Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).
Ale nedejme se zmást. Už od nejednoho politologa jsme mohli hodněkrát slyšet, že Babiš nedělá nic jen tak anebo jen na oko. Kalkuluje cíleně. Ví totiž, že přesně tyhle „bláboly“ chtějí jeho (a možná, že nyní už nejen jeho) voliči slyšet. Přitom sám „the best economist ever“, jak by jistě sám sebe Babiš nejraději tituloval, moc dobře ví, že letos v květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliardy korun, v dubnu to bylo dvě stě miliard a když si uvědomíme, že schválený státní rozpočet za celý letošní rok počítá s deficitem 295 miliard korun, není snad moc těžké ani pro žáky základní školy, natož pro pana inženýra Babiše, nebo i pro „modemanku s pávy“ Alenu Schillerovou, dopočítat si, že šílené tempo státních výdajů a dluhů je smrtelným koktejlem. Jenže politický boj je neúprosný, takže se levné body za kritiku úspor, škrtů a omezování státních výdajů hodí.
Vyjadřování opozice k nutnosti šetřit státní výdaje ale není nečekané. Od toho tu opozice zřejmě je. Na druhou stranu, nynější vládnoucí garnitura není sto jasně lidem říct, co se stane, když se nic nezmění. Je nutné si totiž uvědomit jedno. Bez ohledu na jakoukoli politickou příslušnost, Česko si nejen nemůže donekonečna půjčovat na svůj provoz víc a víc peněz (protože je samo nemá), jak si to asi představuje PR tým kolem Andreje Babiše, ale musí počítat i s velmi rychlým zdražováním tohoto dluhového financování. Platí totiž, že čím vyšší bude mít Česko dluh, bez viditelné snahy jej snížit, tím budou úroky za půjčky od investorů na financování státu vyšší a vyšší. A tím to bude dražší a dražší. A nejen pro pana inženýra Babiše, majitele Agrofertu, ale hlavně pro jeho často nenasytné voliče i pro nás všechny.
Co nyní nechce asi nikdo v centrále hnutí ANO slyšet, je nejeden hlas z ekonomické sféry, který už nějakou tu dobu poukazuje na to, že čím nižší dluh bude, tím pro zemi a její stabilitu lépe. Pokud se tak totiž nestane, reálně Česku hrozí, na rozdíl od tvrzení Andreje Babiše, že se může dostat do trvalého růstu dluhu a s tím spojených rizik. Sám bývalý předseda vlády z hnutí ANO svým milovníkům a obdivovatelům navíc zapomněl říct jednu věc: Trend zadlužování země právě z poslední doby jeho vládnutí v podobě navyšování výdajů státu a snižování příjmů (i když na tom se podílelo více politických směrů) bez příslušných rozpočtových protiopatření je jednou z příčin současných potíží s financováním státu.
O tom, že politika nemusí být jen ale opravdové svinstvo a že jí mohou dělat i lidé, kteří toho dokáží hodně zkousnout, se nás snaží už dost dlouho přesvědčit sám předseda současné vlády Petr Fiala. Je to sice záměr pěkný, jenže přináší s sebou čím dál víc i dost velké problémy a přehmaty. A veřejnost si toho všímá. Co je nám přece po hodnotách, no ne? A nutno říct, že jedním z nich je nutnost úspor a pořádných škrtů a náprava nedokonalých systémů výplat ze státního rozpočtu. Ať už si myslíme o číslech cokoliv a o skutečné potřebě jejich výše, jedno je prostě fakt: Státní rozpočet je vyčerpaný a stát už nemá z čeho brát peníze. Tak co teď, že?
O tom, co se bude muset ještě letos oželet na výdajích státu, se uvidí příští týden. Jediné, co tak nyní už ví nejen média, ale i veřejnost, je to, že prý nepůjde o populární kroky, stejně jako není populární ozdravný balíček, ale podle ministra Stanjury vláda nemůže na letošek rezignovat a říct, že se šetří až od příštího roku. „To bychom se nijak nelišili od předchozí populistické vlády, která se k budoucím generacím chovala stylem po nás potopa,“ řekl médiím Zbyněk Stanjura. Šetřit se zkrátka musí. A ne, že ne.
Související

Demografie v hlavní roli, volby ovládlo konzervativní Slovensko. Liberálové žijí ve městech či v zahraničí

Co hrozí Slovensku? Fico ho může posunout o desítky let zpět, nechápe ani smysl evropské integrace
komentář , Andrej Babiš , veřejné finance , státní rozpočet , Vláda ČR , Petr Fiala (ODS) , Alena Schillerová , Zbyněk Stanjura
Aktuálně se děje
včera

Havárie čínské jaderné ponorky: Chytila se do pasti připravené pro USA, 55 lidí zemřelo
včera

Nová Škoda Kodiaq odhalena: Oblíbené SUV se představuje druhou generací s cenou pod milion?
včera

USA posílají na Ukrajinu více než 1 milion nábojů zabavené íránské munice
Aktualizováno včera

Útok na Rusy: Ukrajinské speciální jednotky se vylodily na Krymu, došlo k bitvě se ztrátami
včera

Netanjahu v pondělí přijede do Česka, dorazí i s vládní delegací na konzultace
včera

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině
včera

Fiala se nesetká s Babišem kvůli Rakušanovi. K odvolání ministra nevidí důvod
včera

Rusové v nepřítomnosti odsoudili Ovsjannikovovou, protestovala proti válce v TV
včera

Lipavský chce, aby Česko mělo velvyslance v Moskvě
včera

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu
včera

Stovky korun měsíčně za Facebook a Instagram? Na internet unikl první ceník placených verzí
včera

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky
včera

Putin nesmí zvítězit, řekl Pavel europoslancům. EU poděkoval za pomoc s transformací Česka
včera

Nejbohatšími Čechy jsou Kellnerová, Křetínský a Komárek. Babiš je pátý
včera

Rusko si na Ukrajině zřejmě sestřelilo svou vlastní stíhačku Suchoj Su-35
včera

Platy učitelů v roce 2024 se budou počítat z průměrné mzdy za loňský rok
včera

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení
včera

Kdo zaplatí metro D? Financování z Evropské investiční banky není ohroženo, tvrdí DPP
včera

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem
včera
Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu
Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény.
Zdroj: Libor Novák