Britská vláda rozzlobila aerolinky, kvůli karanténě cestujících se obrátily na soud

Aerolinky British Airways, easyJet a Ryanair se dnes obrátily na soud kvůli rozhodnutí britské vlády, která od pondělí zavedla povinnou dvoutýdenní karanténu na cestující ze zahraničí. Trojice leteckých společností zároveň požádala, aby soud věc přezkoumal a případně v ní rozhodl co nejrychleji.

British Airways, ilustrační fotografie
doporučujeme

Povinná karanténa cestujících nemá podle aerolinek vědecké opodstatnění, odrazuje od cestování letadlem a ohrožuje pracovní místa. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Jestliže soudci umožní soudní přezkum, vláda bude muset podle právních zástupců leteckých společností předložit vědecké důkazy, které by zavedení dvoutýdenní karantény opodstatnily.

Hlavní poradce britské vlády pro vědecké otázky Patrick Vallance tento měsíc uvedl, že o opatření rozhodli politici. Karanténa je podle něj nejlepším opatřením, jak omezit cestování ze zemí s vysokým podílem nakažených koronavirem.

Podle uvedených leteckých společností pro tak přísné opatření neexistuje vědecký důkaz, vyplývá z prohlášení společnosti IAG. Ta mimo jiné vlastní aerolinky British Airways.

Letecké společnosti také odmítly koncept cestovních koridorů, který chce Británie k 29. červnu otevřít do evropských zemí s dobrou epidemickou situací. Vláda jej představila jako možnou alternativu k povinné karanténě.

"Letecké společnosti zatím neviděly žádnou známku toho, jak a kdy budou navrhované 'letecké mosty' mezi Británií a jinými zeměmi zavedeny," uvedla trojice aerolinek.

Členové britské vlády veřejně uvedli, že o cestovních koridorech či takzvaných leteckých mostech se zeměmi bezpečnými z hlediska rizika nákazy koronavirem uvažují. Oficiálně ale plán zatím nepředstavili a premiér Boris Johnson minulý týden vybídl občany, aby dovolenou raději trávili doma.

Právní kroky proti britské vládě zvažuje kvůli povinné karanténě i sdružení nazvané Zrušte karanténu (Quash Quarantine). Jeho součástí je 500 britských firem podnikajících v cestovním ruchu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Doba uhelná" se v Německu chýlí ke konci. Spolkový sněm schválil zásadní…

03.07.2020 14:00 Poslanci německého Spolkového sněmu dnes schválili dvojici zákonů potvrzujících postupný odklon…

Německo se kvůli koronaviru zadlužuje. Spolkový sněm schválil rekordní…

02.07.2020 13:57 Německý Spolkový sněm dnes schválil druhou úpravu letošního státního rozpočtu kvůli opatřením…

Nezaměstnanost v EU mírně stoupla, nejnižší zůstala v Česku

02.07.2020 11:45 Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v květnu stoupla na 6,7 procenta z dubnových 6,6 procenta.…

Boeing dokončil testovací lety strojů 737 MAX. Dostanou certifikaci?

02.07.2020 08:43 Americký Federální úřad pro letectví (FAA) a strojírenská společnost Boeing dokončily testovací…

Související:

Právě se děje

Další zprávy