Rtuť a skalpel. Jak léčili doktoři ve středověku mor?

Černá smrt, jak někdy bývá nazývána epidemie dýmějového moru z 14. století, vyhubila v Evropě asi 25 milionů lidí, tedy téměř třetinu všech obyvatel. V následujících stoletích se různé menší morové epidemie znovu opakovaly. Lidé dlouho nevěděli, jak toto infekční onemocnění léčit. Dnes si již lékaři naštěstí umí s chorobou poradit. V minulých staletích však byla tato práce často prováděna „morovými doktory“, kteří neměli dostatečné znalosti a k léčbě využívali brutální praktiky.

Morovými lékaři se často stávali mladí muži, kteří neměli žádné výrazné zkušenosti v oboru. Někdy jim dokonce chybělo jakékoliv medicínské vzdělání. Nejdůležitější vlastností těchto lidí byla ochota navštěvovat zamořená místa a nemocné. Hlavním úkolem těchto doktorů, pro něž se užíval výraz Medico della Peste, dokonce ani nebylo léčit pacienty. Jejich práce z velké části připomínala spíše administrativní činnost.

Jak informuje server All That Is Interesting, moroví doktoři v první řadě počítali, kolik lidí nemoci podlehlo. Plnili také funkci svědků u lidí, kteří chtěli sepsat závěť. Samozřejmě se někdy také pokoušeli lidi léčit, nebylo to ale jejich hlavní poslání. Morové doktory většinou najímalo a platilo konkrétní postižené město, ve kterém pak působili.

Naši předkové dlouhou dobu nevěděli, jak se dýmějový mor vlastně přenáší. V souladu s hlubší zbožností středověké společnosti ho část lidí například považovala za boží trest. V polovině 17. století již však lékaři přijímali teorii, podle níž se onemocnění šířilo prostřednictvím jedovatých výparů. Zápach byl totiž nedílnou součástí této nemoci, která způsobovala hnisavé rány a vředy.

V roce 1619 Charles de l´Orme, vrchní lékař krále Ludvíka VIII., vynalezl „uniformu“, kterou si dodnes s epidemiemi moru spojujeme. Již dříve někteří lékaři zkoušeli různé ochranné obleky, teprve l´Orme nicméně přišel s ikonickou zobákovitou maskou, kterou známe z dobových vyobrazení.

„Nos je dlouhý půl stopy, zahnutý jako zobák a naplněný parfémem… Pod kabátem nosíme boty z marocké kůže (kozí kůže) … a blůzu z jemné kůže s krátkým rukávem … Klobouk a rukavice jsou vyrobeny z téže kůže … s brýlemi na očích,“ popsal ideální pracovní oblek l´Orme.

Vonné esence v masce, která zakrývala nos, měly zachytit zápach. Právě ten podle dobového úsudku nemoc přenášel. Celý oblek byl navíc pokryt lojem, což mělo zabránit styku s tělními tekutinami nemocných a mrtvých. Klobou také označoval postavení lékaře. Vedle specifického oděvu nosili tito doktoři i dřevěnou tyč, s jejíž pomocí prohlíželi pacienty a komunikovali.

Maska, klobouk a brýle byly pohromadě drženy koženými pásky, obličej dále chránila kukla. V „zobáku“ nicméně byly dýchací otvory, které značně narušovaly účinnost této ochrany. Moroví doktoři se tedy často sami stávali obětí nemoci. I ti, kteří se nenakazili, museli povětšinou žít v karanténě. Jejich život tedy býval krátký a osamocený.

Protože neexistovala účinná léčba a tito doktoři často nebyli dostatečně zkušení ani v řádném lékařském řemesle, používali někdy groteskní a brutální metody. Například ošetřovali boláky, které mohly dorůstat velikosti slepičích vajec, lidskými výkaly. To s sebou samozřejmě často přineslo další infekci a situaci pacienta jen zhoršilo.

Další praktiky byly nicméně výrazně bolestivější. Moroví doktoři boláky nařezávali a snažili se z nich dostat hnis. Někdy také rány polévali rtutí. Samozřejmě, že v důsledku podobné léčby lidé často umírali. Otevírání hnisajících ran také napomáhalo dalšímu šíření infekce.

Dnes již víme, že onemocnění způsobuje bakterie Yersinia pestis, kterou přenášejí krysy a naštěstí umí současné medicína dýmějový mor léčit za pomoci širokospektrálních antibiotik.

Související

Socha sv. Rocha z roku 1751 před kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé hoře.

Svatý Rochus přežil mor díky toulavému psovi

Jedním z nejznámějších patronů proti moru je svatý Rochus. Sám nebezpečnou chorobu přežil, a to díky toulavému psovi, který mu nosil chléb. Socha tohoto světce v doprovodu věrného psa se proto nachází na celé řadě morových sloupů v našich zemích. Část jeho ostatků byla umístěna do chrámu sv. Víta v Praze.

Více souvisejících

mor historie Černá smrt (morová epidemie ve 14. století) středověk smrt lékaři

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

Počasí: Meteorologové i dnes varují před ledovkou ve značné části Česka

Česko v sobotu večer a v noci na neděli opět částečně pokryje ledovka, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ledovka se bude tvořit v případě mrznoucího deště. Varování zůstane v platnosti až do nedělního rána, respektive dopoledne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy