Rytířská jeskyně skrývá unikátní hrad, jediný svého druhu u nás

Fenomén jeskynního hradu je v našich zemích téměř neznámý. Byť se jednalo o velice progresivní typ hradu, setkáme se u nás pouze s jedinou ukázkou. Nachází se v Jihomoravském kraji v oblasti Moravského krásu a nese příznačné jméno Rytířská jeskyně.

Jeskyní hrady tvoří svébytnou kategorii středověkých hradů. U nás se jedná o poměrně cizorodý prvek, byť se jednalo o velice progresivní a výhodný typ hradu. Ten využíval skalního masivu, respektive skalní jeskyně, převisu či pukliny, kterou stavebně upravil. Již přírodní podmínky umožňovaly efektivní obranu a navíc eliminovaly nároky na stavbu, jelikož hrad v obraně využíval terénních překážek a při stavbě obytných a provozních budov mohl využít skály coby součást zděných konstrukcí. Jednalo se tak o poměrně nenáročnou stavbu v závislosti na typu horniny, avšak nevýhodou mohl být obtížný přístup a odlehlost od komunikační sítě a zázemí.

Jeskynní hrady jsou typické hlavně pro alpské země, což je dáno především místními přírodními podmínkami. U nás se s nimi až na jedinou výjimku nesetkáme. Tou výjimkou jsou pozůstatky opevnění na lokalitě dnes nazývané jako Rytířská jeskyně.

Unikátní pozůstatky se skrývají ve svahu Suchého žlebu v Moravském krasu nedaleko města Blansko. Místo se nachází asi 300 metrů jihovýchodně od známé Kateřinské jeskyně. O hradu neexistují žádné písemné prameny a není tak známo jeho původní jméno. Podle archeologických výzkumů zde opevnění vzniklo už ve 13. století a existovalo až do 15. století. Jeskyně samotná však byla využita člověkem už ve starším historickém období.

Rytířská jeskyně dle autorů výzkumů nepředstavuje jeskynní hrad v pravém slova smyslu, který by se mohl rovnat s nejslavnější ukázkou tohoto typu v podobě Predjamského hradu ve Slovinsku. Jednalo se spíše o strážní místo nad cestou, která ve středověku mohla vést pod jeskyní. K hradu, který měl výhodné strážní situování, avšak velice nesnadný přístup, navíc chybělo potřebné hospodářské zázemí.

Malý jeskynní hrad tak plnil především vojenskou a strážní roli a nebyl polyfunkční, jako jiné alpské ukázky jeskynních hradů. Sama jeskyně se směrem ke žlebu otvírá vysokým a širokým portálem, rozměrů asi 17 x 13 metrů. Hloubka jeskyně je asi 50 metrů a ke konci se její prostor zužuje. Vstup byl přehrazen dvěma téměř rovnoběžnými zdmi, které se dosud částečně zachovaly a byly kladené na sucho, bez použití malty. Z první, vnější, se zachovala asi 8 metrů dlouhá a přibližně 1,5 metrů vysoká část. Druhá, vnitřní hradba, je o něco kratší a její spodek je tvořen výrazně velkými balvany. Vysoká je dnes asi 1 metr. Rovnoběžně s délkou jeskyně je podél skály vpravo na začátku jeskyně vidět ještě třetí zeď, ta je však pravděpodobně naskládaná v nedávné době. K fortifikaci patřil zřejmě i menší příkop.

Z vnitřní zástavby se příliš nedochovalo a o původně podobě se lze pouze domnívat na základě několika málo indicií. Zástavba byla nepochybně dřevěná či hrázděná. Omezené prostory jeskyně však dovolovaly jen určité možnosti zástavby. Obdobné konstrukce lze očekávat i na koruně hradeb, popřípadě v místech, kde se u vchodu do jeskyně nachází kapsy nejspíše nosné konstrukce po konstrukci podsebití. Konkrétní podoba je však záležitostí individuální fantazie.

Vzhledem k tomu, že jeskyně byla několikrát překopána patrně více generacemi hledačů pokladů, je nerovný terén uvnitř až výsledkem těchto nešťastných výkopových akcí. V zadní části jeskyně je dosud vidět výkop s rezavějícím kovovým žebříkem po jednom z nelegálních výkopů.

K zániku hradu došlo zřejmě během 15. století. Nelze vyloučit, že se tak stalo v souvislosti s nějakou vojenskou akcí, avšak jako pravděpodobnější se zdá úpadek významu místa, jehož údržba byla jistě z určitého hlediska náročná, zatímco výhodnost hradu upadala. To lze spojit s určitou odlehlostí a velice krkolomným přístupem. Samotný hrad jistě trápily další provozní problémy, jako odvod kouře, zásobování čerstvou vodou, značný chlad a vlhkost, která příliš nepřála dřevěným konstrukcím.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie středověk zajímavosti Moravský kras

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy