Telekineze v praxi? Lidé už brzy budou jen myslí hýbat věcmi

Dorazíte domů a ještě před otevřením dveří zapnete všechna světla. Usednete pohodlně na gauč a bez jediného pohybu se vám zapne televize. A co kdybyste přepínali mezi programy i bez ovladače? Dostanete žízeň, tak jen natáhnete ruku a čekáte, až k vám doputuje sklenice. Pokud jste příznivci nadpřirozených schopností, pak již velmi brzo si budete moci osvojit telekinezi.

Nebude za tím stát žádný neprobádaný svět jak z fantasy literatury, ale technologie, kterou lidé vyvíjejí. Konkrétněji řečeno, telekinezi nám umožní nanotechnologie s umělou inteligencí. John McNamara je vynálezce v inovativním centru pro vývoj technologií, nedávno vystupoval před britským parlamentem, kde poslancům vysvětloval možnosti budoucí technologie.

Podle McNamary představuje nanotechnologie skutečnou revoluci pro lidstvu, telekineze asi nepatřila mezi prvotní cíle vývoje, nicméně je to pro mnohé lidí zajímavým bonusem. John McNamara tvrdí, že v roce 2040 budeme implantovat lidem do těla maličké roboty. Ponecháme-li konspirační teorie o ovládnutí mas stranou, vědec slibuje, že se tím celkově zlepší naše zdraví.

Nanoroboti budou schopní v našem těle - krvi, svalech či kostech, vyhledat poškozené buňky, které opraví, či nádory, které odstraní. To vše se bude dít, aniž bychom o tom věděli, nebo pocítili. McNamara tvrdí, že tímhle si vlastně vylepšíme lidská těla za hranicemi toho, jak nás příroda stvořila.

Vylepšení se však netýká jen činností těla, orgánů a svalů, ale také naších psychických schopností. Stačí troška úpravy a nanotechnologie udělá z našeho mozku rovnou kalkulačku. Ani mechanicky vylepšené smysly jako zrak nebo sluch nepředstavují žádný problém. Co více, tímhle způsobem pak můžeme skutečně brouzdat po webových stránkách, aniž bychom pohnuli prstem.

A pak už stačí nanotechnologii implantovat i do věcí kolem nás a roboti se opravdu postarají o to, aby byla telekineze reálná. Pokud se vám tahle představa líbí, pak si musíte počkat nějakých dvacet let, než bude technologie připravená. Než k tomu však dojde, musí politice ještě prodiskutovat morální a sociální důsledky.

I když před námi technologie otevírá úžasné možností, mnozí se obávají, že sociální nerovnost se jen prohloubí. Při současných podmínkách nezáleží na tom, kolik technologie máme, problémem je, že nebude dostupná pro všechny. A ví to i John McNamara. "Dneska být chudý znamená, že nemáte nejnovější iPhone. Jenže v budoucnu vytvoří chudoba nepřekonatelnou propast mezi lidmi, kdy se jednotlivé skupiny budou radikálně lišit v tom, jak dlouhou budou žít, jak moc zdraví budou, či jaké schopnosti budou mít," varuje vědec.

Neméně závažným problémem je také to, jak zabránit zneužití umělé inteligence. Mnozí se obávají, že bez přísně dodržovaných pravidel budou roboti silnou zbraní v rukou korporací, které je budou mít na starosti. Snadno tak dojde ke zneužití dat velkými společnostmi na úkor obyčejných lidí.

Související

Jiří Kůs Rozhovor

Výrobce nanoroušek v době pandemie nestíhá. Život nám ztrpčují asijské padělky, říká pro EZ šéf NanoSPACE Kůs

ROZHOVOR – Jsou zaveleni prací a nestíhají. Spoluzakladatel firmy nanoSPACE Jiří Kůs přiznává, že poptávka po ochranných prostředcích zachycující viry a bakterie jako jsou jejich nanovlákenné roušky, antivirové šátky či respirátory ve druhé vlně koronavirové pandemie raketově narůstá. Není divu, vždyť jen za středu se nakazilo téměř 15 tisíc pacientů. „Oproti klidnému létu jsme po nástupu druhé vlny evidovali v prvních dnech až dvacetinásobně vyšší zájem ze strany veřejnosti. Prodej v září stoupl oproti srpnu o 200% a náš externí sklad musel najet na předvánoční režim, zvyšující se trend pokračuje i v říjnu,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Kůs.

Více souvisejících

nanotechnologie budoucnost technologie věda

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

Korupce na Ukrajině: Soud poslal do vazby jednoho z členů vlády

Ukrajinský soud v pátek nařídil vazbu pro ministra zemědělství Mykolu Solského kvůli podezření z účasti na nelegálním získání státní půdy v hodnotě téměř sedmi milionů eur. Informaci poskytla agentura TASR s odvoláním na Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy