Putin nevládne Rusku? Za zdmi Kremlu se pohybuje mocná šedá eminence

Moskva - 18. března bude známo, kdo usedne do úřadu nejmocnějšího člověka v Rusku. Nezdá se, že by něco mělo stát v cestě vítězství Vladimíra Putina. Muž, který stojí v čele Ruska s krátkou přestávkou už 18 let, vybudoval specifickou strukturu moci, v které na nejvyšších místech polostátně řízené ekonomiky sedí ti, co jsou jemu blízcí a pocházejí z podobných kruhů. Jedním z nejvýznamnějších z této úzké kliky nejmocnějších je Igor Sechin, generální ředitel ruského ropného giganta, společnosti Rosněfť. Server Financial Times (FT) přináší portrét muže, o kterém se mluví jako o příštím ruském premiérovi.

Sechin se narodil v roce 1960 v rodině dělnické třídy v Leningradu (nynější Petrohrad). Absolvoval doktorát z ekonomie na Leningradské státní univerzitě. Díky své znalosti francouzštiny a portugalštiny byl v 80. letech poslán do Angoly a Mosambiku - afrických hranicích studené války - jako vojenský překladatel. Právě v této roli začal pracovat pro KGB.

Spojení s sovětskou tajnou službou se mu později velice vyplatilo. Když se Putin stal místostarostou Petrohradu, Sechin k němu nastoupil na místo sekretáře.. V prvním Putinově prezidentském období zastával úlohu zástupce vedoucího administrativy, když v roce 2008 Putin si vyměnil pozice s Dmitrij Medvědevem a stal se ruským premiérem, Sechin se stal místopředsedou vlády. Nabyté znalosti o ropném průmyslu využil po roce 2012, kdy se Putin opětovně vrátil do prezidentského úřadu, jako šéf ropného gigantu Rosněfť, vlastněného z 50% státem. Dnes vlastní 0,127% akcií společnosti v hodnotě přibližně 83 milionů dolarů a v roce 2015 mu bylo vyplaceno zhruba 11 milionů dolarů.

Americké služby jej označují za naprosto věrného Putinovi. Podle respondentů FT obeznámených s ruskou politickou situací, kteří si přáli zůstat raději v anonymitě, není workoholický Sechin zvyklý prosazovat agresivně vlastní agendu příliš oblíbený mezi lidmi ve vládě. „Putin to ví a vtipkuje o tom. Opravdu. . . Nevím, jestli ho Putin má rád osobně, ale má rád jeho účinnost v některých oblastech,“ tvrdí zdroj.

Sechin je nejvýznamnějším členek proslulých siloviki, kliky bývalých a současných členů ruských bezpečnostních služeb soustředěných kolem Putina, kteří věří v silnou státní kontrolu hospodářství a nutnost autoritářského dohledu obecně. Tito lidé stojí proti klice tzv. progresivistů, z nichž nejznámější je premiér Medveděv, kteří prosazují více liberální tržní model dle západního vzoru.

Podivné obchody šedého kardinála Kremlu

Tzv. „šedý kardinál Kremlu“, jak jej nazval bývalý americký velvyslanec v Moskvě, se sám rád tváří jako stoupenec svobodného tržního hospodářství a odmítá nařčení, že zneužívá služeb státu pro získání konkurenční výhody. Jeho činy ale říkají něco jiného. V roce 2003jeden z nejbohatších Rusů, Michail Chodorkovskij, následkem obvinění z krácení daní ztratil vlastnictví nad největší ropnou společností Jukos, která připadla státu. Chodorkovskij obvinil Sechina, místopředsedu vlády z toho, že právě on stál za jeho pádem. Sechin to odmítl, nicméně v roce 2004 se stal předsedou představenstva Rosněfťu, kterému připadla většina aktivit Jukosu.

Jiným příkladem „podezřelých“ obchodních praktik je případ Vladimíra Jevtušenkova, majitele velké ropné spolčenosti Bashneft. Podobně jako u Chodorkovskijeho, i on byl obviněn z nekalých finančních operací a Bashneft připadl Rosněfťu. Obvinění proti Jevtušenkovovi se neprokázali a dostalo se mu kompenzace za ztrátu Bashneftu, který nicméně zůstal v rukou Rosněfťu, který aktivizací získal 40% podíl na ruském ropném průmyslu.  

Celý tento podivný případ vyvolal velké kontroverze, zvláště mezi moskevskými investory, kteří jsou znepokojeni z míry dominance státních podniků v klíčových průmyslech. Neprůhlednost, s kterou tyto podniky operují, jejich napojení na stinné vládní struktury, velmi znepokojuje i zahraniční investory. Překvapivě tvrdá zpráva nazvaná „Rosnefť: Potřebujeme mluvit o Igorovi" ze strany největší, státem vlastněné ruské banky Sperbank, kritizuje  jednání Sechina jako generálního ředitele Rosněfťu.

Podle jednoho bývalého zaměstnance Rosněfťu skutečně Sechin vybudoval kolem sebe kult osobnosti. Ve velmi byrokratické struktuře se prakticky nemůže nic uskutečnit bez jeho vědomí. Podle zaměstnance, pokud člověk v pomalu jednajícím podniku potřebuje skutečně něco rychle, má se tvářit, jako kdyby příkaz přišel od Sechina samotného. Sechin nicméně tvrdí, že jeho model státní společnosti je efektivnější než jednání soukromých společností. „Jakým způsobem efektivní? Naplnit vlastní kapsy nebo pracovat ve prospěch společnosti?“, řekl FT.

Skuteční vládci Ruska

Podle Alexandera Nekipelova, bývalého předsedy Rosnefťu od roku 2011 do roku 2015, Sechin nerozlišuje mezi osobním ziskem a ziskem pro zemi. Jeho cílem je ze společnosti učinit významného hráče na světovém trhu. Mnozí analytici při pohledu na poněkud zvláštní aktivity, které dávají malý komerční význam, se ptají, zda Serchinovým zájmem není především podporu širších zahraničních politických cílů Ruska v zahraničí. Serchin poskytl významnou finanční pomoc Venezuele a Kubě a prostřednictvím prodeje 14% Rosnefťu čínským akcionářům podpořil sbližování vazeb Ruska s Čínou.

Sechin je i velmi mocný na vnitropolitické scéně. Alexej Uljukajev, bývalý ministr ekonomického rozvoje, kritizoval způsob, jakým Bashneft připadl Rosnefťu. Sechin v roce 2016 se s Uljukajevem sešel a předal mu „dar“ ve výši 2 miliónů dolarů, částka, za kterou měl dle Sechina Uljukajev odstoupit od podezřelé aktivizace. Když Uljukajev odcházel, byl chycen čekajícími policisty, domluveními se Sechinem. Ačkoliv Sechin hrál významnou roli v „pasti“ na Uljukajeva, neobtěžoval se nikdy poslechnout čtyři předvolání k soudu. Podle komentátorů má celý případ jedno jasné poselství – lidé z siloviki se nebojí zakročit i proti nejvýše postaveným progresivistům. To oni jsou vládci Ruska.

Související

Ruská měna, rubl

Ruská centrální banka připravuje intervenci na podporu měny

Ruská centrální banka připravuje intervenci na podporu měny, rozhodla se tak poprvé po pěti letech. Ruský rubl totiž po kolapsu cen ropy oslabil k dolaru na čtyřleté minimum. Banka dnes uvedla, že začne na devizových trzích preventivně prodávat cizí měny, aby omezila celkovou kolísavost.

Více souvisejících

Rosněfť Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen během svého vystoupení na mezinárodním summitu o energetické bezpečnosti v Londýně varovala před nebezpečím zneužívání energetických zdrojů ze strany Ruska. Připomněla, že Moskva již v minulosti opakovaně použila dodávky energie jako zbraň a forma vydírání, a že Evropa si dlouho neuvědomovala cenu, kterou za tuto závislost platí.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Londýně.

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU

Britský premiér Keir Starmer na mezinárodním summitu o budoucnosti energetické bezpečnosti prohlásil, že Evropa už nikdy nesmí dopustit, aby se stala obětí vydírání ze strany Ruska kvůli energetickým surovinám. Společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen vystoupil na konferenci v Londýně, kde oba zdůraznili nutnost ukončit závislost na ruské energii a pokračovat v podpoře Ukrajiny.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?

Evropa se musí co nejrychleji připravit na realitu strategické samoty. Iluze, že v případě ohrožení východního křídla NATO automaticky přispěchá americká síla, se rozpadá pod tlakem trumpovského izolacionismu. Washington dnes sleduje jediný cíl, kterým je domácí triumf, bez ohledu na to, kdo za něj zaplatí. Nejnovějším terčem této politiky je Ukrajina – konflikt, v němž Bílý dům dobrovolně předává iniciativu Moskvě.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?

Více než tisíc let jsou šachy symbolem strategie a války. V současnosti však tento ikonický sport získává novou roli – stává se nástrojem ruské geopolitiky a propagandy, řízené přímo z Kremlu. Vladimir Putin proměnil tuto starodávnou hru v moderní nástroj své hybridní války proti Ukrajině a Západu, píše server Politico.

včera

Ilustrační foto

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem

Další ozbrojený útok v horském Kašmíru, na vysoce napjatém pomezí mezi Indií a Pákistánem, znovu připomněl, jak nebezpečně tenká je hranice mezi lokálním násilím a globální katastrofou. Nenávist mezi oběma jaderně vyzbrojenými státy je natolik zakořeněná a (geo)politicky přiživovaná, že i malý incident může snadno spustit řetězec událostí, který přeroste v nejničivější konflikt 21. století.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svých posledních vystoupeních znovu zdůraznil, že navzdory destruktivnímu postupu Ruska je to právě Ukrajina, kdo přijal výzvu prezidenta Donalda Trumpa k bezpodmínečnému příměří. Zelenskyj upozornil, že Kyjev udělal maximum pro to, aby jednání s USA pokročila – včetně podpisu memoranda o nerostných surovinách, přičemž byly odstraněny prvky, které by odporovaly ukrajinské ústavě.

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil

Globální vědecký projekt, jehož cílem bylo detailně zhodnotit bezpečnost vakcín proti covidu-19 u stovek milionů lidí, byl náhle ukončen pouhých 13 měsíců před plánovaným závěrem. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v rozpočtu amerických vládních institucí, které v posledních týdnech provádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa, uvedl server The Guardian.

včera

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat

Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy