KOMENTÁŘ | Chtít levná paliva a potraviny se nemusí vždy vyplatit. Příkladů je dost

Vzpomínáte si ještě na plamenná prohlášení členů hnutí Ano, když v Maďarsku zastropovali před řadou měsíců ceny benzínu a potravin a pánové a dámy z tohoto hnutí nemohli udělat to samé? A pak na jejich nicotné blábolení, když se ukázalo, že násilné omezování tržních mechanismů vede k nedostatku, a nakonec k ještě větší drahotě, než jsme zažili v tuzemských podmínkách? Ale práce opozičníků, jistě namítne každý politolog, je právě neúnavná kritika. No jo. A teď to tu máme znovu. Tentokrát jsou ale kvůli kritice zdražování českých paliv úderným kladivem kritiky levné polské benzínky. 

Když je před volbami, slibuje se a rozdává snad všechno co jde. Není divu. Ti, co vládnou, nechtějí do „politického důchodu“ a ti, co chtějí zpět k moci, naslibují úplně všechno. A jak je vidět v regionu Střední a Východní Evropy, místní politici se nebojí sahat hodně hluboko pro opravdu antisystémové návrhy. Ať to stojí, co to stojí. Že se ale ani kvůli vítězství ve vypjatém volebním klání nemají lámat přes koleno zavedené tržní mechanismy, se mohli během začátku září přesvědčit nejen Češi, ale hlavně Poláci.  
 
Z veřejně dostupných informací je totiž jasné, že některé čerpací stanice v Polsku zavedly limit na množství pohonných hmot, které mohou motoristé natankovat. A to v důsledku cenové politiky státního petrochemického gigantu Orlen, který má nejsilnější pozici na trhu, a kdy se přestalo vyplácet dovážet ropu ze zahraničí a nízké ceny lákaly zákazníky ze sousedních zemí, včetně Česka. Tuzemské informační zdroje konstatovaly, že polská média a analytici dávají situaci do souvislosti s říjnovými parlamentními volbami, v nichž se národně-konzervativní Právo a spravedlnost uchází o bezprecedentní třetí funkční období u moci. 
 
Hodně využívaným slovem v českých poměrech je „drahota“. Jenže pohled na cenové údaje o tom, jaké průměrné ceny za paliva Evropa má, rozhodně nestaví Česko do světla, ve kterém ho vykreslují kamarádi a kamarádky Andreje Babiše z jeho populistického hnutí, kterému vládne. Jistě, někdo by mohl namítnout, že nejsme ani žádnými premianty, ale rozhodně se nepohybujeme v nejdražších vodách. Není to o tom, že všechno nejen v prodejních řetězcích s pohonnými hmotami proto funguje báječně, to vůbec ne, ale o tom, že sázka na, snad milionkrát prověřený bonmot, že obehrávaná lež se stane pravdou, by nám neměla být lhostejná. 
 
A to se týká nejen paliv do aut, ale i dalších položek, včetně energií či potravin. Je zajímavé, že místo opravdové diskuse o tom, co by skutečně stálo za změnu a hledání toho správného modelu tu máme spíše ve většině odvádění pozornosti a kladení důrazu na „jednotlivosti“. Příklad? Třeba místo nabídky řešení funkčního modelu na ideálně několik volebních období, který by zavedl „udržitelný“ systém mandatorních výdajů tu máme doslova zběsilé slovní útoky na to, zda má být voda pod nulovou sazbou DPH nebo ne. I když se dá přiznat důležitost vody, není ještě důležitější nejen pro náš život, ale pro (ne)zadlužení příštích generací třeba to, zda je český daňový systém přes různé pohledy politiků dobrý nebo špatný a jak ho vylepšit, tak, aby byl funkční a pomáhal státu? 
 
Ale zpět k té drahotě. Možná si řeknete, že ukazateli toho, zda Češi žijí v drahotě nebo ne, nejsou žádné ceny. Dobře, pojďme tedy vzít ukazatel chudoby. Na jaře vydaná zpráva Evropského statistického úřadu Eurostat ukázala, že chudoba České republiky je v rámci Evropské unie, jednoduše řečeno, jedna z nejmenších. I k tomu se dají najít prohlášení o tom, že metodika výzkumu je zavádějící a že situace v Česku není zdaleka tak dobrá. Čemu pak ale věřit?  
 
Česká národní banka v srpnu vydané studii s názvem „Míra úspor v eurozóně a ČR – potenciál pro vývoj spotřeby?“ mimo jiné uvádí, že z mezinárodního srovnání dat vyplývá značná podobnost v reakcích domácností na energetickou krizi, když u většiny zemí pozorujeme pokles reálné spotřeby vlivem růstu inflace při vyšší než obvyklé míře úspor. Efekt je však v případě ČR velmi silný. Česká míra úspor se v závěru roku 2022 přiblížila úrovním pro tradičně velmi spořivé Německo, když přesáhla 18 %, a v prvním čtvrtletí 2023 klesla jen nepatrně. Nachází se tak zhruba o 6 p. b. (procentní bodů, pozn. red.) nad průměrem z let 2011 až 2018. Naopak spotřeba domácností v reálném vyjádření velmi dramaticky poklesla. České domácnosti při poklesu reálných příjmů nejenže tvořily v průměru více úspor, ale i kupní síla jejich příjmů rychle klesala. Ve srovnání s dalšími ekonomikami eurozóny jsou u českých domácností posuny ve spotřebě i úsporách výraznější, zejména pak v prvním čtvrtletí 2023. 
 
I z toho, jak se klíčoví hráči, kteří rozhodují o podobě pravidel ve státě, jejich naplňování, dodržování a formulaci nových nebo jejich úpravách, staví k doslova dennodennímu souboji s často lacinými výkřiky, opřenými často jen o smyšlenky, lži nebo dezinformace, se nedá argumentace jen tak vymazat. Ba spíše naopak. 

Související

Více souvisejících

ceny potravin pohonné hmoty komentář

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy