Češi bojují s časem a pozdními příchody

Praha - Celá polovina Čechů přiznává zásadní problémy s dochvilností. Vyplývá to z průzkumu na reprezentativním vzorku populace ČR pro společnost Uber. Zajímavé přitom je, že zatímco vlastní zpoždění připouští již zmíněných 50 % populace, až 85 % Čechů paradoxně tvrdí, že musí na svůj protějšek při schůzkách pravidelně čekat – a to až 10 minut. Meškající se přitom nejčastěji vymlouvají na veřejnou dopravu, dopravní problémy a komplikované parkování. Pro snadnější plánování času proto Uber spustil novinku – umožňující naplánovat si jízdy s předstihem 30 minut až 30 dní. Extra jistotu „dorazit včas“ přitom Češi nejčastěji požadují před pracovním pohovorem nebo odletem/odjezdem letadla, vlaku nebo autobusu. Překvapivě pozdní příchody Čechům tolik nevadí v případě návštěvy u lékaře nebo rande.

S věkem klesají pozdní příchody – mladší a vzdělanější meškají častějiZ průzkumu společnosti Uber vyplynulo, že na přesnost si nejvíce potrpí lidé ve vyšším věku. 60 % Čechů ve věku od 54 do 65 let téměř nikdy nejezdí na schůzku pozdě a dokáže si čas dobře zorganizovat. Naproti tomu mladí ve věku 18 až 26 let bojují s pozdními příchody v celé pětině případů. Přes 11 % mladých přitom mešká i na každou druhou schůzku. V tom, jak často chodí pozdě na schůzky muži a ženy, nejsou zásadní rozdíly. Zajímavé ale je, že problémy s dochvilností mívají častěji absolventi vysokých škol, zatímco lidé s nižším vzděláním se dokáží na dohodnuté schůzky dostat včas.

Ujel mi spoj, nemohl jsem najít místo na parkování a jiné neprůstřelné výmluvyVíce než polovina (51 %) Čechů se v souvislosti se zpožděním vymlouvá na problémy s veřejnou dopravou, na MHD se přitom nejvíce vymlouvají Pražané (77 %) a mladí lidé do 26 let (82 %). Další výmluvy směřují na komplikace při cestě vlastním autem (38 %), na problémy s parkováním (25 %) nebo na zpoždění vinou předchozí schůzky (23 %). Nejčastější výmluvou mladých do 26 let je pak také to, že zaspali (36 %). Spolehlivou a dostupnou záchranu pro všechny opozdilce od 28. září nabízí Uber díky možnosti objednat jízdu s předstihem 30 minut až 30 dní. Stačí si v kalendáři označit datum, čas, místo pro vyzvednutí a cíl. V aplikaci si uživatel nastaví upozornění, které připomene čas vyzvednutí. Tato novinka přináší extra jistotu v časech, ve kterých může být poptávka po svezení velmi vysoká, resp. naopak v dané lokalitě se nemusí nacházet dostatek partnerských řidičů Uber. Dle aktuálních dopravních informací navíc inteligentní systém navigace zvolí nejrychlejší cestu k cíli.

„Jsem tam za tři minuty..."Průzkum pro Uber potvrdil, že Češi jsou, co se týče zpoždění, velkorysí a tolerantní. Na svůj protějšek většinou počká až 85 % Čechů. Polovina dotázaných je ochotná čekat až „akademických" 15 minut. Muži jsou přitom mnohem trpělivější a na svůj protějšek jsou ochotni čekat déle než ženy. Téměř 30 % mužů počká i déle než 15 minut, u žen je to pouhá pětina. Více než půl hodiny je ochotných čekat jen 6 % Čechů. Tolik času ale typický opozdilec nepotřebuje. Až 45 % těch, kteří jezdí na schůzky pozdě, má nejčastěji zpoždění do 10 minut (98 % žen a 80 % mužů). Do 5 minut má zpoždění 44 % Čechů a 9 % dotázaných uvedlo, že jejich zpoždění se typicky pohybuje do 15 minut. V průměru ženy mívají menší zpoždění než muži (muži cca 7,3 minuty a ženy cca 6,2 minuty).

Dítě počká, pracovní pohovor nikolivPro Čechy je největším hnacím motorem dochvilnosti pracovní pohovor, a to v téměř celé třetině případů (27 %). Významným důvodem, proč přijít včas, je i odjezd autobusu, respektive odlet letadla (15 %), obchodní schůzka (13 %), práce, resp. začátek pracovní doby (11 %), návštěva u lékaře (9 %) nebo významná životní událost (9 %). Zdá se však, že zpoždění v soukromých záležitostech Češi až tak neřeší – pouze pro 5 % dotázaných Čechů je totiž důležité přijít včas na rande. Ještě méně vnímáme potřebu přijet včas pro své dítě do školy či družiny (4 %) nebo na kulturní akci (4 %). Pouze pro 4 % Čechů je důležité být dochvilný vždy a všude.

Související

Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé češi

Aktuálně se děje

včera

včera

Pražské zastupitelstvo

Kauza s odměnami na magistrátu. Ředitel čelí výzvám k rezignaci

Pražským magistrátem otřásá kauza ohledně velmi štědrých odměn pro jednu konkrétní osobu. Někdejší asistentka ředitele úřadu Martina Kubelky loni dostala navíc k platu přes 850 tisíc korun, suverénně nejvíc z lidí na této pozici. Upozornil na to Radiožurnál. Kubelka se k celé věci odmítl vyjádřit. 

včera

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče.

Počasí do konce týdne. Sněžit může nejen na horách, uvedli meteorologové

První ryze prosincový týden začal s výstrahou na hrozící ledovku, která zůstane v platnosti i po většinu úterního dne. Meteorologové už ale naznačili, jak bude i v dalším průběhu týdne. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mají teploty odpovídat začátku posledního kalendářního měsíce. 

včera

Edvard Beneš

Edvard Beneš měl velkou oporu. První dáma Hana zemřela před 50 lety

Před padesáti lety, druhého prosincového dne roku 1974, zemřela druhá první dáma Československa, manželka prezidenta Edvarda Beneše. Hana Benešová se stala skutečnou první dámou, jakýmsi jejím vzorem: podporující manželky a výborné asistentky hlavy státu, vzdělané i elegantní ženy. Ačkoliv se zrovna nepodobala tehdejším manekýnkám, platila i za módní vzor.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Velké změny v dopravě v Praze a okolí. Novinky jsou všelijaké, platí od neděle

Největší změny zpravidla nastávají na Nový rok, ale Pražská integrovaná doprava je načasovala o měsíc dříve. Zásadní změny nastaly od neděle 1. prosince u spojů mezi hlavním městem a okolím. Novinky jsou to všelijaké, cestující si musí zvykat na linky úplně nové či jedoucí pod novými čísly nebo na jiné autobusy. 

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Proč Putin vypálil na Ukrajinu raketu Orešnik? Podle expertů to byl vzkaz, ale ne pro Kyjev

Putinovo nasazení nové hypersonické rakety Orešnik je zřetelným varováním nejen Ukrajině, ale i Západu. Tato raketa středního doletu, schopná zasáhnout cíle až ve vzdálenosti 5500 kilometrů rychlostí přes 13 000 kilometrů za hodinu, představuje zásadní výzvu pro současné systémy protivzdušné obrany. Nedávno dopadla na průmyslový komplex v ukrajinském městě Dnipro, což mělo ukázat technologickou vyspělost ruského arzenálu.

včera

včera

včera

USS Truxtun (DDG-103)

USA čelí nové globální hrozbě. Čína upevňuje svůj vliv nejen ekonomicky, na moři buduje další hrozbu

Spojené státy čelí nové kapitole globálního soupeření, zejména s rostoucí námořní silou Číny. Podle historických lekcí, jak ukazuje například britsko-americká válka roku 1812, je nutné přehodnotit dlouhodobé přístupy a strategii amerického námořnictva, která byla v posledních dekádách poznamenána poválečnou pohodlností a škrty v obranných výdajích. Klíčem k úspěchu bude uvědomění si chyb minulosti a obnovení odhodlání k trvalému námořnímu prvenství, uvádí server National interest.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Biden k milosti pro Huntera: Jsem otec, snad to Amerika pochopí. Zvrácenost, reaguje Trump

Prezident Spojených států Joe Biden udělil svému synovi Hunterovi milost, a to jen několik týdnů před jeho plánovaným rozsudkem ve dvou trestních případech. Tento krok, jenž prezident dříve vylučoval, vyvolal silné reakce na domácí politické scéně, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy