KOMENTÁŘ | Novinářka Kanakova má pravdu: Západu nepřísluší tlačit Blízký východ k míru

Ruská novinářka žijící v České republice Ekaterina Kanakova pro Forum24 napsala komentář s názvem „Měl by Západ vyjednávat s teroristy? O paralelách mezi Ruskem a Palestinou“. Trefně poznamenala, že Západ vyjednává s teroristy v Palestině – ač by se měl zaměřit hlavně na Rusko, které vede agresivní válku přímo v Evropě. 

Kanakova v komentáři připomněla zbytečnou nenávist, s níž se potýkají Židé na Západě. „Mám vůbec takový divný pocit, že evropskou společnost a státní orgány postihla kolektivní amnézie, když zcela zapomněly, že Hamás je v celé EU oficiálně uznanou teroristickou organizací a jakákoliv jeho propagace je tudíž trestná,“ napsala autorka. 

„Ve své podstatě se nijak neliší od politiků, kteří se zasazují o zastavení dodávek zbraní pro Ukrajinu a zamezení vstupu Ukrajiny do NATO. Oba tábory vystupují z pozice podporovatelů teroristů. Cože? Proč to říkám s takovou jistotou? Vždyť jsem občanem právě takového teroristického státu, totiž Ruské federace,“ popsala Kanakova dále.

Novinářka trefně poznamenala, že se Palestinci 7. října loňského roku radovali z masakru a začali „skuhrat“, že Izrael vojenský odpověděl. Stejně vraždění ruské armády oceňovali obyvatelé ruského Belgorodu – dokud na ně nepřistály ukrajinské rakety a drony. „Izrael dělá totéž co Ukrajina – chrání své území a své obyvatele. Jediný rozdíl je v tom, že Izrael začal reagovat okamžitě a udeřil na nepřátelské pozice, aniž by se kohokoliv ptal, zatímco Ukrajina dostala povolení k použití západních zbraní na území Ruska až nyní,“ pokračovala. 

Na tyto rozdíly poukazuje i univerzitní prostředí, jehož je autor tohoto textu pro server EuroZprávy.cz součástí. 

Na univerzitách to žije válkou Izraele proti Hamásu už od samého začátku a velké množství studentů neskrývá znechucení nad akcemi izraelské armády. Celá řada z nich z toho ale dělá záležitost, která se týká přímo jich. Z metropole Prahy je to ale do Gazy přes 2600 kilometrů – takže v podstatě neexistuje možnost, že by s tím tito hrdí odpůrci Izraele měli něco společného. 

Naopak to hraničí s antisemitismem – který velkou část Evropy v minulém století zasáhl tím nejhorším možným způsobem – holocaustem. Aktivní podpora Hamásu a podobných organizací – ať už na sociálních sítích nebo demonstracích – přímo s tímto „ismem“ souvisí. 

Podle autorky serveru Forum24 jsou odkazy na historii a minulost „ta nejpitomější věc“. Na historické reálie se opakovaně odvolává jak putinovský režim, tak teroristé na Blízkém východě. „Pojďme se raději shodnout na tom, že všechno na této planetě původně patřilo pouze a jenom dinosaurům,“ uvedla Kanakova. 

Má pravdu – jak ruští představitelé, tak Hamás manipulují s dějinami. Území Ukrajiny nepatřilo odjakživa Rusům, jak ráda tvrdí ruská propaganda; stejně tak území současného Izraele odjakživa nepatří Palestincům. Pokud půjdeme v historii dostatečně daleko, měli bychom na základě logiky těchto lidí přenechat ruské a ukrajinské území Mongolům či Osmanům, a izraelské území Italům. Pokud by totiž třeba Italové postupovali stejnou logikou, jako to dnes dělají Rusové a Palestinci, vylodí se v Egyptě, Libyi, Maroku, Alžírsku, Turecku a Španělsku. Tyto země by s tím pravděpodobně nebyly spokojené a budou mít právo se bránit. 

Kanakova se zabývala také problematikou mírového úsilí. „Zatímco chápu, proč se Západ aktivně angažuje na straně Ruskem napadené Ukrajiny – válčí se totiž přímo v Evropě – pozici západních zemí k válce na Blízkém východě nerozumím … Z jakého důvodu by měl Západ řešit problémy obyvatel Palestiny, když jsou tu Saúdská Arábie, Katar, Egypt, Spojené arabské emiráty a další?“ ptá se. 

A opět se ptá správně. Evropská unie ani Spojené státy nemohou dotlačit arabské země k míru, jaký by si přál Západ. Blízký východ je tak trochu jiný svět a rozhodně není na evropských zemích ani na USA, aby se do mírového procesu zapojovaly. A už vůbec nezavládne mír podle západních podmínek. 

Takový mír bude mít asi stejnou logiku, jako by se Omán nebo Írán se svými podmínkami za každou cenu tlačily do mírového procesu mezi Madridem a baskickými nebo katalánskými separatisty. 

Související

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim) Komentář

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.
Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera. Komentář

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

Více souvisejících

komentář Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) válka na Ukrajině Izrael Hamás Rusko Ukrajina EU (Evropská unie) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

před 5 hodinami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 6 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

FOTO UVNITŘ: První snímky hrobu papeže Františka. Míří k němu první věřící

Vatikán zveřejnil první snímky místa posledního odpočinku papeže Františka v římské bazilice Panny Marie Sněžné, kde svatý otec spočinul po sobotním pohřbu. Papež zemřel v pondělí ve věku 88 let. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy