Významný obrat. Nálada v britském finančním sektoru se po čtyřech letech zlepšila

Nálada v britském finančním sektoru se v loňském čtvrtém čtvrtletí poprvé za poslední čtyři roky zlepšila. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který provedlo Sdružení britského průmyslu (CBI) a poradenská společnost PricewaterhouseCoopers (PwC).

V britském finančním sektoru panuje nejistota od referenda z června 2016, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie.

"První náznaky optimismu představují významný obrat," uvedl Andrew Kail z PwC.

Why are financial services organisations now more optimistic? Find out in our latest #CBIPwC Financial Services Survey: https://t.co/zMM357hmj4 #FinServ pic.twitter.com/1DExM8kEuV

— Andrew Kail (@akail001) January 13, 2020

Průzkum mezi 94 bankami, pojišťovnami a investičními společnostmi se navíc uskutečnil ještě před prosincovými parlamentními volbami, ve kterých utrpěli debakl opoziční labouristé slibující zavedení nových daní na finanční služby.

Volby vyhráli konzervativci premiéra Borise Johnsona, který prosazuje brzký brexit. Země by měla z EU vystoupit na konci tohoto měsíce. Výsledek voleb vedl ke zlepšení podnikatelské i spotřebitelské důvěry díky nadějím, že ukončí tříletou politickou nejistotu a umožní spořádaný odchod Británie z EU.

Finanční sektor nicméně stále čeká na to, jaké bude mít v budoucnu podmínky pro přístup na unijní trh. Hlavní ekonomka CBI Rain Newtonová-Smithová uvedla, že vláda musí učinit vše, co je v jejích silách, aby finanční sektor podpořila.

Brexit vyvolal obavy z přesunu tisíců pracovních míst v odvětví z Británie do jiných evropských zemí. Organizace Paris Europlace, která propaguje hlavní město Francie jako finanční centrum, například minulý týden uvedla, že počítá s přesunem 4000 pracovních míst z Londýna do Paříže.

Průzkum sice ukázal, že růst zaměstnanosti v britském finančním sektoru zůstává solidní, podle Newtonové-Smithové však odvětví ještě není mimo nebezpečí. "Nejistota spojená s brexitem nadále brzdí investiční plány," upozornila ekonomka.

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika Velká Británie Brexit

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy