KOMENTÁŘ | Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

Ale nedejme se zmást. Už od nejednoho politologa jsme mohli hodněkrát slyšet, že Babiš nedělá nic jen tak anebo jen na oko. Kalkuluje cíleně. Ví totiž, že přesně tyhle „bláboly“ chtějí jeho (a možná, že nyní už nejen jeho) voliči slyšet. Přitom sám „the best economist ever“, jak by jistě sám sebe Babiš nejraději tituloval, moc dobře ví, že letos v květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliardy korun, v dubnu to bylo dvě stě miliard a když si uvědomíme, že schválený státní rozpočet za celý letošní rok počítá s deficitem 295 miliard korun, není snad moc těžké ani pro žáky základní školy, natož pro pana inženýra Babiše, nebo i pro „modemanku s pávy“ Alenu Schillerovou, dopočítat si, že šílené tempo státních výdajů a dluhů je smrtelným koktejlem. Jenže politický boj je neúprosný, takže se levné body za kritiku úspor, škrtů a omezování státních výdajů hodí.

Vyjadřování opozice k nutnosti šetřit státní výdaje ale není nečekané. Od toho tu opozice zřejmě je. Na druhou stranu, nynější vládnoucí garnitura není sto jasně lidem říct, co se stane, když se nic nezmění. Je nutné si totiž uvědomit jedno. Bez ohledu na jakoukoli politickou příslušnost, Česko si nejen nemůže donekonečna půjčovat na svůj provoz víc a víc peněz (protože je samo nemá), jak si to asi představuje PR tým kolem Andreje Babiše, ale musí počítat i s velmi rychlým zdražováním tohoto dluhového financování. Platí totiž, že čím vyšší bude mít Česko dluh, bez viditelné snahy jej snížit, tím budou úroky za půjčky od investorů na financování státu vyšší a vyšší. A tím to bude dražší a dražší. A nejen pro pana inženýra Babiše, majitele Agrofertu, ale hlavně pro jeho často nenasytné voliče i pro nás všechny.

Co nyní nechce asi nikdo v centrále hnutí ANO slyšet, je nejeden hlas z ekonomické sféry, který už nějakou tu dobu poukazuje na to, že čím nižší dluh bude, tím pro zemi a její stabilitu lépe. Pokud se tak totiž nestane, reálně Česku hrozí, na rozdíl od tvrzení Andreje Babiše, že se může dostat do trvalého růstu dluhu a s tím spojených rizik. Sám bývalý předseda vlády z hnutí ANO svým milovníkům a obdivovatelům navíc zapomněl říct jednu věc: Trend zadlužování země právě z poslední doby jeho vládnutí v podobě navyšování výdajů státu a snižování příjmů (i když na tom se podílelo více politických směrů) bez příslušných rozpočtových protiopatření je jednou z příčin současných potíží s financováním státu.

O tom, že politika nemusí být jen ale opravdové svinstvo a že jí mohou dělat i lidé, kteří toho dokáží hodně zkousnout, se nás snaží už dost dlouho přesvědčit sám předseda současné vlády Petr Fiala. Je to sice záměr pěkný, jenže přináší s sebou čím dál víc i dost velké problémy a přehmaty. A veřejnost si toho všímá. Co je nám přece po hodnotách, no ne? A nutno říct, že jedním z nich je nutnost úspor a pořádných škrtů a náprava nedokonalých systémů výplat ze státního rozpočtu. Ať už si myslíme o číslech cokoliv a o skutečné potřebě jejich výše, jedno je prostě fakt: Státní rozpočet je vyčerpaný a stát už nemá z čeho brát peníze. Tak co teď, že? 

O tom, co se bude muset ještě letos oželet na výdajích státu, se uvidí příští týden. Jediné, co tak nyní už ví nejen média, ale i veřejnost, je to, že prý nepůjde o populární kroky, stejně jako není populární ozdravný balíček, ale podle ministra Stanjury vláda nemůže na letošek rezignovat a říct, že se šetří až od příštího roku. „To bychom se nijak nelišili od předchozí populistické vlády, která se k budoucím generacím chovala stylem po nás potopa,“ řekl médiím Zbyněk Stanjura. Šetřit se zkrátka musí. A ne, že ne.

Související

Robert Fico Komentář

Co hrozí Slovensku? Fico ho může posunout o desítky let zpět, nechápe ani smysl evropské integrace

Vítězství Roberta Fica může zdiskreditovat Slovensko v očích zahraničních partnerů a zemi izolovat, pokud bude naplňovat sliby z kampaně. Dnešní doba vyžaduje spolupráci se zahraničím, členství v Evropské unii každému členskému státu šetří prostředky. Budoucí obnova Ukrajiny je lukrativní, jenže o to Slováci mohou díky Ficově politice přijít. 

Více souvisejících

komentář Andrej Babiš veřejné finance státní rozpočet Vláda ČR Petr Fiala (ODS) Alena Schillerová Zbyněk Stanjura

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy