KOMENTÁŘ | Rok 2023 byl pro řadu Čechů finanční úspěšný. Není tu tak zle, jak haleká opozice

Když v roce 2013 Český rozhlas uspořádal anketu o tom, jak Češi vidí rok 2023, vyšlo najevo, že výšina národa se těšila na „růžové“ časy. Jak se ale říká, člověk míní, život mění. Jedno je ale jasné ‒ právě skončený letopočet tak růžový zase nebyl, přesto je nutné říct, že nejrůznější politické plačky a fňukny, které jen kvůli laciné fašisticko-populistické kritice trousí jedno nesmyslnější hodnocení za druhým, jsou jen zbytečně laciným křikem pro „málo“. Jistě, mezi vítěze nevypsané soutěže o to, co způsobilo lidem v Evropě a tudíž i v Česku nejvíc starostí, se může s klidem postavit inflace, ale přiznejme si ‒ na to, že se nejen v Evropě vede krvavá válka, to fakt i přes stále relativně vysoká čísla zvyšování cen v tuzemsku, není vůbec špatné. 

Když jde o inflaci, Ekonomové se shodují na tom, že i přes hodně vysoká čísla v tuzemsku, které znamenají „zdražování“, meziroční inflace v Česku v roce 2023 převážně klesala. V listopadu 2023 dosáhla podle Českého statistického úřadu 7,3 procent a podle statistik Eurostatu meziroční růst spotřebitelských cen sice klesal, ale přesto dosáhl pro Česko rovných 8 procent. V porovnání s tím, jsou pak třeba ceny, o kterých tak zhusta a vášnivě, se zdáním toho, že věci opravdu rozumí (ve skutečnosti vůbec ne) česká politická opozice, tedy energií či třeba potravin, velmi zajímavé. 

Tak třeba elektřina. Její cena na komoditní burze Power Exchange Central Europe, ta je mimochodem v Praze, klesla v meziročním srovnání o téměř 55 procent. A podobně na tom je i cena zemního plynu. Pravdou sice je, že se k této číslovce v domácích poměrech ještě přidávají další složky, které v novém roce třeba posílí, ale nemusím snad říkat, že -54 % poklesu ceny je více (a rozhodně lepší výsledek) než inflace ve výši 8 procent, že ne? Nebo odborníky z řad české politické opozice k současné vládě tolik vzývané ceny potravin. Ve výsledku a v mediálním prostoru snadno dohledatelná fakta ukazují, že ceny potravin v roce 2023 spíše klesaly. I když je fakt, že ve srovnání s rokem 2022 vyznívá hodnocení o dost méně pozitivně. Jenže, nic není jako dřív a srovnávat hrušky s jablky se nemusí vyplatit.  

Jen několik statistických položek ze širokého spektra však ukazuje na něco jiného. Na neochotu politických reprezentantů, zvláště těch, co mají levicově-populistické či extremistické vnímání světa dlouhodobě pracovat pro lidi, ne pro sebe, snažit se najít opravdu rychlá, efektivní a smysluplná řešení problémů, a ne naschválů v podobě blokování a bránění změn, které by přinesly v budoucnu ono pověstné „dobro“ všem, nejen voličům jedněch nebo druhých. A taky to ukazuje na neochotu Čechů postavit se za správná, i když krátkodobé bolestivá řešení (Kdo by to dobrovolně chtěl, že jo?) a snažit se sám u sebe o nějakou změnu. Tak třeba ony drahé potraviny. 

Všichni vědí, že se nám tu, a nebudu říkat kvůli komu, rozmohl takový nešvar. Sami jako zákazníci trpíme nízkou konkurenci obchodníků, místo toho, abychom na ně vlastním spotřebitelským chováním tlačili, aby se začali chovat jinak. Čekáme s nataženýma rukama a vztekáme se na vládu, že nic nedělá. Položek v našem životě, kde to takhle funguje je víc než jen potraviny. A přiznejme si zase, že naše vlastní ochota brát se za svá práva a chtít něco smysluplně změnit, není zas tak velká. A taky nejsme moc objektivní. Třeba při posuzování úspěšnosti nebo neúspěšnosti roku 2023. 

Protože slyšíme o šílené drahotě v Česku od parlamentních fašistů a levicových populistů den co den, nebudu jistě daleko od pravdy, když řeknu, že si pomalu každý myslí, jak tu těžce žijeme a že jsme vlastně v problémech, v jakých jsme nikdy před tím nebyli. Hmm, jenže pak vyjde třeba zpráva o tom, jak skvěle hodnotí rok 2023 třeba cestovní kanceláře. Podle nich byla sezona (rok 2023, pozn. red.) velice úspěšná a v prodejích překonala i rekordní rok 2019. Opakuji, překonala! Člověka tak napadne, to je ta chudoba? Anebo nejrůznější dary a dotace, které lidé dokázali sesbírat na nejrůznější účely. Svědčí ony desítky milionů korun dobrovolně vybraných peněz o tom, že bychom ve většině, tak jak se nám to s vulgaritami a pořádným vřískotem snaží namluvit politická opozice k vládě, trpěli? 

Ve veřejném informačním prostoru se dají najít i informace sestavené z průzkumu, realizovaným poskytovatelem půjček Provident Financial mezi tisícovkou respondentů o tom, jak lidé z pohledu finanční úspěšnosti hodnotí rok 2023. A je zajímavé, že jako finančně úspěšný jej považuje přes 27 procent Čechů, což je o tři procentní body více než rok před tím. Obavy ze zvládnutí finanční situace má na přelomu roku o třetinu méně Čechů než loni. A podle realizátora průzkumu pětina lidí zvládla v roce 2023 vytvořit úspory a přes sedm procent respondentů dokonce své peníze dokázalo investovat. Správná námitka je, že to neznamená, že se máme v Česku všichni skvěle, ale ani to, jak se nás zmiňovaní populisté a fašisté snaží za každou cenu přesvědčit, že se tu máme strašně. Jestli to nechce hodnotit svět ne podle Karla, ale spíš podle reality. 

Související

Friedrich Merz (CDU) Původní zpráva

Co se zmrazenými ruskými aktivy? Využití má své limity, upozorňuje ekonom pro EZ

Debata o využití zmrazených ruských aktiv v Evropě sílí. Německý kancléř Friedrich Merz připustil možnost jejich mobilizace, avšak varoval před riziky pro finanční trhy. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz upozornil na právní i morální limity. Podle něj nelze jednat svévolně, a pokud k zabavení majetku dojde, musí se tak stát jednotně a transparentně.
Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

Více souvisejících

Ekonomika komentář

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

America first selhává. Trumpovu válku vyhraje Čína i celá Evropa

Prezident USA Donald Trump ve svém druhém funkčním období s nevídanou razancí opouští oblast obnovitelné energie a místo toho sází na tradiční fosilní paliva. Tato strategie, označovaná jako „America first“, však ve skutečnosti otevírá dveře Číně, Evropě a dalším konkurentům, aby si v miliardovém sektoru čisté energie upevnili své dominantní postavení.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Evropská unie

Válka sahá daleko za hranice Ukrajiny. Evropa není bezmocná, jen s Ruskem neumí pracovat, tvrdí expert

Evropská unie čelí ruské hrozbě, která sahá daleko za rámec války na Ukrajině. Každodenní kroky Kremlu podkopávají evropské zájmy v klíčových regionech a sférách vlivu. A přestože EU není bezmocná, jak často sama sebe vnímá, podle nového strategického dokumentu z dílny Evropského institutu pro bezpečnostní studia je jen špatně využívá svůj potenciál.

před 4 hodinami

Harvardova univerzita

Akademický svět zasáhla panika. Trump zakázal Harvardově univerzitě přijímat zahraniční studenty

V mimořádně ostrém kroku rozhodla administrativa prezidenta Donalda Trumpa o odebrání oprávnění Harvardově univerzitě přijímat a udržovat zahraniční studenty. Podle vyjádření amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS) musí současní zahraniční studenti Harvard opustit nebo riskovat ztrátu svého právního statusu. Opatření, které může ovlivnit více než čtvrtinu celé studentské populace univerzity, vyvolalo rozsáhlou paniku i rozhořčení ve vědecké komunitě.

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Česko - Švédsko 2:5. Rozhodla první třetina, zlatá obhajoba nevyjde

Tradiční „Den D“ hokejového mistrovství světa, tedy čtvrtfinále, je tady. Čeští hokejisté se ve čtvrtek večer utkávají se Švédy. A oba týmy hlásí nová jména ve svých sestavách. Pouhý den po příletu se na ledě ve Stockholmu ukáže útočník David Kämpf, tolik vytoužený centr k Martinu Nečasovi. Z Toronta však nepřiletěl jen on. Zbrojili totiž i Švédové, které taktéž z Toronta posílil William Nylander. Navzdory tomu, že na dopoledním rozbruslení chyběl útočník Daniel Voženílek, je i on nakonec na ledě. Českou branku pak opět hájí Karel Vejmelka. Povede se Čechům po roce postoupit do bojů o medaile? To sledujte třetinu po třetině na Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

George Wendt

Zemřel herec George Wendt, hvězda sitcomů

Z Hollywoodu přišla smutná zpráva. Ve věku 76 let zemřel americký herec a komik George Wendt, který získal celkem šest nominací na televizní cenu Emmy za roli Norma Petersona v populárním seriálu Na zdraví. 

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Světoví lídři čelí nové výzvě: Trumpova Oválná pracovna mění diplomacii v reality show

V sídle americké moci, které bývalo synonymem pro vážnou diplomacii, nyní prezident Donald Trump proměnil jednání se zahraničními lídry v teatrální přestavení, jež připomíná reality show. Nejnovější „obětí“ této nové formy mezinárodní politiky se stal jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, kterého Trump během schůzky v Oválné pracovně veřejně obvinil z údajného „genocidního“ zacházení s bílými farmáři.

včera

Studenti mohou konečně k holiči? Thajsko mění zavedené pořádky, povoluje, co bylo dříve nemyslitelné

Thajský vzdělávací systém prošel změnou, když byla po 50 letech zrušena přísná pravidla týkající se účesů studentů. Tato pravidla, zavedená už v 70. letech minulého století, nařizovala chlapcům nosit krátké sestřihy a zakazovala jim vousy, zatímco dívky nesměly mít vlasy delší než po uši a bylo jim zakázáno nosit make-up. Cílem těchto nařízení bylo podporovat disciplínu a poslušnost, což přesně odráželo myšlenku nejen thajského vzdělávacího systému ale i většinové společnosti.

Zdroj: Zuzana Zídková

Další zprávy