Telekineze v praxi? Lidé už brzy budou jen myslí hýbat věcmi

Dorazíte domů a ještě před otevřením dveří zapnete všechna světla. Usednete pohodlně na gauč a bez jediného pohybu se vám zapne televize. A co kdybyste přepínali mezi programy i bez ovladače? Dostanete žízeň, tak jen natáhnete ruku a čekáte, až k vám doputuje sklenice. Pokud jste příznivci nadpřirozených schopností, pak již velmi brzo si budete moci osvojit telekinezi.

Nebude za tím stát žádný neprobádaný svět jak z fantasy literatury, ale technologie, kterou lidé vyvíjejí. Konkrétněji řečeno, telekinezi nám umožní nanotechnologie s umělou inteligencí. John McNamara je vynálezce v inovativním centru pro vývoj technologií, nedávno vystupoval před britským parlamentem, kde poslancům vysvětloval možnosti budoucí technologie.

Podle McNamary představuje nanotechnologie skutečnou revoluci pro lidstvu, telekineze asi nepatřila mezi prvotní cíle vývoje, nicméně je to pro mnohé lidí zajímavým bonusem. John McNamara tvrdí, že v roce 2040 budeme implantovat lidem do těla maličké roboty. Ponecháme-li konspirační teorie o ovládnutí mas stranou, vědec slibuje, že se tím celkově zlepší naše zdraví.

Nanoroboti budou schopní v našem těle - krvi, svalech či kostech, vyhledat poškozené buňky, které opraví, či nádory, které odstraní. To vše se bude dít, aniž bychom o tom věděli, nebo pocítili. McNamara tvrdí, že tímhle si vlastně vylepšíme lidská těla za hranicemi toho, jak nás příroda stvořila.

Vylepšení se však netýká jen činností těla, orgánů a svalů, ale také naších psychických schopností. Stačí troška úpravy a nanotechnologie udělá z našeho mozku rovnou kalkulačku. Ani mechanicky vylepšené smysly jako zrak nebo sluch nepředstavují žádný problém. Co více, tímhle způsobem pak můžeme skutečně brouzdat po webových stránkách, aniž bychom pohnuli prstem.

A pak už stačí nanotechnologii implantovat i do věcí kolem nás a roboti se opravdu postarají o to, aby byla telekineze reálná. Pokud se vám tahle představa líbí, pak si musíte počkat nějakých dvacet let, než bude technologie připravená. Než k tomu však dojde, musí politice ještě prodiskutovat morální a sociální důsledky.

I když před námi technologie otevírá úžasné možností, mnozí se obávají, že sociální nerovnost se jen prohloubí. Při současných podmínkách nezáleží na tom, kolik technologie máme, problémem je, že nebude dostupná pro všechny. A ví to i John McNamara. "Dneska být chudý znamená, že nemáte nejnovější iPhone. Jenže v budoucnu vytvoří chudoba nepřekonatelnou propast mezi lidmi, kdy se jednotlivé skupiny budou radikálně lišit v tom, jak dlouhou budou žít, jak moc zdraví budou, či jaké schopnosti budou mít," varuje vědec.

Neméně závažným problémem je také to, jak zabránit zneužití umělé inteligence. Mnozí se obávají, že bez přísně dodržovaných pravidel budou roboti silnou zbraní v rukou korporací, které je budou mít na starosti. Snadno tak dojde ke zneužití dat velkými společnostmi na úkor obyčejných lidí.

Související

Jiří Kůs Rozhovor

Výrobce nanoroušek v době pandemie nestíhá. Život nám ztrpčují asijské padělky, říká pro EZ šéf NanoSPACE Kůs

ROZHOVOR – Jsou zaveleni prací a nestíhají. Spoluzakladatel firmy nanoSPACE Jiří Kůs přiznává, že poptávka po ochranných prostředcích zachycující viry a bakterie jako jsou jejich nanovlákenné roušky, antivirové šátky či respirátory ve druhé vlně koronavirové pandemie raketově narůstá. Není divu, vždyť jen za středu se nakazilo téměř 15 tisíc pacientů. „Oproti klidnému létu jsme po nástupu druhé vlny evidovali v prvních dnech až dvacetinásobně vyšší zájem ze strany veřejnosti. Prodej v září stoupl oproti srpnu o 200% a náš externí sklad musel najet na předvánoční režim, zvyšující se trend pokračuje i v říjnu,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Kůs.

Více souvisejících

nanotechnologie budoucnost technologie věda

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 2 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 4 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 20 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK

Páteční tragédie na vánočním trhu v německém Magdeburgu zasáhla i českého prezidenta Petra Pavla. Hlava státu v sobotu poslala kondolenci německému protějšku Franku-Walteru Steinmeierovi. Informoval o tom Pražský hrad na webu

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy