EU chystá nová pravidla pro digitální sektor. Google či Facebook nebude nutné rozdělit, ujišťuje komisařka

Velké technologické firmy, jako je Facebook nebo Google, nebude nutné rozdělit. V rozhovoru, který dnes otiskl německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung, to řekla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Omezit tržní sílu těchto firem se chystají i Spojené státy, kde podvýbor Sněmovny reprezentantů ale došel k závěru, že vyloučit nelze ani rozdělení uvedených podniků.

Google, autor: Paweł Czerwiński

Vestagerová se 2. prosince chystá oznámit návrh nových pravidel pro digitální sektor. Svůj návrh pak bude muset uvést do souladu s návrhy členských zemí unie a Evropského parlamentu. Ve čtvrtek eurokomisařka řekla, že navrhne nové pravomoci, které umožní regulátorům řešit situace, na které sám trh nestačí. Smyslem je zabránit tomu, aby se objevovaly nové případy selhání tržních principů.

Eurokomisařka ale v rozhovoru s německým listem řekla, že změny nebudou podle jejího názoru znamenat nutnost velké technologické firmy rozdělit. V extrémním případě to ale vyloučit nelze.

"Až k tomu to nikdy nedojde," řekla. "Zatím jsme neměli žádné případy, které by mohly vést až k takovému kroku," řekla Vestagerová v rozhovoru s německým listem.

Eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton dříve řekl, že navrhovaná pravidla počítají s tím, že velké technologické firmy by šlo donutit k rozdělení či k odprodeji části evropských aktivit. K tomu by úřady podle něj sáhly v situaci, kdy by dospěly k závěru, že tržní síla těchto firem ohrožuje zájmy uživatelů a menších konkurentů, poznamenala agentura Reuters.

Právní podvýbor americké Sněmovny reprezentantů začátkem října uvedl, že americké technologické firmy Amazon, Apple, Google a Facebook mají dominantní postavení na trhu, které je nutné zákonem omezit. Podvýbor, v němž mají většinu opoziční demokraté, k takovému závěru dospěl po více než ročním vyšetřování.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Květnová inflace na Slovensku vystoupila na více než roční maximum 2,2…

15.06.2021 09:34 Meziroční míra inflace na Slovensku v květnu zrychlila tempo a z dubnové hodnoty 1,6 procenta…

Německá ekonomika podle Bundesbank překonává propad způsobený pandemií

11.06.2021 12:32 Německá ekonomika překonává propad způsobený pandemií covidu-19. Letos i příští rok výrazně poroste…

Světová banka zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky

08.06.2021 18:08 Světová banka (SB) dnes zlepšila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 5,6 procenta z dříve…

Koronavirová krize na Slovensku nevedla k výraznějšímu nesplácení půjček

01.06.2021 12:00 Jen zlomek slovenských domácností, které po propuknutí koronavirové krize využily možnosti odkladu…

Související:

Právě se děje