KOMENTÁŘ | Svět selhal ve využití jaderné energie. Místo míru zvolil zastrašení a doplatí na to

Svět selhává ve využití jaderné energie. Od doby Karibské krize, respektive rozpadu Sovětského svazu měl dost času na zastavení nukleárního šílenství a převzetí zodpovědnosti za jaderný materiál. To se ale nestalo, místo mírového a k přírodě laskavému využití energie jaderné mocnosti pokračují volným pádem k sebedestrukci.

Ještě stále existuje šance, že se lidstvo zachrání před smrtící silou jaderné energie a využije ji ke svému prospěchu. „Musíme urychlit tempo, jakým se život podporující využití jaderné vědy a techniky stane dostupným pro ty, kteří je nejvíce potřebují,“ napsal ve svém komentáři pro odborný server Foreign Affairs ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Mariano Grossi.

Po rozpadu Sovětského svazu a dočasném konci studené války se využití jaderné energie zaměřovalo hlavně na mírovou stranu. „Zlo nespočívá ve své podstatě ve fenoménu jaderného štěpení nebo v některém z chemických prvků, které jsou všechny součástí stvoření, ale v povaze samotného člověka, který, jsa obdařen svobodnou vůlí, se může rozhodnout, zda bude směřovat k nebi, nebo k peklu,“ prohlásil již zesnulý profesor David J. Rose z Massachusettského technologického institutu.

Doslova globálním problémem ale zůstává, že k některým iniciativám týkajícím se jaderných zbraní se nepřipojily důležité jaderné mocnosti – Izrael, Severní Korea, Indie či Pákistán. Namísto zmírnění tenze se svět vrhl do 21. století ve strachu z globální jaderné katastrofy. Severní Korea už desítky let otevřeně vyhrožuje Spojeným státům a jejich spojencům totálním zničením, Izrael se snaží vypadat „nejaderně“ a Indie s Pákistánem si každou chvíli vjedou do vlasů v Kašmíru.

Konkrétně velmi důležitá Smlouva o nešíření jaderných zbraní (NPT) je z jaderných mocností podepsána pouze Brity, Američany, Číňany, Francouzi a Rusy. Severní Korea smlouvu sice přijala, ale později ji vypověděla. Ve světě se tak nachází několik jaderných mocností, jejichž jaderné doktríny jsou buď nepříliš známé (Izrael) nebo otevřeně agresivní (Severní Korea). Do toho může každým dnem přijít informace o tom, že se jadernou zbraň drží i Teherán.

Proč ale tyto mocnosti tak nutně potřebují jaderné zbraně? To se projevilo v roce 1945, když Američané zasáhli Hirošimu a Nagasaki a dokázali tak donutit imperiální Japonsko kapitulovat. Ničivá síla jaderné energie ukázala jednomu z největších impérií té doby cestu k vlastnímu rozpadu. Jakmile se jádro dostalo do rukou postupně Číně, SSSR, Francii a Británii, už nebylo cesty zpět. Během Karibské krize v roce 1962 se navíc jako velmi účinná představila doktrína vzájemně zaručeného zničení – kdyby Moskvě nebo Washingtonu „ujela ruka“ nad červeným tlačítkem, svět by došel zkázy a nikdo by ho už nezachránil – což byl důvod ke zklidnění nepřátelské rétoriky a lehkého oteplení vztahů mezi západním a východním blokem.

Svět v této fázi mohl zůstat a slavit – Nikita Chruščov a J. F. Kennedy „dostali rozum“ a jaderná energie mohla směřovat úplně jinam – ku prospěchu civilizace.

Jaderná energie je univerzálním způsobem, jak zabránit obrovskému znečištění planety. Tepelné elektrárny spotřebovávající neobnovitelné zdroje nejsou právě vhodnou cestou k vyčištění ovzduší.

Ne vše je ale tak temné, jak se na první pohled zdá. Podle dostupných informací MAAE kontroluje mírové využití materiálu, který by teoreticky stačil na výrobu více než 230 tisíc jaderných hlavic. Tolik hlavic ale na světě (doufejme) nikdy nebude, řada států se rozhoduje investovat kritický materiál spíše do výroby elektrické energie a paliva. Mezi ně patří se svými dvěma jadernými elektrárnami i Česká republika.

Další výhodou je vůbec existence NPT: v zásadě žádný stát nemá strategický zájem na tom, aby technologie pro výrobu jaderných zbraní předal komukoli jinému. Mocnosti mající jaderné zbraně si drží své technologie blízko u těla a daleko od cizích vlivů. Z vlastnictví hlavic se de facto stal jakýsi svatý grál, který má zaručit přežití jejich majitele. Prakticky neexistuje možnost, že by snad Rusové předali know-how Bělorusům nebo Íráncům, stejně tak Francie nebo Británie Německu a Itálii.

MAAE v tomto ohledu zastává kritickou roli. Je schopna se dozvědět, pokud nějaký stát klíčovou technologii obdrží – lépe řečeno vynalezne nebo ukradne. Zbytek je hlavně na uvážení zbývajících jaderných mocností. Proto Írán se svým králem stojí neustále v šachu; pokud by se rozhodl vyrobit jadernou zbraň, přivolá na sebe všechen hněv a strach z USA, Pákistánu, Indie i Izraele. A právě židovská země nepůjde pro zmáčknutí onoho pověstného červeného tlačítka daleko; íránský program i území zničí během několika málo hodin.

Související

Ilustrační fotografie. Analýza

Svět a zbraně hromadného ničení. Dlouhý a marný boj, který snad nikdy neskončí

Maďarská a slovenská vláda během tohoto týdne vzbudily pozornost tvrzením o možném bioteroristickém útoku, přestože pro něj nepředložily žádné konkrétní důkazy ani nezmínily souvislosti, které by podezření dávaly smysl. Boj proti biologickým zbraním a dalším zbraním hromadného ničení je přitom i bez toho mimořádně složitý a nepředvídatelný. Zejména s ohledem na skutečnost, že největší riziko dnes nepředstavují státy, ale radikalizované teroristické skupiny s ideologickým pozadím a vůlí způsobit co největší škody.

Více souvisejících

Jaderné zbraně komentář

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 56 minutami

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, utrpěl v pondělí 6. května nečekaný neúspěch. V prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. Tento výsledek představuje bezprecedentní událost v dějinách Spolkové republiky Německo.

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi

Litva v příštích deseti letech investuje 1,1 miliardy eur (přibližně 1,2 miliardy dolarů) do posílení obrany své východní hranice s Ruskem a Běloruskem. Oznámilo to litevské ministerstvo obrany v pondělí 5. května, přičemž hlavním cílem je zabránit případné invazi nebo ji alespoň výrazně zpomalit.

před 2 hodinami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude

V době, kdy Evropa čelí jedné geopolitické facce za druhou, je největším otřesem poznání, že se již nemůže spolehnout na bezpečnostní záruky Spojených států. Ačkoliv byla nevole Donalda Trumpa vůči Evropě dlouho známá, málokdo si dokázal představit situaci, v níž americký prezident veřejně poníží hlavu státu spojenecké země v Oválné pracovně, přeruší sdílení zpravodajských informací uprostřed války a bez konzultace s evropskými partnery vyjedná mírovou dohodu s Ruskem.

před 3 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál

Vatikán ve středu odpoledne deaktivuje veškerý mobilní telefonní signál a zablokuje veškerou elektronickou komunikaci v okolí Sixtinské kaple, kde se sejde 133 kardinálů k volbě nového papeže. Podle italských médií se jedná o mimořádné bezpečnostní opatření, které má zajistit naprosté utajení v jednom z nejdůležitějších a nejutajenějších církevních procesů – papežské volbě.

před 3 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou

Moskva se v noci stala terčem druhého po sobě jdoucího útoku ukrajinských dronů, zatímco se ruská metropole připravuje na velkolepou vojenskou přehlídku u příležitosti 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Ruské úřady oznámily, že systémy protivzdušné obrany zneškodnily nejméně 19 ukrajinských dronů mířících na město, den poté, co byly u Moskvy sestřeleny čtyři další bezpilotní stroje.

před 5 hodinami

včera

včera

Tomáš Töpfer v televizním filmu Kotrmelce pana herce.

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.

včera

včera

včera

včera

Belgický král Filip navštívil Česko, sešel se s prezidentem Petrem Pavlem. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále

Do Česka v pondělí dorazila hlava jedné z evropských královských rodin. Belgického krále Filipa přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel, jenž se již v neděli setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pavel stráví s belgickým panovníkem i zítřejší den, kdy společně vyrazí mimo Prahu. 

včera

Pražské povstání květen 1945

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace

Dne 5. května 1945 vypuklo na území protektorátu Čechy a Morava květnové povstání českého lidu, známé jako Pražské povstání. Tato ozbrojená vzpoura proti německé okupační moci představovala zlomový bod ve finální fázi druhé světové války ve střední Evropě a zřejmě urychlila postup spojeneckých armád směrem k hlavnímu městu o celý den.

včera

Ilustrační foto

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé

Národní protidrogová centrála upozorňuje na vážné riziko spojené s výskytem vysoce toxických syntetických opioidů, které se objevily i v České republice. Aktuálně policisté prověřují tři případy otravy neznámou bílou krystalickou látkou, přičemž dvě osoby zemřely a třetí byla zachráněna díky rychlému zásahu zdravotnické záchranné služby. Podle dostupných informací se s největší pravděpodobností jednalo o nový typ syntetického opioidu.

včera

Žloutenka

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici

V České republice letos během prvních čtyř měsíců onemocnělo hepatitidou A již 450 lidí. Šest případů skončilo úmrtím. Nemoc známá jako infekční žloutenka typu A, přezdívaná také „nemoc špinavých rukou“, se kromě dětí šíří i mezi dospívajícími, mladými dospělými a osobami s rizikovým chováním, zejména mezi drogově závislými a bezdomovci. Hygienici varují, že kvůli dlouhé inkubační době a absenci příznaků u některých pacientů má virus ideální podmínky pro šíření.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj s premiérem Petrem Fialou Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Zelenskyj v Praze jednal s Fialou: Česko posílí výcvik ukrajinských pilotů i dodávky munice

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje ve své oficiální návštěvě České republiky. V pondělí krátce před polednem ho na Úřadu vlády přijal premiér Petr Fiala (ODS). Oba státníci během dvouhodinového jednání diskutovali o pokračující ruské agresi na Ukrajině, české muniční iniciativě, výcviku ukrajinských vojáků i zapojení českých firem do poválečné obnovy země.

včera

včera

Rulík nechal v nominaci místo pro Nečase. Zranění nepustilo na MS Kempného

Trenér hokejového národního týmu Radim Rulík po roce opět v Brně po Českých hokejových hrách oznámil po boku prezidenta Českého hokeje Aloise Hadamczika a dalších členů realizačního týmu pro všechny české hokejové fanoušky to nejočekávanější. Tedy, kdo z hokejových hráčů bude reprezentovat na nadcházejícím světovém šampionátu, který se bude letos konat v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy