ROZHOVOR | Euro nutně neznamená zdražení, Češi ale nemají důvod na korunu zanevřít, říká ekonom Musil

Mělo, či nemělo by konečně Česko přijmout Euro? Českým veřejným prostorem se znovu zdvihá debata o tomto kroku, a argumentuje se při ní z jedné i druhé strany poměrně emotivně a vyhroceně. Jaká je ale realita? A jaké jsou výhody a nevýhody zavedení, ale i zachování vlastní měny? Na tyto, ale i další otázky serveru EuroZprávy.cz, odpovídal Petr Musil, ekonom a člen Národní rozpočtové rady. 

Nejdřív se – pro pořádek – zeptám na vaši osobní preferenci ohledně přijetí Eura. Není podle vašeho názoru už na čase, aby naše země přijala euro?

Já jsem ve vztahu k euru indiferentní. Nemám jasnou preferenci, protože jsem přesvědčen, že používání té či oné měny samo o sobě důležité, bavíme-li se o vlivu na životní úroveň. Náš blahobyt je primárně ovlivněn tím, jak budeme produktivní, jak budeme schopni přicházet s inovacemi, a budeme umět vyrábět užitečné věci a poskytovat užitečné služby, za které nám někdo bude ochoten platit. A jestli to bude v eurech, nebo v korunách, je jedno. Nehledě na to, že opět bude záležet na každém z nás, jakou měnou si za naše zboží a služby necháme zaplatit. Naše ekonomika se euroizuje tak či tak, bez ohledu na to, zda u nás oficiálně platí euro, nebo koruna.

Jaké jsou vlastně obecně výhody a nevýhody stavu, v němž si uprostřed globální ekonomiky malá země drží vlastní měnu?

Výhodou je možnost provádět vlastní měnovou politiku, protože jakmile se stanete součástí zóny s jinou měnou, nutně předáváte pravomoc centrální banky jinam. Dnes se česká měnová politika dělá v Praze. Pokud bychom přijali euro, česká měnová politika by se dělala ve Frankfurtu nad Mohanem, český hlas by byl mnohem slabší co do vlivu na úrokové sazby nebo nastavení dalších měnověpolitických nástrojů. Aby však autonomní měnová politika byla úspěšná, musí být prováděna správně.

Doporučené články

Nechám bez komentáře, jak je tomu v našem případě. Mám na to sice svůj osobní pohled, ale zcela mi nepřísluší coby členovi instituce, která se zabývá rozpočtovou politikou, jej sdělovat veřejně. Mezi nevýhody nečlenství Česka v eurozóně pak patří nenulové transakční náklady související se směnou korun na eura a zpět, ať už při cestování do zahraničí nebo při obchodování s členskými zeměmi eurozóny. K těmto nákladům počítám i náklady na zajištění kursového rizika, pochopitelně. 

Proč je v ČR podle vás podpora eura tak nízká? Podle loňského průzkumu CVVM je asi jen 22 procent lidí pro přijetí…

Těžko říci. Myslím, že Češi nemají důvod, aby na korunu zanevřeli. Chybí nám příběh, který by zdůvodňoval, proč korunu vyměnit za jinou měnu. Když se podíváte například na Itálii, tak tam je důvod, proč se zbavit liry, evidentní. Jiné země, jako třeba pobaltské státy, zase s členstvím v eurozóně spojují i nějaký svůj pocit ekonomické (a nejen ekonomické) bezpečnosti. Docela by mě zajímaly výsledky zmiňovaného průzkumu napříč věkovými skupinami. Jsem přesvědčen, že u mladé generace už jsou důvody lpění na koruně mnohem slabší, a tak i její podpora přijetí eura bude významnější než u generace, řekněme 60+.

Jak byste coby ekonom zhodnotil nejčastější obavy lidí z přijetí Eura, především pak to, že takový krok přinese zdražování?

Myslím, že u odpůrců eura je silně zakotvena obava, že kvůli euru by u nás řada věcí zdražila. Tady jsme zase u toho, že je zcela mylná linka, že platit korunou znamená mít všechno levné, a platit eurem znamená mít všechno dražší. Ostatně z tohoto omylu by nás už mohla konečně vyvést současná inflační epizoda.

Změnila by občanům ČR společná evropská měna postcovidovou inflaci, v případě že bychom tuto dobu prožívali s eury v kapse?  

Stejně jako říkám, že euro nutně neznamená, že všechno zdraží, říkám, že přijetí eura ani neznamená, že by naše inflace po covidu byla výrazně nižší. Opět je třeba se dívat na data a na to, jak se inflace v rámci EU vyvíjela v posledních dvou letech. A všimli bychom si, že řadu měsíců byly na čele „inflačního žebříčku“ země, které také platily eurem, například Estonsko a další pobaltské státy. Nelze proto říci, že euro je z hlediska zajištění cenové stability nutně lepší měnou než česká koruna nebo polský zlotý. 

Související

Petr Musil Rozhovor

Zadlužené Česko se řítí do zdi. Řešíme průšvih z doby covidu, současná vláda má poslední šanci, říká člen NRR Musil

Český stát a jeho instituce si v rozpočtové odpovědnosti nevedou příliš dobře. Zásadní ranou byla koronavirová pandemie, od níž se schodek státního rozpočtu prohlubuje. Kam nyní české veřejné finance kráčí, jak se krotí inflace, či jaké důsledky může mít prohlubování státního dluhu? Nejen na tyto otázky se server EuroZprávy.cz zeptal ekonoma, pedagoga a člena Národní rozpočtové rady (NRR) Petra Musila.

Více souvisejících

Petr Musil rozhovor

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 57 minutami

před 1 hodinou

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 2 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 2 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 9 hodinami

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy