Jak vypadal běžný život na středověkém hradě? Chlad a tma byly ty nejmenší starosti

Při prohlídkách interiérů dochovaných gotických hradů se nejeden návštěvník podiví nad mohutností zdí a strohostí místností, jehož jediný estetický prvek mnohdy tvoří krb a pro dnešního člověka romanticky vyhlížející lomený oblouk, završující malé okno a nevelký vstupní portál. Chlad, šero a mnohdy vlhkost nevypadá příznivě, přesto si můžeme být jisti, že ve srovnání s venkovem byla taková hradní komnata luxusním bydlením.

Domácnost vyšší společenské vrstvy, která sídlila na objektech typu hradu či výstavnější tvrze se skládala z několika částí, především rezidenční (samotné obydlí hradního pána a jeho rodiny, popřípadě též části jeho družiny), provozní (kuchyně, spíže) a hospodářské (předhradí, stáje, popřípadě též kovárna). Dále by bylo možné dle náročnosti stavby a možností majitele přidat reprezentační část, kterou představoval většinou velký sál v patře, sakrální část v podobě kaple atd.

V základu však šlo o trojdílný dům, který se v rámci hradu mohl několikrát uplatňovat jako pomyslné byty pro majitele hradu, jeho rodinu a družinu. Mohutné zdi zajišťovaly sice bezpečí, z provozního hlediska však nebyly výhodné. Vytopit mnohdy velké a vysoké zaklenuté prostory, nebylo jednoduché. V dobách, kdy byly hrady obývány se však nejednalo o tak vlhké a chladné prostory jako dnes, přesto bychom se zde museli vypořádat s jinými teplotními možnostmi, než na jaké jsme dnes zvyklí.

Menší rozměry oken a dveří neměly ani tolik obranný důvod, jako opět pragmatický. Čím menší otvor, tím menší únik tepla. Topilo se jen v některých částech. Například na Bezdězu se v rámci purkrabství topilo pouze v komnatě s krbem, zatímco prostředí síň se nevytápěla. Člověk tak přecházel z místnosti, která se teplotně rovnala stavu venku, do místnosti příjemně vytopené.

Špatné izolační a tepelné možnosti rozměrných kamenných místností bylo na hradech možno eliminovat například vestavěním dřevěné komory, respektive obložením kamenných zdí dřevem. Šlo buď o jednodušší a hrubší provedení srubového typu, kdy se všude kolem kolem místnosti, to znamená na podlaze, na zdech i na stropě, vystavěly trámové příčky, přičemž prostory mezi trámy (kůly) byly vyplněné mechem, který byl často schován za lišty. Tato dřevěná izolace mohla být skryta či barevně vymalována, jindy se též uplatnila ve své syrovosti, jak to například ukazuje Hrádek v Kutné Hoře. Propracovanější a esteticky náročnější ukázku představovalo tzv. táflování, o němž si lidé mohou udělat dobrou představu na hradě Karlštejně, kde se jedna taková komnata dochovala.

Další možností bylo obložení stěn kožešinami či koberci s různými motivy a dekory, přičemž tento styl interiérové výzdoby a zároveň zateplení se udržel i do dob novověkých zámků, kdy je začaly nahrazovat látkové tapety.

Tmavé místnosti byly osvětlené jen přiměřeně velkými okny. Skleněná výplň nebyla samozřejmostí. V počátcích se jednalo o výplň pomocí membrány, tedy kůže, která částečně propouštěla světlo, ale nebyla zcela průhledná jako sklo. Membrána se pak v oknech uplatňovala vedle skla, které mělo podobu koleček (terčů) či kosočtverce (roupové sklo). Postupem času začalo sklo převažovat, přičemž se jednalo stále jen o menší čiré skleněné terče či plátky, dělané na způsob vitrážových oken v kostelech a katedrálách.

Osvětlení místností bylo možné jen pomocí ohně v hlavním krbu, který též zahříval místnost, popřípadě existovaly i menší osvětlovací krby. Svíčky byly velice drahé a uplatňovaly se spíše v církevním prostředí. Mnohem častěji se tak využívaly různé louče, smolné třísky, kahany apod.

Vybavení domácnosti bylo značně skromné. V období středověku, tedy gotického slohu, šlo de facto o několik dřevěných částí nábytku, především postel, lavice na sezení a stůl. Jako úložný prostor pro oblečení, ale též cennosti jako byly peníze či listiny, sloužily truhly a truhlice, které měly též funkci sedací. Skříně a jiné vymoženosti de facto neexistovaly. Až v období pozdní gotiky, ale především od období renesance se začínají objevovat první skříně a další variace sedacího nábytku.

Největším luxusem ve středověku však bylo soukromí a teplo. Soukromí neměli obyvatelé hradu o nic více, než lidé na venkově. Hradní pán žil se svojí rodinou často v jedné místnosti, popřípadě dvou, kdy žena a děti měly teplotně příznivější, dřevem zateplenou místnost, a muž místnost sousedící. Zbylá část hradu často sloužila pro reprezentaci a provoz hradu, popřípadě pro ubytování družiny hradního pána. I přes tento zdánlivý nekomfort, který by dnes kde kdo odmítl, je jisté, že ve srovnání s podmínkami na venkově se, dnešním slovníkem, jednalo o středověké luxusní bydlení.

Související

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.
Írán se připravuje na oslavy výročí islámské republiky.

Většina Íránců kritizujících současný režim by návrat před rok 1979 nechtěla, uvádí Horčička

Uplynulo 45 let od oficiálního zrušení monarchie v Íránu, čímž byla završena islámská revoluce vedená duchovním Rúholláhem Chomejním. Následný proces islamizace země postupoval velmi rychle a její ráz proměnil během několika málo let, uvádí Matouš Horčička v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na Blízký východ působící v Asociaci pro mezinárodní otázky v té souvislosti upozorňuje, že svržená vláda šáha Muhammada Rezy Pahlavího svou prozápadní a sekulární orientací neodrážela postoje velké části íránské společnosti, která byla tradičně a nábožensky laděná. Dále vysvětlil například to, proč uchopení moci Chomejním představovalo logické vyústění tehdejších událostí nebo jaké jsou nástroje, kterými z revoluce vzešlý systém udržuje v zemi dlouhá desetiletí status quo.

Více souvisejících

historie hrady a zámky středověk Bydlení architektura

Aktuálně se děje

včera

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

včera

včera

včera

včera

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

včera

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

včera

včera

včera

včera

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy