Jak vypadal běžný život na středověkém hradě? Chlad a tma byly ty nejmenší starosti

Při prohlídkách interiérů dochovaných gotických hradů se nejeden návštěvník podiví nad mohutností zdí a strohostí místností, jehož jediný estetický prvek mnohdy tvoří krb a pro dnešního člověka romanticky vyhlížející lomený oblouk, završující malé okno a nevelký vstupní portál. Chlad, šero a mnohdy vlhkost nevypadá příznivě, přesto si můžeme být jisti, že ve srovnání s venkovem byla taková hradní komnata luxusním bydlením.

Domácnost vyšší společenské vrstvy, která sídlila na objektech typu hradu či výstavnější tvrze se skládala z několika částí, především rezidenční (samotné obydlí hradního pána a jeho rodiny, popřípadě též části jeho družiny), provozní (kuchyně, spíže) a hospodářské (předhradí, stáje, popřípadě též kovárna). Dále by bylo možné dle náročnosti stavby a možností majitele přidat reprezentační část, kterou představoval většinou velký sál v patře, sakrální část v podobě kaple atd.

V základu však šlo o trojdílný dům, který se v rámci hradu mohl několikrát uplatňovat jako pomyslné byty pro majitele hradu, jeho rodinu a družinu. Mohutné zdi zajišťovaly sice bezpečí, z provozního hlediska však nebyly výhodné. Vytopit mnohdy velké a vysoké zaklenuté prostory, nebylo jednoduché. V dobách, kdy byly hrady obývány se však nejednalo o tak vlhké a chladné prostory jako dnes, přesto bychom se zde museli vypořádat s jinými teplotními možnostmi, než na jaké jsme dnes zvyklí.

Menší rozměry oken a dveří neměly ani tolik obranný důvod, jako opět pragmatický. Čím menší otvor, tím menší únik tepla. Topilo se jen v některých částech. Například na Bezdězu se v rámci purkrabství topilo pouze v komnatě s krbem, zatímco prostředí síň se nevytápěla. Člověk tak přecházel z místnosti, která se teplotně rovnala stavu venku, do místnosti příjemně vytopené.

Špatné izolační a tepelné možnosti rozměrných kamenných místností bylo na hradech možno eliminovat například vestavěním dřevěné komory, respektive obložením kamenných zdí dřevem. Šlo buď o jednodušší a hrubší provedení srubového typu, kdy se všude kolem kolem místnosti, to znamená na podlaze, na zdech i na stropě, vystavěly trámové příčky, přičemž prostory mezi trámy (kůly) byly vyplněné mechem, který byl často schován za lišty. Tato dřevěná izolace mohla být skryta či barevně vymalována, jindy se též uplatnila ve své syrovosti, jak to například ukazuje Hrádek v Kutné Hoře. Propracovanější a esteticky náročnější ukázku představovalo tzv. táflování, o němž si lidé mohou udělat dobrou představu na hradě Karlštejně, kde se jedna taková komnata dochovala.

Další možností bylo obložení stěn kožešinami či koberci s různými motivy a dekory, přičemž tento styl interiérové výzdoby a zároveň zateplení se udržel i do dob novověkých zámků, kdy je začaly nahrazovat látkové tapety.

Tmavé místnosti byly osvětlené jen přiměřeně velkými okny. Skleněná výplň nebyla samozřejmostí. V počátcích se jednalo o výplň pomocí membrány, tedy kůže, která částečně propouštěla světlo, ale nebyla zcela průhledná jako sklo. Membrána se pak v oknech uplatňovala vedle skla, které mělo podobu koleček (terčů) či kosočtverce (roupové sklo). Postupem času začalo sklo převažovat, přičemž se jednalo stále jen o menší čiré skleněné terče či plátky, dělané na způsob vitrážových oken v kostelech a katedrálách.

Osvětlení místností bylo možné jen pomocí ohně v hlavním krbu, který též zahříval místnost, popřípadě existovaly i menší osvětlovací krby. Svíčky byly velice drahé a uplatňovaly se spíše v církevním prostředí. Mnohem častěji se tak využívaly různé louče, smolné třísky, kahany apod.

Vybavení domácnosti bylo značně skromné. V období středověku, tedy gotického slohu, šlo de facto o několik dřevěných částí nábytku, především postel, lavice na sezení a stůl. Jako úložný prostor pro oblečení, ale též cennosti jako byly peníze či listiny, sloužily truhly a truhlice, které měly též funkci sedací. Skříně a jiné vymoženosti de facto neexistovaly. Až v období pozdní gotiky, ale především od období renesance se začínají objevovat první skříně a další variace sedacího nábytku.

Největším luxusem ve středověku však bylo soukromí a teplo. Soukromí neměli obyvatelé hradu o nic více, než lidé na venkově. Hradní pán žil se svojí rodinou často v jedné místnosti, popřípadě dvou, kdy žena a děti měly teplotně příznivější, dřevem zateplenou místnost, a muž místnost sousedící. Zbylá část hradu často sloužila pro reprezentaci a provoz hradu, popřípadě pro ubytování družiny hradního pána. I přes tento zdánlivý nekomfort, který by dnes kde kdo odmítl, je jisté, že ve srovnání s podmínkami na venkově se, dnešním slovníkem, jednalo o středověké luxusní bydlení.

Související

Veronika Bílková Rozhovor

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.
císař František Josef I.

Před 175 lety usedl na trůn František Josef I. Jeho život poznamenaly mnohé tragédie

Přesně před 175 lety, dne 2. prosince 1848, usedl na trůn mladičký císař František Josef I. Panovníkem se tehdy osmnáctiletý člen habsbursko-lotrinské dynastie vůbec neměl stát, donutily ho k tomu však náhlé okolnosti. O jeho vládě, která trvala bezmála 68 let, již bylo napsáno mnohé. Jaký byl však jeho osobní život? Ten poznamenala řada tragédií a neštěstí. 

Více souvisejících

historie hrady a zámky středověk Bydlení architektura

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

Izraelské tanky drtí Chan Júnis. Vojáci věří, že dopadnou člena vedení Hamásu

Izraelské válečné úsilí v Pásmu Gazy se momentálně soustředí zejména na město Chán Júnis na jihu palestinské enklávy, protože vojáci si myslí, že zde dopadnou jednu z vůdčích osobností Hamásu Jahju Sinvára. Boje ale pokračují i na severu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy