Čínští špehové ukradli obchodní tajemství ASML, píše nizozemský list

Čínští špehové ukradli cenné obchodní tajemství nizozemského výrobce polovodičového vybavení ASML, a způsobili tím firmě škodu v řádu stovek milionů eur. Napsal to dnes nizozemský finanční list Financieele Dagblad (FD), podle kterého je případ jednou z největších špionáží v zemi. Firma ASML potvrdila, že je obětí firemní špionáže, dopad této krádeže na své podnikání však nepovažuje za významný.

List uvedl, že na základě jeho vlastního vyšetřování technologii ukradli zaměstnanci ASML z Číny, kteří pracovali na vysoké úrovni v oddělení výzkumu a vývoje, a získala ji čínská vláda. Nicméně firma uvedla, že nenašla nevyvratitelné důkazy o zapojení čínské vlády, napsala agentura Reuters.

ASML podle svého prohlášení odhalila krádež a okamžitě přijala nezbytné kroky. Ukradený materiál však podle firmy nebyl detailně propracovaným projektem, který by umožnil konkurenci kopírovat její hlavní produkt, litografické systémy používané při výrobě polovodičů, a ukradená technologie nebyla nezbytnou pro její podnikání.

List ve zprávě vychází částečně ze zdrojů z firmy a částečně z rozhodnutí kalifornského soudu loni v listopadu v případě mezi americkou dceřinou společností ASML a čínskou XTAL, která o měsíc později zkrachovala. XTAL měl být zapojen do krádeže a jeho mateřská firma má napojení na čínské ministerstvo pro vědu a technologie.

Soudní dokumenty uvádějí, že šest bývalých zaměstnanců ASML, kteří všichni mají čínská jména, porušilo pracovní smlouvu, když sdíleli informace o softwarových procesech ASML s XTAL. Soud přiznal ASML odškodné 223 milionů USD (5,1 miliardy Kč).

High-ranking research employees of Dutch semi-conductor equipment maker #ASML passed on source codes, software & secret user manuals to Chinese company, resulting in hundreds of millions of dollars in losses - acc. to @FD_Nieuws. https://t.co/wkXRnEJOgG

— NewsAspect (@newsaspect) 11. dubna 2019

Pro Peking je růst jeho polovodičového průmyslu prioritou. ASML loni zdvojnásobila prodej do Číny na 1,8 miliardy eur (46,1 miliardy Kč) z 919 milionů eur v roce 2017.

ASML poskytuje výrobcům čipů vše, co potřebují, tedy hardware, software a služby, aby mohli masově vyrábět čipy. Mezi jeho zákazníky patří přední výrobci čipů, jako Samsung, Intel a TSMC. Firma má po celém světě 19.000 zaměstnanců.

Související

Více souvisejících

Čína špionáž Ekonomika Nizozemí

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy