatímco většina je odkázána hlavně sama na sebe.

Sociologové se domnívají, že výzkum pomůže vládám lépe pochopit současnou společenskou náladu a doufají, že by politici mohli nepozitivní trend zvrátit. Ti, kteří věří v růžovou budoucnost, mnohem častěji investují do lepších zítřků, čímž podpoří ekonomický růst a prosperitu. Naopak ti, kteří se domnívají, že nemají dobré vyhlídky, spíše způsobí ekonomickou stagnaci, což pak může mít dalekosáhlé důsledky. Nemluvě o nárůstu konzumace drog, sebevražd a sociálním vyloučení.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) budoucnost Ekonomika Životní úroveň

Aktuálně se děje

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy