Vědci zbourali mýty o kávě. Opravdu po ní nelze usnout? Kdy je nejlepší ji pít?

První říjnový den patřil kávě. Mnoho lidí si bez ní neumí představit začátek svého dne. Je tu ale více otázek, na které lidi neznají odpověď. Kdy je nejlepší čas na pití kávy? Kolik šálků kávy si za den můžeme dopřát? Pomáhá káva zhubnout?

Přidejte svůj názor

káva
doporučujeme

Někteří lidé si mohou dát kávu těsně před tím, než jdou spát a nemají žádné problémy s usínáním a pak jsou tu ti, kteří po šálku kávy nemohou usnout. Podle doktora Adama Carra, vedoucího výzkumu o kávě, to může ovlivnit to, jak lidé spí. „V průměru trvá asi pět až šest hodin, než se eliminuje polovina použitého kofeinu v tele,“ řekl Dr. Carr.

Ukázalo se, že u některých lidí to trvá jenom dvě hodiny. U těch, kteří pijí méně kávy se kofein eliminuje i více než 16 hodin, protože jejich tělo na to není zvyklé. Týká se to také genetiky, ale pokud vás zajímá, proč váš příbuzný zvládne svůj šálek kávy vypít těsně před spaním a vy nemůžete, je to proto, že si vybudovali toleranci.

V průměru je nejlepší čas na pití kávy k maximalizaci výkonu v 10 hodin. Zpráva De'Longhi National Coffee Report 2019 potvrdila, že téměř 90 procent veškeré kávy se pije dopoledne. Čerstvá káva by se měla připravovat s vodou při teplotě mezi 91 a 96° C.

Australský trh s kávou je ve skutečnosti jedním z největších na světě. Kávu tu pije až 91% populace. Australané denně za kávu utratí 10 a více dolarů.

"Nedávná studie publikovaná v Clinical Electrofhysiology ukázala, že pití až 10 šálků kávy denně nemá žádné nepříznivé účinky na cévní systém,“ řekl Dr. Carr. Předávkování kofeinem obvykle zahrnuje vysoké dávky kofeinu ve formě prášku nebo tablety.

Kofein může začít způsobovat řadu nepříjemných vedlejších účinků u lidí, kteří pravidelně pijí kávu. Uvádí se v něm bolest hlavy, nevolnost, zvracení, nervozita a podrážděnost, napsal serve News.

Existuji i rada studií, které tvrdí že káva je preventivním opatřením proti demenci, Alzheimerově a Parkinsonově chorobě. Aby káva měla pro člověka tyto schopnosti, je potřeba dát si denně 2 – 5 šálků.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak skutečně vypadaly křížové výpravy? Archeologové rozklíčovali…

13.10.2019 16:47 Středověcí kronikáři obecně nepatří mezi nejspolehlivější komentátory historických událostí, mimo…

Ordály aneb boží soudy. Jak vypadalo středověké právo?

13.10.2019 16:21 Ve středověku platilo především právo nepsané. Pravidla se po generacích předávala ústně. Právní…

Třes rukou: Neškodná lapálie, či vážná nemoc? Naučte se poznat rozdíly

13.10.2019 12:05 Třes (tremor) rukou někdy postihne každého z nás. Může se jednat o pouhou reakci organismu na chlad…

Temná minulost Česka: Výroba jedné z nejhorších zbraní světa málem…

13.10.2019 11:26 Symbolů války ve Vietnamu, která trvala od roku 1955 do roku 1975, najdeme i dnes mnoho. Ani…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama