Shakespeare má konečně domov. Historik zjistil, kde v Londýně žil

Stratford nad Avonou a Londýn, dvě místa navždy spojená s Williamem Shakespearem. Zatímco o místě dramatikova pobytu v malém městě je jasno, o tom, kde přesně žil v britské metropoli se donedávna nevědělo. Jak informuje CNN, historik Geoffrey Marsh na to konečně přišel.

Podle nejnovějšího výzkumu se konečně podařilo určit, kde přesně v britské metropoli přebýval legendární dramatik William Shakespeare. Divadelní historik Geoffrey Marsh strávil celou dekádu tím, aby zjistil, kde vznikla hra Romeo a Julie. Použil k tomu oficiální záznamy pohybu Shakespeara během 90. let 16. století.

Výzkum odstartoval poté, co bylo v roce 2008 objeveno alžbetínské divadlo The Theatre ve východolondýnské čtvrti Shoreditch. Historik si tehdy položil otázku, kde asi dramatik žil, když se jeho hry hrály právě zde, než začal působit na legendární scéně The Globe. Podle dřívějších zjištění žil v centrálním Londýně nedaleko dnešní Liverpool Street Station, přesná lokace však jasná nebyla.

Podle Marshe důkazy ukazují, že Shakespeare žil v nemovitosti s výhledem na hřbitov St. Helens jako nájemník Company of Leathersellers, cechu, který během vlády královny Alžběty organizoval obchod s kůží. Přes problém s tehdejším pravopisem se historikovi podařilo dešifrovat dokumenty, které byly podle jeho slov nevídaně zachovalé a sahaly až do roku 1550.

„Místo, kde Shakespeare v Londýně žil, nám dává mnohem lepší porozumění tomu, co jej inspirovalo v jeho životě a práci,“ uvedl k výzkumu Marsh, který je rovněž šéfem divadelního oddělení Victoria and Albert Museum.

„Během let, kdy migroval mezi Stratfordem a Londýnem, žil v jedné z nejbohatších farností City vedle mocných veřejných figur, bohatých zahraničních kupců, doktorů nebo výborných hudebníků,“ popisuje historik.

Marsh dodává, že život na takovém místě v tehdejším Londýně zlepšil Shakespearovo postavení. Jak se úspěšně vyvíjela jeho kariéra, získal dokonce rodinný erb a peníze na stavbu impozantního a drahého domu ve Stratfordu nad Avonou.

Související

William Shakespeare

Shakespeare napsal jen polovinu divadelní hry Jindřich VIII., uvádí analýza z ČR

Historici již dlouho mají za to, že svou hru Jindřich VIII. dramatik William Shakespeare nenapsal sám, a studie českého lingvisty nyní naznačuje, že takřka stejným dílem jako "bard z Avonu" se na tvorbě podílel jeden z jeho současníků. Podle analýzy Petra Plecháče z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR pochází skoro polovina divadelní hry z pera Johna Fletchera.

Více souvisejících

William Shakespeare Londýn historie

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Aktualizováno před 55 minutami

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

Petr Pavel navštíví Belgii a Francii, ve středu promluví v Evropském parlamentu

Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk. Nejdůležitějším bodem zahraniční cesty, která proběhne v úterý a ve středu, bude vystoupení v Evropském parlamentu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy