KOMENTÁŘ | Svět selhal ve využití jaderné energie. Místo míru zvolil zastrašení a doplatí na to

Svět selhává ve využití jaderné energie. Od doby Karibské krize, respektive rozpadu Sovětského svazu měl dost času na zastavení nukleárního šílenství a převzetí zodpovědnosti za jaderný materiál. To se ale nestalo, místo mírového a k přírodě laskavému využití energie jaderné mocnosti pokračují volným pádem k sebedestrukci.

Ještě stále existuje šance, že se lidstvo zachrání před smrtící silou jaderné energie a využije ji ke svému prospěchu. „Musíme urychlit tempo, jakým se život podporující využití jaderné vědy a techniky stane dostupným pro ty, kteří je nejvíce potřebují,“ napsal ve svém komentáři pro odborný server Foreign Affairs ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Mariano Grossi.

Po rozpadu Sovětského svazu a dočasném konci studené války se využití jaderné energie zaměřovalo hlavně na mírovou stranu. „Zlo nespočívá ve své podstatě ve fenoménu jaderného štěpení nebo v některém z chemických prvků, které jsou všechny součástí stvoření, ale v povaze samotného člověka, který, jsa obdařen svobodnou vůlí, se může rozhodnout, zda bude směřovat k nebi, nebo k peklu,“ prohlásil již zesnulý profesor David J. Rose z Massachusettského technologického institutu.

Doslova globálním problémem ale zůstává, že k některým iniciativám týkajícím se jaderných zbraní se nepřipojily důležité jaderné mocnosti – Izrael, Severní Korea, Indie či Pákistán. Namísto zmírnění tenze se svět vrhl do 21. století ve strachu z globální jaderné katastrofy. Severní Korea už desítky let otevřeně vyhrožuje Spojeným státům a jejich spojencům totálním zničením, Izrael se snaží vypadat „nejaderně“ a Indie s Pákistánem si každou chvíli vjedou do vlasů v Kašmíru.

Konkrétně velmi důležitá Smlouva o nešíření jaderných zbraní (NPT) je z jaderných mocností podepsána pouze Brity, Američany, Číňany, Francouzi a Rusy. Severní Korea smlouvu sice přijala, ale později ji vypověděla. Ve světě se tak nachází několik jaderných mocností, jejichž jaderné doktríny jsou buď nepříliš známé (Izrael) nebo otevřeně agresivní (Severní Korea). Do toho může každým dnem přijít informace o tom, že se jadernou zbraň drží i Teherán.

Proč ale tyto mocnosti tak nutně potřebují jaderné zbraně? To se projevilo v roce 1945, když Američané zasáhli Hirošimu a Nagasaki a dokázali tak donutit imperiální Japonsko kapitulovat. Ničivá síla jaderné energie ukázala jednomu z největších impérií té doby cestu k vlastnímu rozpadu. Jakmile se jádro dostalo do rukou postupně Číně, SSSR, Francii a Británii, už nebylo cesty zpět. Během Karibské krize v roce 1962 se navíc jako velmi účinná představila doktrína vzájemně zaručeného zničení – kdyby Moskvě nebo Washingtonu „ujela ruka“ nad červeným tlačítkem, svět by došel zkázy a nikdo by ho už nezachránil – což byl důvod ke zklidnění nepřátelské rétoriky a lehkého oteplení vztahů mezi západním a východním blokem.

Svět v této fázi mohl zůstat a slavit – Nikita Chruščov a J. F. Kennedy „dostali rozum“ a jaderná energie mohla směřovat úplně jinam – ku prospěchu civilizace.

Jaderná energie je univerzálním způsobem, jak zabránit obrovskému znečištění planety. Tepelné elektrárny spotřebovávající neobnovitelné zdroje nejsou právě vhodnou cestou k vyčištění ovzduší.

Ne vše je ale tak temné, jak se na první pohled zdá. Podle dostupných informací MAAE kontroluje mírové využití materiálu, který by teoreticky stačil na výrobu více než 230 tisíc jaderných hlavic. Tolik hlavic ale na světě (doufejme) nikdy nebude, řada států se rozhoduje investovat kritický materiál spíše do výroby elektrické energie a paliva. Mezi ně patří se svými dvěma jadernými elektrárnami i Česká republika.

Další výhodou je vůbec existence NPT: v zásadě žádný stát nemá strategický zájem na tom, aby technologie pro výrobu jaderných zbraní předal komukoli jinému. Mocnosti mající jaderné zbraně si drží své technologie blízko u těla a daleko od cizích vlivů. Z vlastnictví hlavic se de facto stal jakýsi svatý grál, který má zaručit přežití jejich majitele. Prakticky neexistuje možnost, že by snad Rusové předali know-how Bělorusům nebo Íráncům, stejně tak Francie nebo Británie Německu a Itálii.

MAAE v tomto ohledu zastává kritickou roli. Je schopna se dozvědět, pokud nějaký stát klíčovou technologii obdrží – lépe řečeno vynalezne nebo ukradne. Zbytek je hlavně na uvážení zbývajících jaderných mocností. Proto Írán se svým králem stojí neustále v šachu; pokud by se rozhodl vyrobit jadernou zbraň, přivolá na sebe všechen hněv a strach z USA, Pákistánu, Indie i Izraele. A právě židovská země nepůjde pro zmáčknutí onoho pověstného červeného tlačítka daleko; íránský program i území zničí během několika málo hodin.

Související

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

Více souvisejících

Jaderné zbraně komentář

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

před 59 minutami

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 5 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe

Tuto sobotu uplynul rok od jednoho z nejtemnějších dnů v historii České republiky. Připomněli jsme si smutné výročí tragické události, kdy na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vrah chladnokrevně připravil o život čtrnáct nevinných lidí, než sám ukončil svůj život.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy