GLOSA | Události Petra Nutila: Fico v Praze a Andrejova špatná paměť

Milí moji, je tu konec dalšího událostmi nabitého týdne a s ním – jako vždy i pravidelný souhrn toho nejpodstatnějšího. Tak pojďme na to. 

Nově zvolený slovenský, teď už čtyřnásobný premiér Robert Fico navštívil Prahu, aby se setkal se všemi nejvyššími ústavními činiteli, i když někteří z nich to nedělali asi moc rádi. Tak třeba prezident Petr Pavel se podle informací Lidovek nechtěl s Ficem setkat, ale přemluvila ho slovenská prezidentka. S jistým, dobře skrývaným odporem Fica přijali Petr Fiala, Miloš Vystrčil a Markéta Pekarová Adamová. Zda si po setkání šli vydezinfikovat ruce a vysvětit kanceláře, oficiální zdroje neuvádí. 

Jinde bylo přivítání vřelejší. Do náruče si padl Fico s exprezidentem Zemanem či Andrejem Babišem. Do cesty slovenskému premiérovi se vnutil i Jindřich Rajchl. Na sociálních sítích dezolátů nadšení teklo proudem. 

Tak se na to podívejme rozumně. Ficovým fanouškům, stejně jeho odpůrcům může vlastně vzkázat totéž. Obvykle každé očekávání bývá vystřídáno zklamáním. A dá se tedy předpokládat, že se z Fica nestane druhý Orbán a že Slovensko se nepřemění na ruský satelit, stejně jako to, že i Ficova komická vláda dřív nebo později rozloží samu sebe a slovenská demokracie ji s několika šrámy přežije. Tak zbývá jediné. Držet Slovákům palce, aby těch škrábanců bylo co nejméně.  

Tak pojďme k dalším zprávám. 

V Pardubicích zasahovali vojenští i protimafiánští policisté a detektivové a obvinili celkem 19 lidí, včetně bývalého primátora za ANO Martina Charváta. Reakce od Andreje Babiše přišla rychle a nechal se slyšet, že všichni, kdo jsou zapleteni do kauzy na pardubickém magistrátu, v hnutí ANO skončí. A dodal, že ANO nemělo dopustit „infiltraci bývalých členů ODS, protože ti (podle Babiše, verze 2023) mají korupci v genech.“

Ach, ta špatná paměť. 

Zajímavé je, že přestože si podle svých slov „neprověřovali tyhle ódeesáky, kteří do ANO nalezli,“ ještě před rokem jednoho z nich mohutně podporoval v senátních doplňovačkách. Třeba ve videu na svém Facebooku o něm říkal toto: „Prosím, volte našeho kandidáta do Senátu Martina Charváta! Moc ho doporučuji, určitě ho všichni znáte. Skvělý primátor Pardubic. Do čeho se pustí, vždycky dotáhne do konce.“ A tak podobně. 

No a s Charvátem se Babiš dokonce nechal v roce 2018 natisknout na billbordy, kde společně hlásali, že Pardubice řeší přímo a hned a že Martin má číslo na Andrejův mobil. To se prostě někdy tak v politice přihodí. Víte, co se říká - jaký šel, takového potkal. Všeci kradnů, jen já čerpám. A tak.

Pojďme dál. 

Ministerstvo financí pod vedením Zbyňka Stanjury vyhodnotilo, že Česko bude brzy připravené na euro. Přesto ho doporučuje odmítnout. Uvidíme, jak se s tím vláda popere. Čtyři z pěti jejích členů totiž jsou pro přijetí Eura, jediná ODS je proti.  Pokud nejste jen ideologický fanoušek či odpůrce, doporučil bych vám kupříkladu velmi věcný rozhovor k tématu, který jsem vedl s ekonomem a členem Národní rozpočtové rady Petrem Musilem. 

Doporučené články

Šéfové parlamentů evropských zemí, včetně těch našich, se setkali v Kyjevě s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Asi aby jim jednání narušil, spustil v tu chvíli Putin největší bezpilotní útok na Kyjev od loňského zahájení úplné invaze na Ukrajinu a vyslal na Kyjev přes sedmdesát útočných dronů. Nevíme, co si myslí o takovémhle výhrůžném vzkazu mudrcové z Moskvy, ale já bych skoro řekl, že lepší motivaci k další podpoře Ukrajiny u evropských lídrů už vzbudit nemohl. 

Server Novinky přinesl zprávu z Brna o tom, že místní učeň měl sex s kozou. Byl prý překvapen, že lidé běžně styk se zvířaty nemají. Stranou necháme všechny vtipy o Brně i pohlavním styku se zvířaty a podíváme se na to trochu z jiného úhlu. Příběh samotný byl vyšperkován i citacemi onoho nešťastného učně ve smyslu „nebylo to nic moc, páchla.“ Ostatní média po zprávě samozřejmě skočila a celý ten příběh se rozletěl do všech zákoutí českého internetu. Nicméně, jak dost přesně konstatuje Robert Malecký z webu HlídacíPes, na zprávě jako takové je ale především překvapující to, že nevíme, kdy se událost stala, kdo o ní informoval, a zda se tedy vůbec stala. Novinky.cz, kde zpráva vyšla, se takovými detaily neobtěžovaly. Navíc ona vymyšlená citace, jak Malecký píše „pokud by měla být férová, zněla by nějak takto: „Nebylo to nic moc, páchla,“ řekl prý učeň někomu, kdo to zase řekl někomu jinému, kdo je obeznámen s tím, kdo co řekl, a ten to řekl mně. Tedy Novinkám.“ A tohle je prosím česká žurnalistika v praxi. 

A to by pro dnešek stačilo. 

Související

Více souvisejících

glosa Robert Fico Slovensko Andrej Babiš Martin Charvát (ANO) Ministerstvo financí EUR válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

včera

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

včera

včera

včera

včera

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

včera

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

včera

včera

včera

včera

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy