Svět selhává ve využití jaderné energie. Od doby Karibské krize, respektive rozpadu Sovětského svazu měl dost času na zastavení nukleárního šílenství a převzetí zodpovědnosti za jaderný materiál. To se ale nestalo, místo mírového a k přírodě laskavému využití energie jaderné mocnosti pokračují volným pádem k sebedestrukci.
Ještě stále existuje šance, že se lidstvo zachrání před smrtící silou jaderné energie a využije ji ke svému prospěchu. „Musíme urychlit tempo, jakým se život podporující využití jaderné vědy a techniky stane dostupným pro ty, kteří je nejvíce potřebují,“ napsal ve svém komentáři pro odborný server Foreign Affairs ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Mariano Grossi.
Po rozpadu Sovětského svazu a dočasném konci studené války se využití jaderné energie zaměřovalo hlavně na mírovou stranu. „Zlo nespočívá ve své podstatě ve fenoménu jaderného štěpení nebo v některém z chemických prvků, které jsou všechny součástí stvoření, ale v povaze samotného člověka, který, jsa obdařen svobodnou vůlí, se může rozhodnout, zda bude směřovat k nebi, nebo k peklu,“ prohlásil již zesnulý profesor David J. Rose z Massachusettského technologického institutu.
Doslova globálním problémem ale zůstává, že k některým iniciativám týkajícím se jaderných zbraní se nepřipojily důležité jaderné mocnosti – Izrael, Severní Korea, Indie či Pákistán. Namísto zmírnění tenze se svět vrhl do 21. století ve strachu z globální jaderné katastrofy. Severní Korea už desítky let otevřeně vyhrožuje Spojeným státům a jejich spojencům totálním zničením, Izrael se snaží vypadat „nejaderně“ a Indie s Pákistánem si každou chvíli vjedou do vlasů v Kašmíru.
Konkrétně velmi důležitá Smlouva o nešíření jaderných zbraní (NPT) je z jaderných mocností podepsána pouze Brity, Američany, Číňany, Francouzi a Rusy. Severní Korea smlouvu sice přijala, ale později ji vypověděla. Ve světě se tak nachází několik jaderných mocností, jejichž jaderné doktríny jsou buď nepříliš známé (Izrael) nebo otevřeně agresivní (Severní Korea). Do toho může každým dnem přijít informace o tom, že se jadernou zbraň drží i Teherán.
Proč ale tyto mocnosti tak nutně potřebují jaderné zbraně? To se projevilo v roce 1945, když Američané zasáhli Hirošimu a Nagasaki a dokázali tak donutit imperiální Japonsko kapitulovat. Ničivá síla jaderné energie ukázala jednomu z největších impérií té doby cestu k vlastnímu rozpadu. Jakmile se jádro dostalo do rukou postupně Číně, SSSR, Francii a Británii, už nebylo cesty zpět. Během Karibské krize v roce 1962 se navíc jako velmi účinná představila doktrína vzájemně zaručeného zničení – kdyby Moskvě nebo Washingtonu „ujela ruka“ nad červeným tlačítkem, svět by došel zkázy a nikdo by ho už nezachránil – což byl důvod ke zklidnění nepřátelské rétoriky a lehkého oteplení vztahů mezi západním a východním blokem.
Svět v této fázi mohl zůstat a slavit – Nikita Chruščov a J. F. Kennedy „dostali rozum“ a jaderná energie mohla směřovat úplně jinam – ku prospěchu civilizace.
Jaderná energie je univerzálním způsobem, jak zabránit obrovskému znečištění planety. Tepelné elektrárny spotřebovávající neobnovitelné zdroje nejsou právě vhodnou cestou k vyčištění ovzduší.
Ne vše je ale tak temné, jak se na první pohled zdá. Podle dostupných informací MAAE kontroluje mírové využití materiálu, který by teoreticky stačil na výrobu více než 230 tisíc jaderných hlavic. Tolik hlavic ale na světě (doufejme) nikdy nebude, řada států se rozhoduje investovat kritický materiál spíše do výroby elektrické energie a paliva. Mezi ně patří se svými dvěma jadernými elektrárnami i Česká republika.
Další výhodou je vůbec existence NPT: v zásadě žádný stát nemá strategický zájem na tom, aby technologie pro výrobu jaderných zbraní předal komukoli jinému. Mocnosti mající jaderné zbraně si drží své technologie blízko u těla a daleko od cizích vlivů. Z vlastnictví hlavic se de facto stal jakýsi svatý grál, který má zaručit přežití jejich majitele. Prakticky neexistuje možnost, že by snad Rusové předali know-how Bělorusům nebo Íráncům, stejně tak Francie nebo Británie Německu a Itálii.
MAAE v tomto ohledu zastává kritickou roli. Je schopna se dozvědět, pokud nějaký stát klíčovou technologii obdrží – lépe řečeno vynalezne nebo ukradne. Zbytek je hlavně na uvážení zbývajících jaderných mocností. Proto Írán se svým králem stojí neustále v šachu; pokud by se rozhodl vyrobit jadernou zbraň, přivolá na sebe všechen hněv a strach z USA, Pákistánu, Indie i Izraele. A právě židovská země nepůjde pro zmáčknutí onoho pověstného červeného tlačítka daleko; íránský program i území zničí během několika málo hodin.
Související
Použití jaderných zbraní si Moskva nemůže dovolit, shodují se experti
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
před 2 hodinami
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
před 2 hodinami
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
před 3 hodinami
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
před 3 hodinami
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
před 4 hodinami
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
před 5 hodinami
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
před 6 hodinami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 6 hodinami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 7 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 7 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 8 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 8 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 8 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 9 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 9 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 10 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 10 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 10 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 10 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě