Když v roce 2013 Český rozhlas uspořádal anketu o tom, jak Češi vidí rok 2023, vyšlo najevo, že výšina národa se těšila na „růžové“ časy. Jak se ale říká, člověk míní, život mění. Jedno je ale jasné ‒ právě skončený letopočet tak růžový zase nebyl, přesto je nutné říct, že nejrůznější politické plačky a fňukny, které jen kvůli laciné fašisticko-populistické kritice trousí jedno nesmyslnější hodnocení za druhým, jsou jen zbytečně laciným křikem pro „málo“. Jistě, mezi vítěze nevypsané soutěže o to, co způsobilo lidem v Evropě a tudíž i v Česku nejvíc starostí, se může s klidem postavit inflace, ale přiznejme si ‒ na to, že se nejen v Evropě vede krvavá válka, to fakt i přes stále relativně vysoká čísla zvyšování cen v tuzemsku, není vůbec špatné.
Když jde o inflaci, Ekonomové se shodují na tom, že i přes hodně vysoká čísla v tuzemsku, které znamenají „zdražování“, meziroční inflace v Česku v roce 2023 převážně klesala. V listopadu 2023 dosáhla podle Českého statistického úřadu 7,3 procent a podle statistik Eurostatu meziroční růst spotřebitelských cen sice klesal, ale přesto dosáhl pro Česko rovných 8 procent. V porovnání s tím, jsou pak třeba ceny, o kterých tak zhusta a vášnivě, se zdáním toho, že věci opravdu rozumí (ve skutečnosti vůbec ne) česká politická opozice, tedy energií či třeba potravin, velmi zajímavé.
Tak třeba elektřina. Její cena na komoditní burze Power Exchange Central Europe, ta je mimochodem v Praze, klesla v meziročním srovnání o téměř 55 procent. A podobně na tom je i cena zemního plynu. Pravdou sice je, že se k této číslovce v domácích poměrech ještě přidávají další složky, které v novém roce třeba posílí, ale nemusím snad říkat, že -54 % poklesu ceny je více (a rozhodně lepší výsledek) než inflace ve výši 8 procent, že ne? Nebo odborníky z řad české politické opozice k současné vládě tolik vzývané ceny potravin. Ve výsledku a v mediálním prostoru snadno dohledatelná fakta ukazují, že ceny potravin v roce 2023 spíše klesaly. I když je fakt, že ve srovnání s rokem 2022 vyznívá hodnocení o dost méně pozitivně. Jenže, nic není jako dřív a srovnávat hrušky s jablky se nemusí vyplatit.
Jen několik statistických položek ze širokého spektra však ukazuje na něco jiného. Na neochotu politických reprezentantů, zvláště těch, co mají levicově-populistické či extremistické vnímání světa dlouhodobě pracovat pro lidi, ne pro sebe, snažit se najít opravdu rychlá, efektivní a smysluplná řešení problémů, a ne naschválů v podobě blokování a bránění změn, které by přinesly v budoucnu ono pověstné „dobro“ všem, nejen voličům jedněch nebo druhých. A taky to ukazuje na neochotu Čechů postavit se za správná, i když krátkodobé bolestivá řešení (Kdo by to dobrovolně chtěl, že jo?) a snažit se sám u sebe o nějakou změnu. Tak třeba ony drahé potraviny.
Všichni vědí, že se nám tu, a nebudu říkat kvůli komu, rozmohl takový nešvar. Sami jako zákazníci trpíme nízkou konkurenci obchodníků, místo toho, abychom na ně vlastním spotřebitelským chováním tlačili, aby se začali chovat jinak. Čekáme s nataženýma rukama a vztekáme se na vládu, že nic nedělá. Položek v našem životě, kde to takhle funguje je víc než jen potraviny. A přiznejme si zase, že naše vlastní ochota brát se za svá práva a chtít něco smysluplně změnit, není zas tak velká. A taky nejsme moc objektivní. Třeba při posuzování úspěšnosti nebo neúspěšnosti roku 2023.
Protože slyšíme o šílené drahotě v Česku od parlamentních fašistů a levicových populistů den co den, nebudu jistě daleko od pravdy, když řeknu, že si pomalu každý myslí, jak tu těžce žijeme a že jsme vlastně v problémech, v jakých jsme nikdy před tím nebyli. Hmm, jenže pak vyjde třeba zpráva o tom, jak skvěle hodnotí rok 2023 třeba cestovní kanceláře. Podle nich byla sezona (rok 2023, pozn. red.) velice úspěšná a v prodejích překonala i rekordní rok 2019. Opakuji, překonala! Člověka tak napadne, to je ta chudoba? Anebo nejrůznější dary a dotace, které lidé dokázali sesbírat na nejrůznější účely. Svědčí ony desítky milionů korun dobrovolně vybraných peněz o tom, že bychom ve většině, tak jak se nám to s vulgaritami a pořádným vřískotem snaží namluvit politická opozice k vládě, trpěli?
Ve veřejném informačním prostoru se dají najít i informace sestavené z průzkumu, realizovaným poskytovatelem půjček Provident Financial mezi tisícovkou respondentů o tom, jak lidé z pohledu finanční úspěšnosti hodnotí rok 2023. A je zajímavé, že jako finančně úspěšný jej považuje přes 27 procent Čechů, což je o tři procentní body více než rok před tím. Obavy ze zvládnutí finanční situace má na přelomu roku o třetinu méně Čechů než loni. A podle realizátora průzkumu pětina lidí zvládla v roce 2023 vytvořit úspory a přes sedm procent respondentů dokonce své peníze dokázalo investovat. Správná námitka je, že to neznamená, že se máme v Česku všichni skvěle, ale ani to, jak se nás zmiňovaní populisté a fašisté snaží za každou cenu přesvědčit, že se tu máme strašně. Jestli to nechce hodnotit svět ne podle Karla, ale spíš podle reality.
Související

Co se zmrazenými ruskými aktivy? Využití má své limity, upozorňuje ekonom pro EZ

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu
Aktuálně se děje
před 26 minutami

Boj o migraci v Německu pokračuje. Merkelová se tvrdě opřela do Merze, spor trvá dekády
před 50 minutami

Dálnici D10 uzavřela tragická nehoda. Havarovalo devět vozidel
před 1 hodinou

America first selhává. Trumpovu válku vyhraje Čína i celá Evropa
před 1 hodinou

Nové informace k případu smrti chlapce v Táboře. Dítě si mělo hrát se zbraní
před 2 hodinami

Trump převrací Ameriku naruby. Milion lidí přijde o práci, účty za energie porostou, počasí bude ještě extrémnější
před 2 hodinami

Netanjahu kope kolem sebe. Ostře útočí na Evropu, státníky viní ze spolupráce s Hamásem
před 3 hodinami

Co čeká trh s energiemi? Zeptali jsme se dodavatelů, jak se budou měnit ceny elektřiny
před 3 hodinami

Ukrajina důrazně varuje EU: Dodržte slovo. Vaše kroky pro nás budou devastační
před 4 hodinami

Válka sahá daleko za hranice Ukrajiny. Evropa není bezmocná, jen s Ruskem neumí pracovat, tvrdí expert
před 4 hodinami

Akademický svět zasáhla panika. Trump zakázal Harvardově univerzitě přijímat zahraniční studenty
před 6 hodinami

Počasí v příštím týdnu bude stabilní, vyplývá z předpovědi
Aktualizováno včera

Česko - Švédsko 2:5. Rozhodla první třetina, zlatá obhajoba nevyjde
včera

Pád cen pohonných hmot se zastavil. Teď zdraží, ekonom ale očekává další obrat
včera

Nová vlna podvodů na WhatsAppu zaměstnává policisty. Lidé přicházejí i o miliony
včera

Zemřel herec George Wendt, hvězda sitcomů
včera

Paradoxní květnové počasí. Meteorologové poukázali na zajímavou věc
včera

Zemřel Jiří Pernes, uznávaný historik s velkou vazbou na Brno
včera

Policie vyšetřuje smrt chlapce v Táboře. Reagovala na spekulace
včera

Světoví lídři čelí nové výzvě: Trumpova Oválná pracovna mění diplomacii v reality show
včera
Studenti mohou konečně k holiči? Thajsko mění zavedené pořádky, povoluje, co bylo dříve nemyslitelné
Thajský vzdělávací systém prošel změnou, když byla po 50 letech zrušena přísná pravidla týkající se účesů studentů. Tato pravidla, zavedená už v 70. letech minulého století, nařizovala chlapcům nosit krátké sestřihy a zakazovala jim vousy, zatímco dívky nesměly mít vlasy delší než po uši a bylo jim zakázáno nosit make-up. Cílem těchto nařízení bylo podporovat disciplínu a poslušnost, což přesně odráželo myšlenku nejen thajského vzdělávacího systému ale i většinové společnosti.
Zdroj: Zuzana Zídková