Bojovali proti moru, sami mu podlehli. Které osobnosti potkal takový osud?

Mor představoval v dějinách velké nebezpečí. Tato infekční choroba se rychle šířila mezi lidmi a stejně rychle zabíjela. Proto řada lékařů, učenců nebo duchovních bojovala proti této nemoci, což se některým z nich stalo osudným.

Na počátku září roku 1439 zemřel na mor všestranně nadaný učenec Křišťan z Prachatic. Byl uznávaným matematikem, astronomem a lékařem. Dalším oborem jeho zájmu byla teologie, stal se farářem a kázal ve staroměstském kostele sv. Michala. V náboženství vzdělával Jana Husa, přátelil se s ním a podporoval jeho reformační učení. Roku 1386 začal studovat na pražské Karlově univerzitě, kde posléze přednášel až do své smrti. Také zde zastával několik let post děkana filozofické fakulty a rektora univerzity. Doma i ve světe proslul latinskými díly o astrolábu i česky psanými spisy z oblasti lékařství. Ve své době patřil mezi přední odborníky na léčbu moru, nemoc z těla pacientů dostával pouštěním žilou. O této proceduře napsal obsáhlé pojednání.

V prosinci roku 1565 mor zahubil švýcarského lékaře a zoologa Konrada Gessnera. Ten svým dílem položil základ moderní zoologie. Narodil se v březnu 1516 v Curychu, kde také vystudoval medicínu, vykonával lékařskou praxi a prožil celý svůj život. Naplnil zde i svou přírodovědnou vášeň, když nechal vysázet botanickou zahradu. Do blízkého okolí často vyrážel studovat a sbírat byliny i pozorovat živočichy. Město však roku 1565 zasáhla morová epidemie. Konrad Gessner coby městský lékař obětavě pomáhal nemocným, morem se sám nakazil a podlehl mu.

Jeden z nejvýznamnějších renesančních učenců, lékař a botanik Pietro Andrea Mattioli je také obětí morové epidemie. Jako lékař působil v několika italských městech, ale také v Praze, kde pracoval na dvoře Ferdinanda Tyrolského. Také zde publikoval několik svých spisů včetně proslulého Herbáře. U pražského tiskaře a nakladatele Jiřího Melantricha z Aventina vyšlo také Mattioliho latinské pojednání o moru. Tato nemoc stála italského lékaře život roku 1577.

Prvního říjnového dne roku 1585 ve věku 52 let podlehla zákeřné nemoci princezna Anna Dánská, manželka saského kurfiřta Augusta Saského. Pocházela z dánského královského rodu, jejím otcem byl dánský král Kristián III. Matka Dorotea Sasko-Lauenburská jí zajistila dvorskou výchovu i vzdělání, od ní samotné se Anna naučila příst, šít i vyšívat. Annu Dánskou matka ovšem zasvětila také do znalosti léčivých bylin. Saská kurfiřtka se proto velmi dobře vyznala v účincích bylinek a dokázala je využít při léčení nemocných, své znalosti prohlubovala dopisováním s významnými lékaři a odborníky dané doby. Proslula výrobou „zázračné“ oční vody, protijedu výborně účinkujícího při otravách nebo žaludečního likéru. Nechala zřídit v Drážďanech dvorní lékárnu, v městečku Annaburgu založila dvě laboratoře specializující se na výrobu bylinných léčiv. Zde také vznikl Annin spis, který obsahuje předpisy na bylinné preparáty. Když prý někdy onemocněl její manžel, sama ho uzdravila právě pomocí bylinek. Pomáhala i dalším lidem a pro její laskavost se jí přezdívalo „matka Anna“. Sama sobě však pomoci nedokázala, mor žádná bylinka nevyléčila.

Ve věku pouhých 23 let na mor zemřel roku 1591 Alois Gonzaga, člen jezuitského řádu, který byl v první polovině 18. století svatořečen a jmenován patronem proti moru a očním chorobám. Svůj krátký život totiž zasvětil péči o nemocné, což se mu nakonec stalo osudným. Během morové epidemie v Římě zřídili jezuité špitál pro pacienty nakažené touto smrtelnou chorobu. Někteří řeholníci se morem sami nakazili, mezi nimi i Alois Gonzaga.

Ve 44 letech podlehl moru další člen jezuitského řádu, teolog Friedrich Spee. Ten výrazně vystupoval proti čarodějnickým procesům, na což později doplatil. Ze trest byl totiž umístěn do špitálu v Trevíru, kde se staral o zraněné vojáky. Zařízení zasáhla epidemie moru, která zabila mnoho pacientů i ošetřovatelů. Dne 7. srpna 1635 nemoc ukončila život i německého jezuity.

Při péči o nemocné se morem nakazila také mexická řádová sestra Juana Inés de la Cruz, chorobě podlehla 17. dubna 1695. Ta je známá zejména svou literární tvorbou, především poezií. Ve svém díle se několikrát zabývala ožehavým tématem ponižování žen ze strany mužů.

Jedním z největších bojovníků proti šíření morové nákazy byl Alexandr Antonín Ignác Šamský. Již během přednášky u příležitosti své doktorské promoce v prosinci roku 1710 hovořil o moru jako o největší hrozbě pro lidstvo. O této nebezpečné chorobě pak napsal odborné pojednání, ve kterém například předložil návrh jídelníčku vhodného během epidemie, léčebný postup nebo preventivní opatření. Na konci roku 1714 lékař při pečování o nemocné ve špitálu v Lounech morem onemocněl a po několika dnech nemoci podlehl.

Související

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.
Írán se připravuje na oslavy výročí islámské republiky.

Většina Íránců kritizujících současný režim by návrat před rok 1979 nechtěla, uvádí Horčička

Uplynulo 45 let od oficiálního zrušení monarchie v Íránu, čímž byla završena islámská revoluce vedená duchovním Rúholláhem Chomejním. Následný proces islamizace země postupoval velmi rychle a její ráz proměnil během několika málo let, uvádí Matouš Horčička v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na Blízký východ působící v Asociaci pro mezinárodní otázky v té souvislosti upozorňuje, že svržená vláda šáha Muhammada Rezy Pahlavího svou prozápadní a sekulární orientací neodrážela postoje velké části íránské společnosti, která byla tradičně a nábožensky laděná. Dále vysvětlil například to, proč uchopení moci Chomejním představovalo logické vyústění tehdejších událostí nebo jaké jsou nástroje, kterými z revoluce vzešlý systém udržuje v zemi dlouhá desetiletí status quo.

Více souvisejících

historie mor nemoci

Aktuálně se děje

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

včera

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

včera

Počasí se o víkendu mírně oteplí. V neděli naměříme 13 stupňů

V sobotu ráno postoupí zvlněná studená fronta dále k severovýchodu. Počasí u nás bude nadále ovlivňovat brázda nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou. Uvedl to ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy