Co říkají vědci o lidské populaci? Asie a Afrika roste, Rusko vymírá, Nigérie předstihne USA

Londýn – Demografické složení lidské populace se za posledních několik staletí drasticky změnilo. Lidstvo stárne a to zejména díky rozvoji zdravotní péče a systému sociálních jistot. Jak se tyto změny promítají do populační skladby naší planety?

Kolik vlastně žije na Zemi lidí? Ani sama OSN si není přesně jistá, zda se jí podařilo započítat obyvatele i z těch nejodlehlejších koutů planety. Podle jejích údajů ale žila na Zemi v roce 1800 přibližně 1 miliarda lidí. V roce 1927 to byly již 2 miliardy. Roku 1987 dosáhlo lidstvo pěti miliardové mety. A nyní? Zhruba 7,5 miliardy.

Z údajů plyne, že se světová populace zvýšila o více než 600% za poslední dvě staletí. A počet lidí dále stoupá. Každou minutu se na Zemi narodí 250 novorozeňat. Vědci předpovídají, že kolem roku 2100 bude na naší planetě žít 11 miliard lidí.

Zajímavostí je, že mezi novorozeňaty mají výrazně na vrch chlapci. Těch se rodí každoročně víc než dívek již od roku 1960. Například v Asii a Východní Evropě tak „chybí“ více než 117 miliónů dívek.

Kde roste populace nejrychleji a kde naopak nejpomaleji? Nejrychleji lidé přibývají v Africe a Asii. V roce 2050 bude 15 z 20 nejlidnatějších zemí právě na těchto dvou kontinentech. V roce 2100 bude celá čtvrtina obyvatel Země (zhruba 4 miliardy) žít v Africe. Nejpomaleji pak populace roste (nebo dokonce přímo klesá) v Japonsku a Rusku.

V roce 2050 bude nejlidnatější zemí na světě Indie. Na druhém místě bude Čína. Třetí bude s odstupem Nigérie a těsně za ní budou čtvrté Spojené státy. To souvisí i s tím, jak se ve vyspělých zemích prodlužuje průměrný věk dožití. Již ve třiceti zemích světa dosahuje přes 80 let. Jedničkou je v tomto směru Japonsko s údajem lehce nad 83 let. Těsně druhé je Švýcarsko s věkem přes 82,5 roku.

Těsně pod osmdesátkou se zastavily Spojené státy, průměrný věk dožití je zde 79 let. O deset let méně se pak v průměru dožívají Rusové (69 let). Na samém chvostu žebříčku je pak Středoafrická republika. V ní lidé v průměru umírají rok před padesátkou.  

Související

Šťastný muž

Vědci radí, jak být v roce 2025 šťastnější než v loňském roce

Štěstí není jen něco, co se nám děje, ale něco, co můžeme aktivně ovlivňovat. Někteří lidé mají přirozeně veselejší povahu, zatímco jiní se s ní tolik neztotožňují. Bez ohledu na to, jaký typ člověka jste, existují způsoby, jak své návyky změnit a do života přinést více radosti. BBC sestavil několik ověřených tipů, které mohou váš život obohatit o větší pocit štěstí
Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé afrika Asie budoucnost společnost populace děti

Aktuálně se děje

včera

HC Sparta Praha zdolala Třinec a je v semifinále! Prohlédněte si galerii

TELH play off: Končí nadvláda Třince, Sparta po vítězství 3:2 postupuje do semifinále

Po šesti letech končí nadvláda Třince v hokejové extralize. Oceláři tentokrát nedokázali projít přes čtvrtfinále, kde jejich cestu ukončila suverénní Sparta. Pražané rozhodli sérii v pěti zápasech a v tom posledním zvítězili 3:2. Klíčový moment přinesla 46. minuta, kdy obránce Aaron Irving proměnil trestné střílení a poslal svůj tým do semifinále.

včera

včera

včera

Dokument Veřejně prospěšné práce je apelativním zachycením vzdoru a otevírá diskusi ohledně důležité problematiky.

RECENZE: Praho, otevři oči. Dokument Veřejně prospěšné práce je ekvivalentem vzdoru

Bydlení v hlavním městě se stalo luxusem, většina mladých nemá šanci dosáhnout na vlastní byt. Prahu si podmanila řada developerů, podnikatelé veřejný prostor zaplavili vizuálním smogem. Na festivalu Jeden svět uvedený a teď i do distribuce vstupující dokument Veřejně prospěšné práce je apelativním zachycením vzdoru a otevírá diskusi ohledně důležité problematiky.

včera

včera

Hokej, ilustrační foto

Moment, který může otočit sérii. Sudí uznali gól Hradce proti Boleslavi po odpískání

Fanoušek obecně bývá kolikrát překvapen, co všechno sport přináší, a i když si myslí, že už viděl všechno, přichází stále něco nového a nečekaného. Platí to i v hokeji, kde se jeden takový nečekaný moment udál ve čtvrtek během třetího zápasu čtvrtfinálové série extraligového play-off mezi Mladou Boleslaví a Hradcem Králové. Ten dlouho směřoval ke klidnému závěru, jenže tři a půl minuty před koncem základní hrací doby sudí René Hradil a Roman Mrkva k překvapení mladoboleslavských fanoušků i hokejistů po shlédnutí u videa hradecký gól na 3:3 uznali i přesto, že padl po odpískání. Zápas nakonec i díky tomu Hradec Králové otočil, když v prodloužení vyhrál 4:3 a snížil stav série na 1:2.

včera

Raoul Schránil

Gentleman z filmů pro pamětníky. Raoul Schránil se narodil před 115 lety

Mezi nejoblíbenější a nejobsazovanější herce patřil vedle Oldřicha Nového, Nataši Gollové nebo Adiny Mandlové Raoul Schránil, který se proslavil především rolemi elegantních gentlemanů. Slávu po několika letech vystřídal tvrdý pád. Stejně jako jeho mnohé herecké kolegy, i jeho zasáhla po komunistickém převratu tvrdá perzekuce.

včera

včera

V Brně proběhla evakuace kvůli nevybuchlé letecké pumě. (24.3.2025) Prohlédněte si galerii

V Brně evakuovali přes tisícovku lidí. Našla se nevybuchlá puma

Druhou březnovou evakuaci nařídily v pondělí záchranné složky v Brně kvůli nevybuchlé pumě. Proběhla v brzkých odpoledních hodinách a týkala se více než tisícovky lidí. Pyrotechnici pumu naložili a odvezli pryč k bezpečné likvidaci. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Mike Waltz

Návštěva, o kterou nikdo nestojí. Americká delegace pojede do Grónska. Vezmeme si ho tak či onak, prohlašují USA

Premiér Grónska Mute B. Egede ostře kritizoval plánovanou návštěvu amerických představitelů, včetně manželky viceprezidenta USA Ushe Vanceové. Egede označil návštěvu za „vysoce agresivní“, čímž vztahy mezi Grónskem a Spojenými státy dosáhly nového bodu mrazu. Kritika přichází poté, co americký prezident Donald Trump znovu prohlásil, že má v úmyslu anektovat toto autonomní území Dánska.

včera

včera

Ulrik Pram Gad

Dánský expert pro EZ odhalil, proč chce Trump obsadit Grónsko

Nedávný výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o možné anexi Grónska vyvolal bouřlivé reakce na mezinárodní scéně. O strategickém významu dánského autonomního území, jeho budoucím politickém směřování a možných ambicích prezidenta Trumpa pro EuroZprávy.cz exkluzivně promluvil Ulrik Pram Gad, expert z Dánského institutu pro mezinárodní studie.

včera

včera

Katastrofální chyba Kyjeva. Porošenko promluvil o setkání Zelenského s Trumpem

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko ostře kritizoval sankce, které na něj uvalila vláda Volodymyra Zelenského. Přestože uznává, že jeho veřejná kritika prezidenta přichází v citlivé době, tvrdí, že byl k tomu donucen politicky motivovanými opatřeními.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy