KOMENTÁŘ | Zelenského plán je troufalý, ambiciózní. A neuskutečnitelný

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj představil svým občanům plán na ukončení války. Stalo se tak poté, co ho za uplynulé týdny a měsíce představoval předním západním lídrům. Plán je to tak troufalý, že prakticky neexistuje šance na jeho uskutečnění – leda, pokud se do války zapojí i západní spojenci. Což se ale nestane.

Zelenskyj mírový plán Ukrajincům představil ve středu. Jeho cílem je ukončit válku s Ruskem a posílit pozici Ukrajiny na mezinárodní scéně. Odmítl jakékoli územní ústupky své země.

Plán obsahuje celkem pět bodů: pozvánku Ukrajiny do NATO, posílení jejích vojenských kapacit, pokračování operací v ruské Kurské oblasti, nasazení nejaderných strategických zbraní na ukrajinském území a dohodu o společné obraně s partnery. Zároveň žádá povolení používat zbraně dlouhého dosahu na ruském území, kritizuje podporu Moskvy ze strany Číny, Íránu a Severní Koreje a odmítá jakékoliv předání ukrajinského území Rusku.

Tento plán Zelenskyj představil předním lídrům ze strany západních spojenců, jsou mezi nimi americký prezident Joe Biden, kandidáti na šéfa Bílého domu Kamala Harrisová a Donald Trump, německý kancléř Olaf Scholz, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo italská premiérka Giorgia Meloniová. Setkal se také s generálním tajemníkem NATO, Nizozemce Markem Ruttem.

V prvé řadě je nutné říct, že Zelenského mírový plán – či spíše plán na vítězství Ukrajiny, je velice troufalý a do značné míry neproveditelný. Moskva dala jasně najevo, že Kyjev NATO znamená zásadní překážku pro její zájmy. Ač se proti tomu západní spojenci bouří, právě toto je červená linie, jejíž překročení může mít fatální dopady.

Není ani úplně přesně jasné, na jak dlouhou dobu je tento plán zamýšlen. Návrh na pokračování operací v Kurské oblasti a rozmístění nejaderných strategických zbraní, včetně povolení Kyjevu používat střely dlouhého doletu proti hloubi ruského území, předznamenává, že Zelenskyj počítá ještě s několikaletým konfliktem.

Ukrajinský lídr také zmínil, že ukrajinské jednotky mohou v Evropě částečně nasadit jednotky americké, jakmile válka skončí. Jenže ukrajinská armáda ani zdaleka nemá takové zdroje, jaké má Washington – právě naopak – nedosahuje kvality větších západních armád a navíc se nachází ve válce. Po jejím skončení bude muset Ukrajina směřovat prostředky do obnovy těch částí země, které neztratí.

Pokud Rusko a Ukrajina půjdou do potenciálních mírových jednání po hlavě tak, jako to dělají v současnosti, zřejmě se budeme dívat na stejnou situaci jako v případě Korejského poloostrova. Válka neskončí, zůstane na mrtvém bodě a konflikt bude hrozit ještě několik dalších desetiletí.

Obě strany tak na svých požadavcích musí slevit. Je nesmírně nebezpečné dát Ukrajině pozvánku do NATO, což už bylo zmíněno výše. Zachování celého jejího území (včetně Krymského poloostrova) vyžaduje úplné vytlačení ruských sil, a to ukrajinská armáda v současném stavu a bez západní vojenské asistence nezvládne.

Zároveň je nepřijatelné, aby Rusko získalo příliš velké území. EuroZprávy.cz o tom už v jednom komentáři psaly s tím, že pokud dojde ke splnění ruských požadavků, budeme se muset dívat na novodobou genocidu. Kremelský režim má dostatečně silný aparát na to, aby obyvatele zabraných oblastí zbavil čehokoli ukrajinského. Za dob Sovětského svazu docházelo ke stěhování celých menšin a dá se čekat, že putinovské Rusko na tuto tradici ochotně naváže.

Zelenského plán kromě nasazení západních zbraní dlouhého doletu proti ruskému území a nejaderných strategických zbraní bez vyřčení zahrnuje i další věc – a totiž západní přímou vojenskou intervenci. Bez ní bude pro samotnou Ukrajinu velice těžké obsadit zpět celý Donbas a části Záporožské, Charkovské a Chersonské oblasti. Snaha o jejich obsazení by navíc (v ruských očích) znamenala útok na Rusko jako takové, protože ruský lídr Vladimir Putin okupované oblasti „oficiálně“ anektoval ještě v roce 2022.

Rusko si tak dělá nárok na obranu částí Ukrajiny a zapojení západních sil v daných oblastech je už kvůli vyznění nové ruské jaderné doktríny nemyslitelné. Rusové sice nemusí nutně nasadit jaderné zbraně – a žádný mentálně zdravý generál to ani nepodpoří, ale západní lídři si i na takovéto drobnosti musí dávat velký pozor.

Nejenže se dokumenty jako Charta OSN nebo Smlouva o NATO dají překládat všemožně, Rusko si je totiž interpretuje úplně jinak, než jak doopravdy zní. Důkazem je vstup ruské armády do Doněcké a Luhanské oblasti, který podle Moskvy probíhal v souladu právě s Chartou OSN.

To znamená, že i kdyby Kreml nakonec kývnul na ukrajinské podmínky a stáhl svá vojska, ani zdaleka to neznamená existenci skutečného míru. Rozdíly mezi tím, co Putin říká – a co ve skutečnosti dělá – jsou obrovské. Ruský vládce v minulosti odmítl dohady o budoucím obsazení Krymského poloostrova (anektován v roce 2014), odmítl invazi na Ukrajinu a kdysi také podporoval sankce proti Pchjongjangu, přičemž severokorejští vojáci dnes bojují na straně ruské armády na Donbase.

Ať tedy Kreml vedený Putinem řekne cokoliv, Západ (ani Ukrajina) nemá jediný důvod mu věřit. Putin odmítal, že Ruská federace pokračuje v imperialistické politice, a v roce 2024 se díváme nejen na plnohodnotnou válku na Ukrajině, ale také na rostoucí ruský vliv v Africe a na Blízkém východě, kde se Moskva zapojuje do regionálních konfliktů, zatímco napříč arabským světem podporuje teroristické skupiny (Hizballáh) a diktatury (teokratický Írán).

Související

Více souvisejících

Ukrajina válka na Ukrajině komentář Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

před 2 hodinami

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

před 3 hodinami

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Zimní počasí, ilustrační fotografie.

Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení

Po vánočních svátcích se v Česku přechodně oteplí, když v pátek vyšplhají teploty až na osm stupňů. Na poslední víkend letošního roku se však znovu lehce ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

Clinton je v nemocnici. Zdroj z okolí exprezidenta přiblížil jeho stav

Bývalý americký prezident Bill Clinton byl ve Washingtonu hospitalizován s herečkou, uvedla stanice NBC News. Jeho zdravotní stav by neměl být vážný. Clinton se letos na straně Demokratů účastnil předvolební kampaně ve prospěch viceprezidentky Kamaly Harrisové. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy