Svědectví o hladomorech ve středověkých kronikách. Zoufalé matky jedly své děti
Nejenom epidemie, ale také hladomory patřily v minulosti k největším hrozbám. Ve středověku zaznamenali kronikáři několik vln těchto pohrom. Z jejich pera se dochovala svědectví z „hladových let“, kdy kvůli nedostatku potravin vymíraly celé rodiny i vesnice nebo se zoufalí lidé uchylovali ke kanibalismu.
Hrad Přimda představuje v českých dějinách mnohá „nej“
Zřícenina hradu Přimda se vypíná na kopci nad stejnojmennou obcí v okrese Tachov v západních Čechách. Skutečnost, že se jedná o nejstarší kamenný hrad u nás, je všeobecně dobře známa. Jaké jsou však další „nej“ tohoto unikátního hradu?
Jak a proč získala svůj název Zlatá stezka?
Od pravěku vedly přes naše území důležité stezky, které spojovaly sever s jihem a východ se západem. Mezi nejznámější středověké dálkové cesty patří jistě Zlatá stezka, vedoucí z Prahy několika směry do Pasova. Kdy tato stezka vznikla a proč získala své pojmenování?
Vznik Nového hradu u Adamova potvrzuje, že chybami se člověk učí
Nedaleko obce Olomoučany v okrese Adamov leží zříceniny dvou hradů. Zatímco Nový hrad se v nedávné minulosti dočkal obnovy, ze Starého hradu dodnes zůstaly jen nevelké ruiny. Nejinak tomu bylo v 15. století, kdy se noví majitelé panství po zkušenosti z minulosti, rozhodli opustit polorozbořený Starý hrad a v místech, odkud byl dobýván, postavit hrad nový.
Páni z Bergova vyměnili starý dům za nový – příběh Starého a Nového Žeberka
Hrady Starý a Nový Žeberk leží nedaleko od sebe v Krušných horách na dohled známého zámku Jezeří, severozápadně od města Most. Vrchy, na kterých obě hradní zříceniny stojí, přesahují 600 m n. m. Tyto jinak málo známé lokality ukazují názorný příběh, kdy již ve středověku středověcí páni měnily stará a nevelká sídla za nová a pohodlnější.
Co se vařilo a jedlo na středověkých hradech? Tehdejší menu vás zřejmě překvapí
Divoké hony za zvuků lesních rohů a bohaté hostiny plné masa ve velkých síních. To je jistě to, co se jako první vybaví dnešním návštěvníkům středověkých hradů. Skutečné menu 13. až 15. století však může nejednoho překvapit.
Jak vypadal běžný život na středověkém hradě? Chlad a tma byly ty nejmenší starosti
Při prohlídkách interiérů dochovaných gotických hradů se nejeden návštěvník podiví nad mohutností zdí a strohostí místností, jehož jediný estetický prvek mnohdy tvoří krb a pro dnešního člověka romanticky vyhlížející lomený oblouk, završující malé okno a nevelký vstupní portál. Chlad, šero a mnohdy vlhkost nevypadá příznivě, přesto si můžeme být jisti, že ve srovnání s venkovem byla taková hradní komnata luxusním bydlením.
Alžběta Lidmila a zámek Nový Stránov aneb život ženy v 17. století
Mnoho lidí, především žen, si dodnes uchovává naivní představu o statečných rytířích, sličných dámách a pohádkovém životě na zámku. Dobové prameny však ukazují jinou, méně romantickou realitu. Jak vypadal život žen v raném novověku a jak ony samy braly svůj úděl?
Rytířská jeskyně skrývá unikátní hrad, jediný svého druhu u nás
Fenomén jeskynního hradu je v našich zemích téměř neznámý. Byť se jednalo o velice progresivní typ hradu, setkáme se u nás pouze s jedinou ukázkou. Nachází se v Jihomoravském kraji v oblasti Moravského krásu a nese příznačné jméno Rytířská jeskyně.
Proč se ve středověku tak rychle šířily nemoci?
V nastalé situaci, kdy se svět děsí pandemie koronoviru COVID-19, vyznívají různé otázky o možnostech a rychlosti šíření tohoto onemocnění a jeho důsledcích. Vir si již vyžádal několik tisíc mrtvých. Nejedná se však o jedinou nákazu v moderních, ani starších dějinách lidstva. Ve středověku do Evropy přišla doslova zkáza – mor. A to nejednou. Proč a jak se tehdy mor a jiné nemoci šířily?
Jak se lišila domácnost na středověkém hradě a v podhradí?
I ve středověku platila určitá „předpojatá“ pravidla, jako dnes, kdy se lidé velikostí a stylem provedení svého domu snaží reprezentovat sebe sama. Ve středověku však větší roli hrála symbolika a pragmatičnost. Mezi bydlením na hradě a v podhradí byl na jedné straně propastný rozdíl, na druhé straně se však okem dnešního člověka příliš nelišilo.
Na jedno se chodí odjakživa. Jak vypadala středověká krčma?
Člověk se od pradávna napil rád něčeho ostřejšího. Alkoholické nápoje připravovali již naši pravěcí předci. Od středověku jsou známy hospody a krčmy, kde se nejenom vydatně popíjelo. Tato zařízení byla i místem hazardu, prostituce nebo kulturních kontaktů. Jak to vypadalo ve středověké krčmě?
Uvaření, či upečení zaživa? Krutost lidstva neznala v dějinách mezí
Když slyšíte o vaření nebo pečení zaživa, okamžitě si představíte domorodé kmeny kdesi v Amazonii, které se živí kanibalismem. Napadlo vás ale někdy, že se k něčemu takovému uchylovaly i antické a následně středověké civilizace? Nikoliv ale proto, aby se nasytily, nýbrž v rámci popravy. Kromě smrti ve vroucí tekutině se někteří odsouzenci pekli v útrobách sochy nechvalně známé jako brazenský býk. Informoval o tom server Extrastory.cz.
Zbiroh: Středověký hrad ve službách armád II. světové války
Středověký kamenný hrad zde vznikl již během první poloviny 13. století. Zbiroh tak patří mezi nejstarší hrady u nás. Během 16. a 17. století se původní gotický hrad proměnil v zámek, ale své gotické jádro, včetně kamenné věže, si uchoval i nadále a ještě v rámci moderní historie si v časech II. světové války zahrál významnou roli.
Ordály aneb boží soudy. Jak vypadalo středověké právo?
Ve středověku platilo především právo nepsané. Pravidla se po generacích předávala ústně. Právní zvyklosti byly také ovlivněny křesťanstvím. Pro středověké právo se staly typické mimo jiné tzv. ordály, Boží soudy.
Podivné záliby a choutky českého krále. Byl Václav IV. gay?
O synovi proslulého českého krále Karla IV., jehož podobizna zdobí naše stokorunové bankovky, Václavu IV. se všeobecně ví, že nebyl tak úspěšným panovníkem jako jeho otec. Kromě toho se ale vzhledem k jeho neschopnosti zplodit vlastní potomky a následníky trůnu šíří spekulace, zda nebyl gay.
Pás cudnosti: Jaká je historie intimního mučícího nástroje?
Pásy cudnosti patří k oblíbeným příkladům toho, jak krutým obdobím byl středověk. Vždyť co by mohlo být horšího než fanatický žárlivec, který navleče své manželce kolem pasu monstrózní kovový přístroj. Jenomže s pásy cudnostmi to bylo poněkud jinak. Slovy klasika: "Ve středověku se pásy cudnosti nepoužívaly a ten účel taky úplně nesedí."
Jaké jsou největší rozdíly mezi hradem, tvrzí a zámkem
Tvrz, hrádek, hrad, zámek,… to jsou pojmy, které dnes dobře známe a mnohdy trochu slepě používáme. Jedná se ale o jakési škatulkování, které není přesné, jelikož dané pojmy znamenaly pro lid středověku a následně novověku něco trochu jiného. Přesto se zdá, že už se dnes bez nich neobejdeme. Jaké jsou hlavní rozdíly a kritéria jednotlivých pojmů?
Rtuť a skalpel. Jak léčili doktoři ve středověku mor?
Černá smrt, jak někdy bývá nazývána epidemie dýmějového moru z 14. století, vyhubila v Evropě asi 25 milionů lidí, tedy téměř třetinu všech obyvatel. V následujících stoletích se různé menší morové epidemie znovu opakovaly. Lidé dlouho nevěděli, jak toto infekční onemocnění léčit. Dnes si již lékaři naštěstí umí s chorobou poradit. V minulých staletích však byla tato práce často prováděna „morovými doktory“, kteří neměli dostatečné znalosti a k léčbě využívali brutální praktiky.
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Počasí se po víkendu vymaní z vlivu tlakové výše nad Evropou
Počasí má podle dlouhodobého výhledu nadále sledovat trend klimatologicky stálejšího počasí. Například v příštím týdnu se denní teploty budou držet kolem nuly či lehce nad ní. Mělo by i sněžit, naznačuje výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včera
Karel III. naplánoval první zahraniční cestu. Bude na tryzně v Osvětimi
Britský král Karel III. sice pokračuje v boji s rakovinou, která mu byla diagnostikována loni, ale zároveň si plní panovnické povinnosti do nejmenšího detailu. Podle informací BBC se chystá na první zahraniční cestu v letošním roce. Povede do Polska.
včera
Důchody a poplatky. Tisíce klientů si zvykají na další novinku
V lednu vstoupila v platnost kvůli novele zákona celá řada změn ohledně důchodů. Jedna z nich se týká i jejich výplaty do zahraničí. Podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) je nově zajištěn rovný přístup v úhradách bankovních poplatků pro všechny příjemce důchodů v zahraničí.
včera
Požár bytu v Zábřehu šetří policisté. Jeden člověk utrpěl popáleniny
Požár v pondělí zachvátil byt v Zábřehu v Olomouckém kraji. Jeden člověk utrpěl při požáru popáleniny druhého stupně. Příčina události je předmětem vyšetřování. Událostí se zabývá i policie.
včera
Policie už zná oběti tragického požáru restaurace U Kojota. Vyrozuměla pozůstalé
Policie od pondělí zná identitu šesti obětí sobotní tragédie v mostecké restauraci U Kojota. Smutnou událost nepřežili čtyři muži a dvě ženy. Náročné vyšetřování požáru pokračuje.
včera
Danko a spol. odjeli do Moskvy otevřít Slovákům oči. Do Kyjeva nikdo nevyrazil
Slovenští koaliční poslanci avizovali, kterým směrem povedou jejich pracovní cesty. Zatímco poslanci za Slovenskou národní stranu (SNS) a Smer-SD absolvují několikadenní jednání v Moskvě, představitelé Hlasu-SD se chystali do Kyjeva, kde měli diskutovat o poválečné obnově Ukrajiny a její integraci do mezinárodních struktur.
včera
Konec ruského vydírání. Česko se zbaví závislosti na ropě z Družby, řekl Fiala
Česko se letos definitivně zbaví závislosti na ruské ropě, protože je už nyní připravené přejít v případě výpadků ropovodu Družba na plné zásobování ropou přes TAL a IKL. Potvrdili to premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Společnost MERO ČR a konsorcium TAL totiž dokončily hlavní technické práce na projektu TAL-PLUS.
včera
Počasí kouzlilo. Na obloze nad Českem se objevil zajímavý úkaz
V Česku bylo možné od úterního rána na některých místech pozorovat zajímavý úkaz. Šlo o díry v oblačnosti s poměrně neobvyklým vzhledem.
včera
Dárek, který nepotěšil. Maďarský atlas vyvolal bouřlivé reakce mezi aliančními partnery
Kontroverzní dar od maďarského velvyslance při NATO – atlas obsahující sporné mapy a informace o územním uspořádání – vyvolal negativní reakce spojenců. Chorvatský ministr má zájem o diskusi s ministry zahraničí dotčených zemí.
včera
"Když začne rabování, začne i střelba." Trumpovy plány znepokojují odborníky, má k nim ale pravomoci
Nasazení americké armády na domácí půdě za vlády prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi vojenskými představiteli a právníky bouřlivé debaty. Přestože poslední použití tzv. Insurrection Act proběhlo v roce 1992 během nepokojů v Los Angeles relativně hladce, mnoho odborníků varuje, že případné nové nasazení by mohlo být mnohem složitější a nebezpečnější.
včera
Fregaty, letadla i drony. NATO spustilo akci Baltic Sentry, má ochránit kabely před Ruskem
NATO intenzivně posiluje své kapacity pro detekci a ochranu podmořských energetických a datových kabelů v Baltském moři. Tato iniciativa přichází v reakci na sérii sabotáží, které zasáhly klíčovou infrastrukturu v oblasti, uvedl server Politico.
včera
Trump byl zapojen do kriminálního pokusu zvrátit volby v roce 2020
Donald Trump, nově zvolený prezident Spojených států, byl podle zprávy zvláštního žalobce Jacka Smithe zapojen do bezprecedentního kriminálního úsilí o zvrácení výsledků prezidentských voleb v roce 2020. Žalobce ve své zprávě, kterou zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti, uvedl, že Trump „inspiroval své příznivce k fyzickému násilí“ během nepokojů 6. ledna 2021 a vědomě šířil nepravdivé informace o údajných volebních podvodech.
včera
Počasí: Česko pokryje ledovka, varují meteorologové
Česko v posledních dnech svírají mrazy, noc na dnešek byla na řadě míst velmi chladná. Během nadcházející noci se pak má tvořit ledovka. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varuje před její tvorbou na značné části území.
včera
Spor mezi Slovenskem a Ukrajinou narůstá. Fico a Zelenskyj se nedohodnou ani na schůzce
Napětí mezi Ukrajinou a Slovenskem, které vyvolal spor o tranzit ruského plynu, se nadále stupňuje. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a proruský slovenský premiér Robert Fico sice vyjádřili ochotu k osobnímu jednání, avšak nemohou se shodnout na místě setkání, upozornil server Politico.
včera
Dohoda mezi Izraelem a Hamásem je na spadnutí
V katarské metropoli Dauhá pokračují intenzivní jednání mezi zástupci Izraele a hnutí Hamás o příměří v Gaze a propuštění rukojmích. Podle palestinského zdroje informovaného o průběhu rozhovorů obě strany poprvé od začátku konfliktu jednají nepřímo ve stejné budově, uvedl server BBC.
včera
Požáry v Kalifornii už spálily plochu o velikosti Paříže. LA může začít vypínat elektřinu
Boj s ničivými požáry v Los Angeles se dostává do kritické fáze. Po téměř týdnu intenzivního hašení hlásí hasičské jednotky určité úspěchy, ale Národní meteorologická služba varuje před silným větrem, který může dosáhnout rychlosti až 112 km/h. Tyto podmínky mohou vést k nebezpečnému šíření stávajících požárů nebo způsobit nová, ničivá ohniska.
včera
Výhled počasí do února. Meteorologové očekávají pokračování trendu
Meteorologové už v dlouhodobém výhledu vidí až za horizont ledna i do první únorové dekády. A jejich zprávy jsou takové, že aktuální trend počasí má v následujících dnech a týdnech pokračovat.
včera
Příspěvek na bydlení 2025: Podmínky a jak o něj žádat
V roce 2025 došlo k drobným změnám v pravidlech pro získání příspěvku na bydlení, což může ovlivnit značný počet domácností. Tento příspěvek je podle webu MoneyMAG.cz určen těm, jejichž náklady na bydlení přesahují 30 % jejich čistého příjmu. Pokud vaše výdaje na bydlení tuto hranici překračují, můžete mít nárok na tuto finanční pomoc.
13. ledna 2025 21:59
Meghan má katastrofu v LA před očima. S Netflixem udělala nelehké rozhodnutí
Jsou chvíle, kdy peníze nejsou všechno. Meghan se těší na výplatu od Netflixu za nový projekt, streamovací platforma si od něj zase slibuje úspěch a výdělky. Nyní ale padlo zásadní rozhodnutí v souvislosti s ničivými požáry, které zuří v Los Angeles a bezprostředním okolí a již si vyžádaly 24 lidských životů.
13. ledna 2025 21:08