RECENZE: Melancholické Zimní prázdniny jsou instantní klasikou o vnitřní bolesti a nepodbízivé kráse sdílení

Do českých kin se po listopadové americké premiéře dostává jeden z nejzvučnějších kandidátů na Oscary, již ověnčený několika kritickými i festivalovými cenami, kde úspěch slavili především ústřední herci. Zprvu nenápadné Zimní prázdniny jsou v jádru jednoduchým příběhem, jehož forma i nenucená něha vás zcela pohltí.

Lehké tóny kytarových strun, studenti pobíhající po školním kampusu, zasněžená krajina a vtahující, zrnem prolezlý barevný obraz. Tím začínají Zimní prázdniny, které na ploše několika minut, během úvodních titulků, ihned nastolují atmosféru, v níž se ponesou. V jednotlivých obrazech představují i ústřední protagonisty. Rebelující mladík Angus, který válčí se školním kolektivem, svérázná afroamerická kuchařka Mary, která se zotavuje z nedávné smrti svého syna, a samotářský, leč škodolibý a autoritářský profesor dějepisu Hunham. Zcela odlišné postavy jsou spolu během vánočních prázdniny uzavřené v opuštěné škole, nikdo z nich nemá kam jít. Každý ukrývá svou bolest a volí odlišný obranný mechanismus. Nánosy sněhu tak metaforicky dusí především samotné postavy.

Snímek se odehrává na počátku 70. let v USA a nejde o pouhou dobovkou. Skutečně vypadá, jakoby byl v dané době natočený. Imituje zrnitý barevný materiál, titulky využívají dobové grafiky, zvuková stopa typicky šumí. Kamera snímá v delších záběrech a volí stylistické postupy té doby, stejně jako střihová skladba, využívající viditelné střihové přechody mezi obrazy, herectví je taktéž dobově stylizované, se silným zaměřením na výbušnost emocí. Film není prvoplánovou retro poctou, nýbrž skutečně chimerickým zážitkem. Strhujícím způsobem zakonzervovává již dávno uplynulou dobu a z každého záběru sálá melancholická prchavost, otevírající niterné pocity samotného publika.

Právě se přehrává: Zimní prázdniny - trailer

Zimní prázdniny - trailer Video: YouTube

Zimní prázdniny jakoby vypadly z filmografie Hala Asbhyho, jenž v 70. letech natočil nekonvenční lovestory Harold a Maude, punkovou road movie Poslední eskorta nebo transcendentální satiru Byl jsem při tom. Stojí za nimi však Alexander Payne, jenž v 70. letech dospíval, s rozmanitým stylistickým i tematickým rozptylem. Typická je pro něj kombinace humoru a trpkosti a práce s postavami, které jsou nějakým způsobem vytržené z na první pohled komfortního prostředí. Zmínit můžeme drama o závěrečné fázi života Nebraska, silně kousavou Občanku Ruth či alegorii Zmenšování. K natočení posledního filmu jej inspiroval francouzský snímek Merlusse z roku 1935 od spisovatele a režiséra Marcela Pagnola.

Ten má stejnou premisu, Payne ji však zasazuje do pro něj nejformativnějšího a nejbližšího prostředí. Celý film podmiňuje postavám a komplexnímu vykreslení mnohdy protichůdných vlastností a postupnému odhalování bolavé minulosti. Centralizovaný vztah Anguse a profesora Hunhama se organicky vyvíjí, aniž by se postavy snažil razantně měnit. Jde mu o to najít lidskost a upřímnou lásku uvnitř lidí, kteří na okolní svět začali rezignovat. A ačkoli může kdykoli sklouznout k přílišnému sentimentu, ty nejemotivnější momenty působí zaslouženě, nikoli vynuceně. Tomu napomáhá i odlehčený komediální tón, stavící na dynamice ústřední dvojice, potažmo trojice, která se doplňuje, špičkuje a je vůči sobě v jádru duše upřímná.

Díky důrazu na postavy Payne staví na citlivých hereckých výkonech. Pro profesora Hunhama byl první volbou Paul Giamatti, jenž s režisérem spolupracoval již roku 2005 na filmu Bokovka. Giamatti v postavě psané na tělo v jediném pohledu osciluje mezi ješitností, upozadněnými city a skrývanou vřelostí. Jen jeho mnohoznačná tvář dodává postavě komplexnost a vrstevnatost emocí. Anguse ztvárnil debutant a původem neherec Dominic Sessa, jehož mramorová tvář ukrývá niternou expresivitu mládí a pod tvrdou slupkou potlačuje dysfunkčnost rodinného prostředí. Da’Vine Joy Randolph pod sebejistým ztvárněním silné ženy v lehkých nuancích bez náznaku sebelítosti dusí zlobu pramenící z nerovnoprávného systému a americké vlády, která jejího syna poslala na smrt do vietnamské války.

Ačkoli film svou první vrstvou funguje jako feel-good melancholická komedie o sblížení rozdílných světů, jenž mají paradoxně mnoho společného, v pozadí Payne vykresluje propastné rozdíly společenských vrstev, život s depresí, existenciální problémy a škody páchané zmiňovanou válkou ve Vietnamu. Subsvěty postav zrcadlí a hledají paralely se současností. Na příkladu profesora Hunhama ukazuje etický rozkol mezi profesním životem a morálním svědomím. Ohledává hranice stoicismu, vycházejícího z období, jež profesor miluje nejvíce, a reflektuje, jak se i přes markantní životní a emocionální ztráty nadále potýkat s tíhou bytí. Je to právě kombinace vnitřní bolesti a vnější radosti, jež ze Zimních prázdniny dělá mistrně vystavěný a ve své zdánlivé jednoduchosti nesmírně působivý titul.

Hodnocení: 90 %

Zimní prázdniny

Režie: Alexander Payne

Scénář: David Hemingson

Hrají: Paul Giamatti, Dominic Sessa, Da'Vine Joy Randolph, Carrie Preston, Naheem Garcia, Brady Hepner

Česká premiéra: 22. února 2024

Distributor: CinemArt

Související

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.
Dokument Veřejně prospěšné práce je apelativním zachycením vzdoru a otevírá diskusi ohledně důležité problematiky.

RECENZE: Praho, otevři oči. Dokument Veřejně prospěšné práce je ekvivalentem vzdoru

Bydlení v hlavním městě se stalo luxusem, většina mladých nemá šanci dosáhnout na vlastní byt. Prahu si podmanila řada developerů, podnikatelé veřejný prostor zaplavili vizuálním smogem. Na festivalu Jeden svět uvedený a teď i do distribuce vstupující dokument Veřejně prospěšné práce je apelativním zachycením vzdoru a otevírá diskusi ohledně důležité problematiky.

Více souvisejících

recenze Zimní prázdniny (film) filmy filmové ceny oscar

Aktuálně se děje

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

včera

včera

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

včera

včera

včera

Dmitrij Medveděv

Západ trpí duševní poruchou. Musíme ho vyléčit jadernými zbraněmi, navrhuje Medveděv

Rétorika ruských představitelů se nadále vyostřuje. Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady a jeden z nejbližších spojenců prezidenta Vladimira Putina, zveřejnil na sociální síti Telegram příspěvek, ve kterém přirovnává moderní ruské zbraně k „sedativům“ a „neuroleptikům“ určeným k potlačení takzvané západní rusofobie.

včera

Ilustrační foto

Plán na návrat Ruska na olympijské hry vyvolal na Ukrajině vlnu pobouření

Ukrajinská vláda ostře kritizovala slova budoucí prezidentky Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Kirsty Coventryové, která naznačila možnost návratu ruských sportovců na olympijské hry. Rusko bylo z účasti na hrách pod svou vlajkou vyloučeno poté, co v únoru 2022 zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, což MOV považoval za porušení svých pravidel.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům se chystá na možnost, že Trump nedodrží slib o ukončení války na Ukrajině

Vysoce postavení představitelé administrativy prezidenta USA Donalda Trumpa se v posledních dnech zabývali rostoucí pravděpodobností, že Spojené státy nebudou schopny v příštích měsících dosáhnout mírové dohody na Ukrajině. Podle informací dvou amerických úředníků Bílý dům nyní připravuje nové strategie, jak vyvinout tlak jak na Kyjev, tak na Moskvu, aby konflikt ukončily.

včera

včera

Zemědělství, ilustrační fotografie

Přízrak covidu je zpět. Úřady zavádí opatření proti slintavce a kulhavce

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

včera

včera

Svět čeká na Trumpovo oznámení cel. Bílý dům oznámil, v kolik hodin k němu dojde

Prezident Spojených států Donald Trump dnes večer oznámí rozsáhlá cla v prohlášení z Růžové zahrady Bílého domu. Očekává se, že vystoupí přibližně v 16:00 EST (22:00 SEČ) a odhalí detaily nové obchodní politiky, která může mít dalekosáhlé důsledky pro globální trhy. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy