Po covidové odmlce se vrací Keanu Reeves jako odpadlík z tajné mezinárodní skupiny zabijáků, která provozuje věhlasné hotely Continental. Tentokrát se proti Wickovi postaví vedení organizace známé jako Vysoký stůl, které proti němu využije i jeho dávného přítele Caina (Donnie Yen).
Johna Wicka (Keanu Reeves) asi není nutné příliš představovat. Nájemný zabiják s přezdívkou Baba Yaga je exkomunikován z tajné zločinecké společnosti a na jeho zabití je vypsána vysoká odměna, takže mu jde po krku každý vrah, který je v blízkém okolí. Tentokrát však po jeho životě prahne také Vysoký stůl, což je něco jako představenstvo tajné společnosti nájemných vrahů. Vysoký stůl udělil neomezené pravomoci Markýzovi (Bill Skarsgård), aby za každou cenu vymazal ideu Johna Wicka.
Jestliže první film byl bleskem z čistého nebe, který resuscitoval umírající žánr akčních filmu, který nad vodou držela snad jen práce Toma Crusie (Top Gun: Maverick, Mission Impossible), čtvrtý John Wick již byl očekávanou událostí, která budila vášně ještě před uvedením v kinech. Nebudu Vás dlouho napínat, ale čtyřka je parádní akční jízdou, která ani na ploše dvou a půl hodiny nezačne ani na chvíli nudit.
Řemeslně je snímek výkladní skříní současné filmařiny, protože po technické stránce je téměř dokonalý a vizuálem míří na samotnou špici kinematografie. Do toho si přidejte precizně vybroušenou akci, která je nápaditá a žádná akční scéna se neopakuje. Režisér Chad Stahelski má zkrátka pořád co nabídnout a tentokrát si k tomu přizval člověka z nejpovolanějších Donnieho Yena.
Výsledkem jsou výborné akční sekvence, které patří mezi to nejlepší, co kdy západní kinematografie vyprodukovala. Kromě nápadité choreografie jsou akční scény okořeněné ještě výbornou prací s kamerou, mezi jejíž vrcholy patří scéna se zápalnými náboji do brokovnice. Sekvence, která se plynule vynořuje uprostřed akce a opět se vnoří zpět, je vizuálně naprosto odrovnávající a notně odkazuje k akčním hrám z devadesátých let.
Dalším silným momentem je lehkost, s jakou snímek vypráví příběh prostřednictvím akce. To je charakteristický postup pro asijské akční filmy, ale na západě se tvůrci s tímto trendem zatím příliš nenaučili pracovat. Nejlépe je tato technika patrná ve vývoji vztahu Wicka se stopařem Nikdo (Shamier Anderson), nebo ve vztahu mezi majitelem Ósackého hotelu Continental Shimazem (Hirojuki Sanada) a Cainem.
Již jsme nakousli téma vztahů, které bylo u dřívějších filmů spíše vedlejším aspektem, ale ve čtyřce se z něj stává důležitá součást snímku, která generuje zajímavé situace, které dokážou z diváků vydolovat emoce, které tolik chyběly předchozím snímkům. Schematicky jde doslova o šachovou partii mezi Markýzem a Winstonem (Ian McShane), kteří tahají svými figurami ve hře, do níž vnáší Nikdo významná prvek nepředvídatelnosti a chaosu.
Sníme má však i několik vad na kráse. Z mého pohledu nejproblematičtější je Wickova až faktická nesmrtelnost, která je místy až úsměvná a evokuje vzpomínky na akční filmy osmdesátých let. Zmizel tak element opotřebovanosti, který byl nejvíce patrný v prvním snímku, kde každý úder zanechával na hlavním hrdinovy nesmazatelné stopy.
Druhým nešvarem je přítomnost nekonečných zásobníků. Již se nepočítá každý náboj jako v jedničce, ale stačí občas přebít a je vystaráno. To je velká škoda, protože ten efekt omezeného počtu nábojů vnášel do akce jistý prvek napětí, který tentokrát přítomen není.
K této trajektorii vedoucí od skoro realistické akce k tradiční přepálenosti akčních filmů mám jednu osobní teorii. O Wickovi se ve snímcích často mluví jako o jakémsi mýtu, o kterém skoro všichni ví, ale málo kdo ho viděl. A stejně tak jak roste mýtus, roste i nerealističnost činů, které se v mýtu dějí. Celou sérii tak jde chápat jako jakési obnovení mýtického vyprávění. První snímek je tak nejvíce ukotven v realistických zákonech, ale s tím jak dochází k odtržení mýtu od reality, dochází k odtržení od realistických zákonů a dochází ke zveličení událostí, které se staly.
Čtvrtý John Wick je tak snímkem, který musíte vidět v kině, protože velké plátno dokáže využít na maximum. Vizuálně opojná kamera, jež se inspiruje klasikami jako Blade Runner nebo Lawrence z Arábie, skvěle pracuje s akcí, která je sestříhaná hezky pomalu a s citem. Takže žádný zmatený guláš jako u některých komiksových snímků, ale pěkně přehledná záležitost, na níž je vidět každý úder. Série John Wick je novým etalonem západních akčních filmů a ukazuje, že tento žánr má ještě stále co nabídnout.
Celkové hodnocení: 80 %
John Wick: Chapter 4
Hrají: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Ian McShane, Lance Reddick, Rina Sawayama, Donnie Yen, Shamier Anderson, Bill Skarsgård, Hirojuki Sanada, Scott Adkins, Clancy Brown, Marko Zaror, Natalia Tena
Režie: Chad Stahelski
Scénář: Michael Finch, Shay Hatten
Kamera: Dan Laustsen
Hudba: Tyler Bates, Joel J. Richard
USA / 169 min / akční, krimi, thriller
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Ani Turecko, ani Rusko. Kdo je nejdůležitějším hráčem v budoucnosti Sýrie?
před 57 minutami
Netanjahu poprvé řekl, dokdy bude izraelská armáda okupovat syrskou hranici
před 1 hodinou
Zelenskyj rázně: Kdo zaručí, že se Rusko nevrátí? Přestaňte za nás jednat s Kremlem o míru
před 2 hodinami
Trump pošle Kellogga "na zkušenou" do Kyjeva. Koordinaci západní pomoci Ukrajině převezme NATO
před 2 hodinami
Evropské unii dochází čas. Moment pravdy v otázce Ukrajiny se blíží
před 3 hodinami
Politico: Třetí světová válka už začala. Na Ukrajině zástupně válčí desítky zemí
před 3 hodinami
Není to demokracie, ale máme svobodu. Jak se Sýrie za týden od pádu Asada změnila?
před 4 hodinami
Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps
před 4 hodinami
Polsko ohledně Sýrie spoléhá na EU. Mohlo by ale mít ambici zasáhnout Rusko tam, kde to nečeká
před 5 hodinami
Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku
před 6 hodinami
Feri zůstává ve vězení. S dovoláním k Nejvyššímu soudu neuspěl
před 7 hodinami
Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva
před 7 hodinami
Aktuální počasí: Česko překvapila ledovka. Meteorologové varují
před 9 hodinami
Počasí a první konkrétní výhled na Štědrý den. Scénář z loňska se nemá opakovat
včera
Vlny Jiřího Mádla jsou v užším výběru na prestižního Oscara
včera
FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie
včera
Obchody se o Vánocích musí řídit zákonem. Otevírací doba je daná už teď
včera
RECENZE: Životopisný Aznavour v rytmu šansonu zachycuje prchavost života
včera
První český PPP projekt je hotový. Dálnici D4 prodloužil o desítky kilometrů
včera
Francie, anebo Chorvatsko, ale i Faerské ostrovy a Gibraltar. To jsou čeští soupeři v boji o MS
Nejen čeští fotbalisté se v pátek dozvěděli své soupeře pro nadcházející kvalifikaci na mistrovství světa, které se v roce 2026 bude konat ve Spojených státech, v Kanadě a Mexiku a kterého se nově zúčastní až 48 týmů. Páteční los ve švýcarském Curychu určil, že se český tým v kvalifikační skupině L utká s poraženým z duelu mezi Francií a Chorvatskem (podle toho jak dopadne jejich vzájemný duel ve vyřazovací části Ligy národů), Černou Horou, Faerskými ostrovy a Gibraltarem. Nový kvalifikační cyklus pro svěřence kouče Ivana Haška odstartuje 22. března.
Zdroj: David Holub