Německo má poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu, propad HDP není tak hluboký jako za finanční krize

Německo má kvůli dopadům koronavirové krize poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu. Za loňský rok dosáhl 158,2 miliardy eur (4,1 bilionu Kč) a je druhý nejvyšší od znovusjednocení. Měřeno výkonem celé ekonomiky odpovídá schodek 4,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Oznámil to dnes německý statistický úřad. Rekordní deficit zaznamenal rozpočet německé vlády v roce 1995.

Ilustrační foto
doporučujeme

Daňové příjmy státu za loňský rok klesly i díky tomu, že se od 1. července na půl roku snížila daň z přidané hodnoty (DPH), aby stoupla spotřeba. Zároveň se zvýšily výdaje státu, mimo jiné díky miliardovým balíkům na podporu ekonomiky.

V březnu a dubnu 2020 se části německé ekonomiky v důsledku pandemie zastavily. Obdobná byla situace v mnoha dalších velkých ekonomikách. Hranice se dočasně uzavřely a přerušily se dodavatelské řetězce. Přestože v létě přišlo oživení, kvůli rostoucímu počtu infekcí se hospodářský a sociální život na podzim znovu omezil. Hranice ale zůstaly otevřené.

Problémy s Bruselem Německo kvůli schodku mít nebude. Členské státy EU totiž kvůli koronavirové krizi poprvé pozastavily pravidla Paktu stability a růstu Evropské unie, podle nichž nesmí rozpočtový schodek překročit tři procenta a celkový dluh nesmí přesáhnout 60 procent HDP.

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se loni kvůli pandemii snížil o pět procent. Ve své předběžné zprávě to dnes oznámil spolkový statistický úřad. Německá vláda v říjnu předpověděla na letošek růst o 4,4 procenta, ministr hospodářství Peter Altmaier dnes ale varoval, že růst bude patrně slabší. Vývoj koronavirové krize je totiž teď mnohem nepříznivější, než se předpokládalo. Propad HDP za loňský rok byl mírnější než po globální finanční krizi.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Loňský hospodářský pokles byl o trochu mírnější, než očekávali analytici. Ti podle průzkumu agentury Reuters propad odhadovali na 5,1 procenta. Předloni ekonomika vzrostla o 0,6 procenta, což bylo nejpomalejší tempo růstu od roku 2013.

Negativní hospodářské dopady koronavirové krize loni pomohla kompenzovat rozsáhlá státní opatření. Statistický úřad upozornil, že loňský pokles HDP byl mírnější než propad o 5,7 procenta z roku 2009, kdy se ekonomika potýkala s dopady globální finanční krize.

Údaje o vývoji v samotném čtvrtém čtvrtletí zveřejní statistický úřad 29. ledna. Michael Kuhn, který má v úřadu výpočty HDP na starosti, dnes nicméně odhadl, že v posledním třech měsících loňského roku ekonomika "zhruba stagnovala", informovala agentura AP. Ve třetím čtvrtletí se německá ekonomika zotavovala z jarního útlumu způsobeného pandemií covidu-19. HDP se zvýšil o 8,5 procenta po propadu o rekordních 9,8 procenta ve druhém kvartálu.

Na podzim však hospodářské oživení podkopal vzestup počtu případů nákazy koronavirem a související restrikce. Výzkumný institut DIW minulý měsíc například předpověděl, že HDP Německa vykáže za čtvrté čtvrtletí pokles o jedno procento. Analytik Carsten Brzeski dnes navíc upozornil, že vyhlídky na letošní první čtvrtletí zastiňují pokračující restrikce, kterými se německé úřady snaží zpomalit šíření koronaviru.

Soukromá spotřeba v Německu se vloni snížila o šest procent a export se propadl téměř o deset procent, zatímco spotřební výdaje státu vzrostly o 3,4 procenta.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Škoda Auto si upevnila pozici jedničky na slovenském trhu

15.01.2021 16:15 Automobilka Škoda Auto si loni upevnila pozici jedničky na slovenském trhu s novými osobními vozy s…

Německý úřad schválil okamžité pokračování výstavby Nord Stream 2

15.01.2021 15:16 Aktualizováno Spolkový úřad pro lodní dopravu a hydrografii (BSH) schválil okamžité pokračování výstavby…

Dieselgate: Soud zastavil řízení s bývalým šéfem VW obviněným z manipulace

15.01.2021 13:40 Soud v německém Braunschweigu zastavil trestní řízení s bývalým šéfem německého automobilového…

Dopad brexitu: Severoirské obchody si stěžují na nedostatek čerstvých…

13.01.2021 16:31 Obchody v Severním Irsku nemají dost čerstvých potravin, což dávají do souvislosti s problémy po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama