Nedaleko obce Olomoučany v okrese Adamov leží zříceniny dvou hradů. Zatímco Nový hrad se v nedávné minulosti dočkal obnovy, ze Starého hradu dodnes zůstaly jen nevelké ruiny. Nejinak tomu bylo v 15. století, kdy se noví majitelé panství po zkušenosti z minulosti, rozhodli opustit polorozbořený Starý hrad a v místech, odkud byl dobýván, postavit hrad nový.
Dnes Starý hrad byl v dobách svého vzniku nazýván jako Nový hrad. Byl vystavěn snad někdy v průběhu 2. poloviny 14. století. Poprvé je zmiňován v roce 1381. Sloužil především k ostraze významné cesty z Brna blanenským údolím. Jeho historie však nebyla příliš dlouhá.
Jedním z majitelů byl i moravský markrabě Jošt, který hrad roku 1411 zastavil Vaňkovi Černohorskému z Boskovic. Ten za husitských válek stál nejprve na straně císaře Zikmunda, ale později se stal přívržencem husitů. Proto byl v roce 1423 jeho hrad dobyt vojskem biskupa Jana Železného.
Hrad byl ale následně obnoven a sloužil svému poslání až do časů krále Jiřího z Poděbrad. Ten ponechal hrad v zástavě pro svůj rod a využíval jej jako pevnou oporu na území Moravy proti vzdorokráli Matyášovi Korvínovi. Hrad tak měl během nadcházejících česko-uherských válek opět osvědčit svou obrannou funkci.
Bohužel byl hrad postaven poněkud nevýhodně, což odpovídá době jeho vzniku v poklidných karlovských dobách. Možnost hrad hermeticky odříznout od okolí a odstřelovat jej, se nakonec hradu stalo osudné. Počátkem roku 1470 byl dobyt a rozbořen vojskem uherského krále Matyáše Korvína. Předcházelo tomu obléhání hradu, k němuž uherské vojsko v okolí vystavělo šest opevněných stanovišť. O tom, že se jednalo o dlouhodobější a důkladné obléhání svědčí fakt, že vojenská stanoviště, respektive bašty, byly vybaveny i náročnějšími budovami, přičemž některé z nich byly dokonce vytápěny kachlovými kameny.
Hrad zřejmě nebyl zcela obnoven, pokud vůbec. Noví majitelé panství se již poučili z dřívějších chyb a rozhodli se vybudovat své sídlo jinde. Konkrétně využili jedno z nepřátelských stanovišť. Původní hrad v troskách se začal nazývat jako Starý a byl využit jako zdroj stavebního materiálu. Do roku 1493 nově vybudovaný hrad, nazývaný dnes jako Nový hrad u Adamova, převzal jeho roli.
Jedná se o poměrně názornou ukázku reflexe hradních pánů v období po poděbradských a česko-uherských válkách, kteří začali reagovat na progres v dobývacích technikách. V místech, kde stála nepřátelská ležení, nově často vznikala předsunutá opevnění, jako tomu bylo například na hradech Český Šternberk či Vimperk. V případě Nového hradu u Adamova byli jeho majitele ještě razantnější.
Zakladatelé Nového hradu, kterými byli Černohorští z Boskovic, vlastnili hrad až do 16. století. V roce 1562 vydal český král Ferdinand I. Habsburský rozhodnutí, že hrad, který dosud dávali králové do zástavy, Černohorským prodá. Ovšem v roce 1597 vymřel rod po meči a panství vyženil Maxmilián z Lichtenštejna, který si vzal za manželku Kateřinu Černohorskou.
Když v roce 1643 táhli kolem hradu poprvé Švédové, o dobytí hradu se ani nepokusili, ač hrad skýtal množství majetku. Avšak roku 1645, kdy došlo ke švédskému obléhání Brna, byl hrad lstí přepaden a téměř bez boje obsazen. Podle pověsti nebyla hlídka hradu příliš obezřetná, v otevřené bráně hrála kostky, a tak měli Švédové usnadněnou úlohu. Jiná pověst vypráví o zradě olomučanského občana, který zradil ostrahu hradu a zavolal si o otevření brány.
Díky své poloze však hrad nebyl ani později opuštěn či zbořen. Vzhledem k tureckému nebezpečí byl naopak alespoň částečně opravován. Ještě koncem 17. století sloužil jako obydlí pro myslivce. V roce 1703 proběhla další oprava z důvodu hrozícího nebezpečí ze strany povstalců.
Novou kapitolou pro Nový hrad bylo 19. století a s ním spojené období romantismu. Konkrétně v letech 1805–1807 došlo k romantické přestavbě hradu, během které byla postavena vysoká věž. Hrad se tak stal součástí Vranovsko-křtinského lichtenštejnského areálu. Když se však v letech 1843–1848 stavěla železniční dráha z Brna do České Třebové a razil se Novohradský tunel, byla tato věž kvůli obavám, že se při otřesech z železniční trati zřítí, snížena.
V roce 1920 se po první pozemkové reformě stal hrad majetkem státu. Přešel do vlastnictví Školního lesního podniku Křtiny a ještě v 50. letech 20. století zde byl výletní hostinec. Poté byl ponechán svému osudu a chátral, byť byl od roku 1964 chráněn jako kulturní památka. Počátkem 80. let se jeho záchrany ujali nadšenci, kteří hrad pod hlavičkou Českého svazu ochránců přírody převzali v roce 1990. Hrad je dnes opravený a veřejnosti přístupný.
Související
Karlštejn se začal stavět před 675 lety. K čemu měl sloužit a skutečně na něj nesměly ženy?
Ministerstvo kultury chce prohlásit osm historických objektů národními kulturními památkami
hrady a zámky , historie , architektura , středověk , cestování
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
před 56 minutami
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
před 1 hodinou
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
před 2 hodinami
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
před 2 hodinami
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
před 3 hodinami
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
před 4 hodinami
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
před 4 hodinami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 5 hodinami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 6 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 6 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 7 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 7 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 7 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 8 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 8 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 8 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 9 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 9 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 9 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě