Vznik Nového hradu u Adamova potvrzuje, že chybami se člověk učí

Nedaleko obce Olomoučany v okrese Adamov leží zříceniny dvou hradů. Zatímco Nový hrad se v nedávné minulosti dočkal obnovy, ze Starého hradu dodnes zůstaly jen nevelké ruiny. Nejinak tomu bylo v 15. století, kdy se noví majitelé panství po zkušenosti z minulosti, rozhodli opustit polorozbořený Starý hrad a v místech, odkud byl dobýván, postavit hrad nový.

Dnes Starý hrad byl v dobách svého vzniku nazýván jako Nový hrad. Byl vystavěn snad někdy v průběhu 2. poloviny 14. století. Poprvé je zmiňován v roce 1381. Sloužil především k ostraze významné cesty z Brna blanenským údolím. Jeho historie však nebyla příliš dlouhá.

Jedním z majitelů byl i moravský markrabě Jošt, který hrad roku 1411 zastavil Vaňkovi Černohorskému z Boskovic. Ten za husitských válek stál nejprve na straně císaře Zikmunda, ale později se stal přívržencem husitů. Proto byl v roce 1423 jeho hrad dobyt vojskem biskupa Jana Železného.

Hrad byl ale následně obnoven a sloužil svému poslání až do časů krále Jiřího z Poděbrad. Ten ponechal hrad v zástavě pro svůj rod a využíval jej jako pevnou oporu na území Moravy proti vzdorokráli Matyášovi Korvínovi. Hrad tak měl během nadcházejících česko-uherských válek opět osvědčit svou obrannou funkci.

Bohužel byl hrad postaven poněkud nevýhodně, což odpovídá době jeho vzniku v poklidných karlovských dobách. Možnost hrad hermeticky odříznout od okolí a odstřelovat jej, se nakonec hradu stalo osudné. Počátkem roku 1470 byl dobyt a rozbořen vojskem uherského krále Matyáše Korvína. Předcházelo tomu obléhání hradu, k němuž uherské vojsko v okolí vystavělo šest opevněných stanovišť. O tom, že se jednalo o dlouhodobější a důkladné obléhání svědčí fakt, že vojenská stanoviště, respektive bašty, byly vybaveny i náročnějšími budovami, přičemž některé z nich byly dokonce vytápěny kachlovými kameny.

Hrad zřejmě nebyl zcela obnoven, pokud vůbec. Noví majitelé panství se již poučili z dřívějších chyb a rozhodli se vybudovat své sídlo jinde. Konkrétně využili jedno z nepřátelských stanovišť. Původní hrad v troskách se začal nazývat jako Starý a byl využit jako zdroj stavebního materiálu. Do roku 1493 nově vybudovaný hrad, nazývaný dnes jako Nový hrad u Adamova, převzal jeho roli.

Jedná se o poměrně názornou ukázku reflexe hradních pánů v období po poděbradských a česko-uherských válkách, kteří začali reagovat na progres v dobývacích technikách. V místech, kde stála nepřátelská ležení, nově často vznikala předsunutá opevnění, jako tomu bylo například na hradech Český Šternberk či Vimperk. V případě Nového hradu u Adamova byli jeho majitele ještě razantnější.

Zakladatelé Nového hradu, kterými byli Černohorští z Boskovic, vlastnili hrad až do 16. století. V roce 1562 vydal český král Ferdinand I. Habsburský rozhodnutí, že hrad, který dosud dávali králové do zástavy, Černohorským prodá. Ovšem v roce 1597 vymřel rod po meči a panství vyženil Maxmilián z Lichtenštejna, který si vzal za manželku Kateřinu Černohorskou.

Když v roce 1643 táhli kolem hradu poprvé Švédové, o dobytí hradu se ani nepokusili, ač hrad skýtal množství majetku. Avšak roku 1645, kdy došlo ke švédskému obléhání Brna, byl hrad lstí přepaden a téměř bez boje obsazen. Podle pověsti nebyla hlídka hradu příliš obezřetná, v otevřené bráně hrála kostky, a tak měli Švédové usnadněnou úlohu. Jiná pověst vypráví o zradě olomučanského občana, který zradil ostrahu hradu a zavolal si o otevření brány.

Díky své poloze však hrad nebyl ani později opuštěn či zbořen. Vzhledem k tureckému nebezpečí byl naopak alespoň částečně opravován. Ještě koncem 17. století sloužil jako obydlí pro myslivce. V roce 1703 proběhla další oprava z důvodu hrozícího nebezpečí ze strany povstalců.

Novou kapitolou pro Nový hrad bylo 19. století a s ním spojené období romantismu. Konkrétně v letech 1805–1807 došlo k romantické přestavbě hradu, během které byla postavena vysoká věž. Hrad se tak stal součástí Vranovsko-křtinského lichtenštejnského areálu. Když se však v letech 1843–1848 stavěla železniční dráha z Brna do České Třebové a razil se Novohradský tunel, byla tato věž kvůli obavám, že se při otřesech z železniční trati zřítí, snížena.

V roce 1920 se po první pozemkové reformě stal hrad majetkem státu. Přešel do vlastnictví Školního lesního podniku Křtiny a ještě v 50. letech 20. století zde byl výletní hostinec. Poté byl ponechán svému osudu a chátral, byť byl od roku 1964 chráněn jako kulturní památka. Počátkem 80. let se jeho záchrany ujali nadšenci, kteří hrad pod hlavičkou Českého svazu ochránců přírody převzali v roce 1990. Hrad je dnes opravený a veřejnosti přístupný.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie architektura středověk cestování

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 5 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 20 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3

Jihočeští řidiči se v sobotu dočkali dalších několika desítek nových kilometrů dálnice. Do provozu dnes bylo předáno 28 kilometrů dálnice D3 na Českobudějovicku. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) tak došlo k završení "zlatého měsíce českých dálnic". 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy