KOMENTÁŘ | Chtít levná paliva a potraviny se nemusí vždy vyplatit. Příkladů je dost

Vzpomínáte si ještě na plamenná prohlášení členů hnutí Ano, když v Maďarsku zastropovali před řadou měsíců ceny benzínu a potravin a pánové a dámy z tohoto hnutí nemohli udělat to samé? A pak na jejich nicotné blábolení, když se ukázalo, že násilné omezování tržních mechanismů vede k nedostatku, a nakonec k ještě větší drahotě, než jsme zažili v tuzemských podmínkách? Ale práce opozičníků, jistě namítne každý politolog, je právě neúnavná kritika. No jo. A teď to tu máme znovu. Tentokrát jsou ale kvůli kritice zdražování českých paliv úderným kladivem kritiky levné polské benzínky. 

Když je před volbami, slibuje se a rozdává snad všechno co jde. Není divu. Ti, co vládnou, nechtějí do „politického důchodu“ a ti, co chtějí zpět k moci, naslibují úplně všechno. A jak je vidět v regionu Střední a Východní Evropy, místní politici se nebojí sahat hodně hluboko pro opravdu antisystémové návrhy. Ať to stojí, co to stojí. Že se ale ani kvůli vítězství ve vypjatém volebním klání nemají lámat přes koleno zavedené tržní mechanismy, se mohli během začátku září přesvědčit nejen Češi, ale hlavně Poláci.  
 
Z veřejně dostupných informací je totiž jasné, že některé čerpací stanice v Polsku zavedly limit na množství pohonných hmot, které mohou motoristé natankovat. A to v důsledku cenové politiky státního petrochemického gigantu Orlen, který má nejsilnější pozici na trhu, a kdy se přestalo vyplácet dovážet ropu ze zahraničí a nízké ceny lákaly zákazníky ze sousedních zemí, včetně Česka. Tuzemské informační zdroje konstatovaly, že polská média a analytici dávají situaci do souvislosti s říjnovými parlamentními volbami, v nichž se národně-konzervativní Právo a spravedlnost uchází o bezprecedentní třetí funkční období u moci. 
 
Hodně využívaným slovem v českých poměrech je „drahota“. Jenže pohled na cenové údaje o tom, jaké průměrné ceny za paliva Evropa má, rozhodně nestaví Česko do světla, ve kterém ho vykreslují kamarádi a kamarádky Andreje Babiše z jeho populistického hnutí, kterému vládne. Jistě, někdo by mohl namítnout, že nejsme ani žádnými premianty, ale rozhodně se nepohybujeme v nejdražších vodách. Není to o tom, že všechno nejen v prodejních řetězcích s pohonnými hmotami proto funguje báječně, to vůbec ne, ale o tom, že sázka na, snad milionkrát prověřený bonmot, že obehrávaná lež se stane pravdou, by nám neměla být lhostejná. 
 
A to se týká nejen paliv do aut, ale i dalších položek, včetně energií či potravin. Je zajímavé, že místo opravdové diskuse o tom, co by skutečně stálo za změnu a hledání toho správného modelu tu máme spíše ve většině odvádění pozornosti a kladení důrazu na „jednotlivosti“. Příklad? Třeba místo nabídky řešení funkčního modelu na ideálně několik volebních období, který by zavedl „udržitelný“ systém mandatorních výdajů tu máme doslova zběsilé slovní útoky na to, zda má být voda pod nulovou sazbou DPH nebo ne. I když se dá přiznat důležitost vody, není ještě důležitější nejen pro náš život, ale pro (ne)zadlužení příštích generací třeba to, zda je český daňový systém přes různé pohledy politiků dobrý nebo špatný a jak ho vylepšit, tak, aby byl funkční a pomáhal státu? 
 
Ale zpět k té drahotě. Možná si řeknete, že ukazateli toho, zda Češi žijí v drahotě nebo ne, nejsou žádné ceny. Dobře, pojďme tedy vzít ukazatel chudoby. Na jaře vydaná zpráva Evropského statistického úřadu Eurostat ukázala, že chudoba České republiky je v rámci Evropské unie, jednoduše řečeno, jedna z nejmenších. I k tomu se dají najít prohlášení o tom, že metodika výzkumu je zavádějící a že situace v Česku není zdaleka tak dobrá. Čemu pak ale věřit?  
 
Česká národní banka v srpnu vydané studii s názvem „Míra úspor v eurozóně a ČR – potenciál pro vývoj spotřeby?“ mimo jiné uvádí, že z mezinárodního srovnání dat vyplývá značná podobnost v reakcích domácností na energetickou krizi, když u většiny zemí pozorujeme pokles reálné spotřeby vlivem růstu inflace při vyšší než obvyklé míře úspor. Efekt je však v případě ČR velmi silný. Česká míra úspor se v závěru roku 2022 přiblížila úrovním pro tradičně velmi spořivé Německo, když přesáhla 18 %, a v prvním čtvrtletí 2023 klesla jen nepatrně. Nachází se tak zhruba o 6 p. b. (procentní bodů, pozn. red.) nad průměrem z let 2011 až 2018. Naopak spotřeba domácností v reálném vyjádření velmi dramaticky poklesla. České domácnosti při poklesu reálných příjmů nejenže tvořily v průměru více úspor, ale i kupní síla jejich příjmů rychle klesala. Ve srovnání s dalšími ekonomikami eurozóny jsou u českých domácností posuny ve spotřebě i úsporách výraznější, zejména pak v prvním čtvrtletí 2023. 
 
I z toho, jak se klíčoví hráči, kteří rozhodují o podobě pravidel ve státě, jejich naplňování, dodržování a formulaci nových nebo jejich úpravách, staví k doslova dennodennímu souboji s často lacinými výkřiky, opřenými často jen o smyšlenky, lži nebo dezinformace, se nedá argumentace jen tak vymazat. Ba spíše naopak. 

Související

Dovoz a vývoz zboží Komentář

Trumpova tvrdá ruka vs evropský multilateralismus. V souboji o cla proti sobě stojí rozdílné světy, zaplatíme za něj ale všichni

Napětí mezi Spojenými státy a Evropskou unií se opět prohloubilo poté, co bývalý prezident Trump opět upozornil na možnost zavedení cel vůči evropským zbožím. Tato situace není izolovaným incidentem, nýbrž pokračováním dlouhodobých obchodních a geopolitických sporů, které v posledních letech testují odolnost transatlantického partnerství.

Více souvisejících

ceny potravin pohonné hmoty komentář

Aktuálně se děje

včera

Vladimir Putin

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní

Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým podnikatelem a prostředníkem Stevem Witkoffem, které v Moskvě trvalo tři hodiny, bylo podle prezidentského poradce Jurije Ušakova „konstruktivní“. Kromě samotného prezidenta a Witkoffa se schůzky zúčastnili i šéf Ruského fondu národního bohatství Kirill Dmitrijev a Ušakov sám.

včera

Kometa Brno porazila Dynamo Pardubice 4:2

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu

Páté finále play-off hokejové extraligy přineslo pořádné drama, které nakonec lépe zvládli hráči Komety Brno. V pardubické enteria areně vyhráli 4:2, a ve finálové sérii proti Dynamu vedou 3:2 na zápasy. Přestože domácí ve třetí třetině mohutně dotahovali, brněnský celek si vítězství zkušeně pohlídal a v poslední sekundě zpečetil výhru gólem do prázdné brány. Kometa je tak jedinou výhru od zisku mistrovského titulu.

včera

včera

včera

Sergej Lavrov

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Moskva je stále ochotná uzavřít dohodu, která by ukončila válku na Ukrajině — navzdory čtvrtečnímu ničivému leteckému útoku na Kyjev, při němž zahynulo nejméně 12 lidí a dalších více než 70 bylo zraněno.

včera

včera

Donald Trump

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal v Kremlu s americkým podnikatelem a vyslancem prezidenta Donalda Trumpa Steveem Witkoffem. Informaci potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Jednání se podle státní agentury TASS zúčastnili i prezidentův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov a investiční zmocněnec Kirill Dmitrijev, který se s Witkoffem setkal již dříve v tomto měsíci.

včera

včera

Bachmut je Ukrajina.

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní

Agentura Reuters dnes přinesla informace o důvěrném dokumentu, který má představovat „konečný návrh“ mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, jak jej Spojené státy nabídly oběma stranám. Obsah dokumentu odhaluje širokou škálu návrhů na ukončení války, především prostřednictvím okamžitého příměří, nových bezpečnostních garancí a komplexního politicko-teritoriálního uspořádání. 

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel

Spojené státy plánují vést privilegovaná jednání o nových amerických clech se skupinou 15 zemí, mezi nimiž se nachází i Švýcarsko. Uvedla to švýcarská prezidentka Karin Keller-Sutter v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi SRF s tím, že po návštěvě Washingtonu a setkání s americkým ministrem financí Scottem Bessentem je s průběhem jednání spokojená.

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?

Papež František, který zemřel na Velikonoční pondělí, se rozhodl porušit více než stoletou tradici a nebude pohřben ve Vatikánu, jak bývá u papežů obvyklé. Místo toho bude spočinout v bazilice Santa Maria Maggiore (Panny Marie Větší), která se nachází v centru Říma, několik kilometrů od Vatikánu.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA

Čína zřejmě tiše zrušila odvetná cla ve výši 125 % na určité druhy polovodičů vyrobených ve Spojených státech, informovaly tři dovozní agentury působící v technologickém centru Šen-čen. Opatření, které dosud nebylo oficiálně oznámeno, se podle nich týká integrovaných obvodů – tedy mikročipů či polovodičů.

včera

Donald Trump

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný

Americký prezident Donald Trump se ostře vyjádřil k smrtícím ruským útokům na Kyjev, při nichž přišlo o život nejméně 12 lidí a dalších 90 bylo zraněno. Přestože útok označil za „zbytečný“ a vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přestal, zatím neuvedl, zda USA zvažují jakékoliv konkrétní kroky proti Moskvě.

včera

včera

Aktualizováno 24. dubna 2025 23:17

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

24. dubna 2025 22:02

Lidé už dostávají klíčové informace k dani z nemovitostí. Lhůta je v červnu

Blíží se lhůta pro úhradu daně z nemovitosti. Finanční správa v tuto chvíli začala s rozesíláním informací o výši daně, informoval úřad ve středu na webových stránkách. Poplatníci by měli částku znát nejpozději na konci května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy