KOMENTÁŘ | Evropská unie Ukrajinu spíše adoptuje, než přijme. Rozšíření si vyžádá oběti

Evropská unie se chce rozšířit, Ukrajině a Moldavsku už přislíbila přístupové rozhovory. Zatímco pomoc Moldavsku vyžaduje daleko méně financí, Ukrajina vyžaduje úplně jiné přístupy. Sama o sobě dokáže změnit celou unii.

Tvrzení, že je Evropská unie „ekonomický obr, ale politický trpaslík“, přestává platit. Krize posledních zhruba čtyř let – tedy covid a ruská invaze proti Ukrajině – ukázaly, že členské státy dokážou společně překonat značné těžkosti. 

Je zcela logické a očekávatelné, že v rámci uskupení sedmadvaceti, respektive osmadvaceti států nebude panovat absolutní jednota. Nejzásadnější kroky ale podstupovány jsou, a to poměrně jednotně. 

Evropská unie proti Ruské federaci od začátku její agrese proti Ukrajině uvalila řadu sankcí za spolupráce celé sedmadvacítky – a ano, i Maďarska a Polska. Být „černou ovcí“ se v danou chvíli nevyplácelo, s takto bezprecedentní agresí nemohl žádný, byť minimálně liberálně naladěný stát souhlasit. 

Nastává ale situace, kdy by se v Evropské unii měly více projevit národní zájmy. Rozšíření bloku vždy bylo jednou z nejdůležitějších politik a státy o něm dokázaly vřele debatovat a dojít ke konsenzu. Právě díky této unikátní spolupráci můžeme být součástí Evropské unie a, ruku na srdce, přijímat od ní finance – tedy být čistými příjemci. 

Doporučené články

Abychom k tomuto stádiu mohli dospět, museli jsme přijmout velkou řadu evropských politik a legislativy – tzv. acquis. Její přijetí je klíčové pro jakýkoli kandidátský stát a bez něj nemůže fungovat žádný člen v EU naplno. Při zpětném pohledu to není ani tolik komplikované: mít volný trh, dodržovat lidská práva, organizovat svobodné volby, mít nestranná a svobodná média…

Jenže každá země není Česká republika, pro kterou obdobné reformy již byly na místě, a to i s ohledem na stav, v jakém ji nechal totalitní komunistický režim, zvládla adaptaci na politiky EU bravurně. Dalo by se to popsat jednodušeji: chtěli jsme být demokratickou zemí, tak jí tedy jsme. 

Evropská unie v posledním roce, konkrétně od začátku ruské invaze proti Ukrajině, učinila několik velice silných kroků. Tím nejvýznačnějším je udělení kandidátského statusu Ukrajině a Moldavsku. Minulou středu už předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že mohou začít přístupová jednání. 

O rozšiřování bloku o tyto dvě země jde debatovat dlouze. V řadě kandidátských zemí čekají ještě další země, které se na evropskou politiku přeorientovávají dlouhodobě. Moldavsko je navíc jednou z nejchudších zemí Evropy, v případě členství tedy půjde o dalšího čistého příjemce. Ještě stále zápasí se silným ruským vlivem a chybějící teritoriální integritou, stejný případ je Ukrajina. 

Doporučené články

Jak tedy přijmout tyto země do Evropské unie bez toho, abychom ji rozvrátili? Pravdou je, že nesedíme v Bruselu a neznáme situaci v daných zemích do detailu, je ale důležité poznamenat, že EU by měla zachovat opatrnost, trpělivost a zdrženlivost. 

Ukrajina je (vyjma Ruska) největší zemí evropského kontinentu a má zhruba 40 milionů obyvatel. Moldavsko je pro změnu zemí malou, chudou a málo obydlenou. Jeho přijetí tedy nemusí přinášet takové dilema. Dá se dokonce velice zjednodušeně říct, že je to jako adoptovat dítě: je potřeba ho vypiplat a ono z něj něco bude. 

Jenže s Ukrajinou Evropská unie doslova adoptuje čtyřicetiletého muže traumatizovaného válkou. Vypiplat ho nejde, má svou hlavu a musí na sobě dlouze pracovat, aby se dokázal přidat mezi ostatní. Po přijetí mezi další členské státy navíc lze očekávat, že se Ukrajina bude chovat velice podobně jako onen muž. Jde o velkou a silnou zemi, která může postupem času zdárně konkurovat jiným velkým evropským ekonomikám. 

Doporučené články

Podstatné je sousloví „postupem času“. Nyní Ukrajina nedokáže konkurovat jakékoli ekonomice v rámci Evropské unie. Je potřeba ji spravit, zbavit traumatu z války a počkat, co se bude po skončení konfliktu s Ruskem dít s ekonomikou a politickou scénou. Není vyloučené, že jakmile jednoho dne Volodymyr Zelenskyj z prezidentského úřadu odejde, tak se nejmocnějším mužem Ukrajiny stane někdo velice prorusky naladěný a neochotný integrovat zemi do EU. 

V takový moment budeme mít v Evropské unii nové Maďarsko, jen několikanásobně větší, jak teritoriálně, tak populačně.

Ne nadarmo politici opakují, že si „obě strany musí splnit své domácí úkoly“. Pokud chce Ukrajina vstoupit do EU, musí podstoupit masivní reformy, které musí totálně změnit ekonomiku, politiku a soudnictví největší evropské země. A pokud se chce EU o Ukrajinu rozšířit – musí reformovat sebe samu. 

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.
Ústav pro studium totalitních režimů. Komentář

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

Více souvisejících

komentář Ukrajina EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

ČD ve čtvrtek odklidí vykolejený vlak, který ujel strojvedoucímu. Na trati bude výluka

České dráhy začnou ve čtvrtek ráno s odstraňováním dvou vozů, které vykolejily minulý týden u středočeského Klínce, informoval dopravce. Vozy budou nakolejeny s pomocí jeřábu a v rámci možností transportovány z místa po kolejích. Na trati mezi Čisovicemi a Měchenicemi tak bude muset být přerušen provoz, zajištěna bude náhradní autobusová doprava. 

před 1 hodinou

Český tým bude na MS hrát v pražské O2 areně.

Bez Vrány, Noska či Chlapíka. Trenéři naopak ze zámoří povolali na domácí MS Kämpfa

Realizační tým české hokejové reprezentace v čele s koučem Radimem Rulíkem v neděli večer na tiskové konferenci oznámil, kteří hokejisté budou Česko reprezentovat na domácím světovém šampionátu, který v Praze a Ostravě odstartuje v pátek 10. května. Stalo se tak po odehrání generálky, tedy Českých hokejových her v Brně, v rámci nichž se Čechům výsledkově vůbec nedařilo, přičemž vstřelili jen dvě branky. Jinak všechny duely s Finskem (1:4), Švédskem (0:2) a Švýcarskem (1:2) prohráli. Z konečné nominace vyplývá, že se na domácím turnaji představí mimo jiné devět hokejistů ze zámoří, pět hráčů z evropských soutěží a 12 z české extraligy.

před 1 hodinou

Kerčský most spojuje pevninské Rusko s anektovaným poloostrovem Krym.

Kyjev by měl přehodnotit plány útoku na Krymský most, ukazují satelitní snímky

Případný ukrajinský útok na most spojující Rusko s anektovaným poloostrovem Krym už nemusí dávat takový smysl jako v minulosti. Britský deník The Independent upozornil, že Moskva přestala využívat Kerčský most k zásobování frontové linie. Odkazuje se na satelitní snímky společnosti Molfar. Rusové aktuálně využívají pozemní trasy na východě Ukrajiny. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Josef Středula

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

Ve Vatikánu zadrželi faráře z Česka. Měl u sebe pistoli

Během kontrolních opatření při vstupu do Vatikánu byl v minulém víkendu zadržen farář z České republiky, který při sobě měl vzduchovou pistoli, dva nože a šroubovák.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy