Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).
Ale nedejme se zmást. Už od nejednoho politologa jsme mohli hodněkrát slyšet, že Babiš nedělá nic jen tak anebo jen na oko. Kalkuluje cíleně. Ví totiž, že přesně tyhle „bláboly“ chtějí jeho (a možná, že nyní už nejen jeho) voliči slyšet. Přitom sám „the best economist ever“, jak by jistě sám sebe Babiš nejraději tituloval, moc dobře ví, že letos v květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliardy korun, v dubnu to bylo dvě stě miliard a když si uvědomíme, že schválený státní rozpočet za celý letošní rok počítá s deficitem 295 miliard korun, není snad moc těžké ani pro žáky základní školy, natož pro pana inženýra Babiše, nebo i pro „modemanku s pávy“ Alenu Schillerovou, dopočítat si, že šílené tempo státních výdajů a dluhů je smrtelným koktejlem. Jenže politický boj je neúprosný, takže se levné body za kritiku úspor, škrtů a omezování státních výdajů hodí.
Vyjadřování opozice k nutnosti šetřit státní výdaje ale není nečekané. Od toho tu opozice zřejmě je. Na druhou stranu, nynější vládnoucí garnitura není sto jasně lidem říct, co se stane, když se nic nezmění. Je nutné si totiž uvědomit jedno. Bez ohledu na jakoukoli politickou příslušnost, Česko si nejen nemůže donekonečna půjčovat na svůj provoz víc a víc peněz (protože je samo nemá), jak si to asi představuje PR tým kolem Andreje Babiše, ale musí počítat i s velmi rychlým zdražováním tohoto dluhového financování. Platí totiž, že čím vyšší bude mít Česko dluh, bez viditelné snahy jej snížit, tím budou úroky za půjčky od investorů na financování státu vyšší a vyšší. A tím to bude dražší a dražší. A nejen pro pana inženýra Babiše, majitele Agrofertu, ale hlavně pro jeho často nenasytné voliče i pro nás všechny.
Co nyní nechce asi nikdo v centrále hnutí ANO slyšet, je nejeden hlas z ekonomické sféry, který už nějakou tu dobu poukazuje na to, že čím nižší dluh bude, tím pro zemi a její stabilitu lépe. Pokud se tak totiž nestane, reálně Česku hrozí, na rozdíl od tvrzení Andreje Babiše, že se může dostat do trvalého růstu dluhu a s tím spojených rizik. Sám bývalý předseda vlády z hnutí ANO svým milovníkům a obdivovatelům navíc zapomněl říct jednu věc: Trend zadlužování země právě z poslední doby jeho vládnutí v podobě navyšování výdajů státu a snižování příjmů (i když na tom se podílelo více politických směrů) bez příslušných rozpočtových protiopatření je jednou z příčin současných potíží s financováním státu.
O tom, že politika nemusí být jen ale opravdové svinstvo a že jí mohou dělat i lidé, kteří toho dokáží hodně zkousnout, se nás snaží už dost dlouho přesvědčit sám předseda současné vlády Petr Fiala. Je to sice záměr pěkný, jenže přináší s sebou čím dál víc i dost velké problémy a přehmaty. A veřejnost si toho všímá. Co je nám přece po hodnotách, no ne? A nutno říct, že jedním z nich je nutnost úspor a pořádných škrtů a náprava nedokonalých systémů výplat ze státního rozpočtu. Ať už si myslíme o číslech cokoliv a o skutečné potřebě jejich výše, jedno je prostě fakt: Státní rozpočet je vyčerpaný a stát už nemá z čeho brát peníze. Tak co teď, že?
O tom, co se bude muset ještě letos oželet na výdajích státu, se uvidí příští týden. Jediné, co tak nyní už ví nejen média, ale i veřejnost, je to, že prý nepůjde o populární kroky, stejně jako není populární ozdravný balíček, ale podle ministra Stanjury vláda nemůže na letošek rezignovat a říct, že se šetří až od příštího roku. „To bychom se nijak nelišili od předchozí populistické vlády, která se k budoucím generacím chovala stylem po nás potopa,“ řekl médiím Zbyněk Stanjura. Šetřit se zkrátka musí. A ne, že ne.
Související
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
komentář , Andrej Babiš , veřejné finance , státní rozpočet , Vláda ČR , Petr Fiala (ODS) , Alena Schillerová , Zbyněk Stanjura
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě