Svatý Rochus přežil mor díky toulavému psovi

Jedním z nejznámějších patronů proti moru je svatý Rochus. Sám nebezpečnou chorobu přežil, a to díky toulavému psovi, který mu nosil chléb. Socha tohoto světce v doprovodu věrného psa se proto nachází na celé řadě morových sloupů v našich zemích. Část jeho ostatků byla umístěna do chrámu sv. Víta v Praze.

Svatí měli v životě lidí v minulosti důležité místo. Světcům byla projevována patřičná úcta, k místům spojeným s jejich životem či k jejich ostatkům směřovaly pouti. Věřilo se, že svatí jsou patrony určitých řemesel, měst a zemí i ochránci v těžkých životních situacích nebo při nemoci. Protože mezi nejobávanější choroby v dějinách patřil mor, mělo proti němu ochraňovat hned několik světců – třeba svatý Karel Boromejský, svatá Rozálie nebo svatý Rochus. Právě posledně zmiňovaný je tím nejznámějším patronem proti moru.

O životě svatého Rocha z Montpellieru se dodnes nedochovalo mnoho zpráv. Podle legendy přišel na svět do bohaté rodiny na jihu Francie někdy na konci 13. století. Po smrti svých rodičů rozdělil veškerý zděděný majetek mezi chudé a podnikl pouť do Říma. Cestou narazil na několik míst zasažených morovou epidemií. Neváhal a obětavě pomáhal s léčbou nemocných, a to po dobu několika let. Z některých měst měla po jeho příchodu morová nákaza zázračně zmizet.

Sám sebe však Rochus před nebezpečným onemocněním ochránit nedokázal. Zřejmě v Piacenze, v jednom z nejhůře zasažených italských měst, se morem nakazil. Protože nechtěl nemoc dále šířit a také nikoho obtěžovat, rozhodl se uchýlit na odlehlé místo, kde hodlal i zemřít. V tom mu ale zabránil toulavý pes, který mu pravidelně donášel chléb, a tak se stal jeho zachráncem. Po zotavení z nemoci žil Rochus ještě nějaký čas v Itálii, než se vrátil do rodného Montpellieru, kde nakonec zemřel ve vězení. Do svého rodiště totiž údajně přišel znetvořen chorobou k nepoznání a byl označen za nebezpečného špeha.

Svatý Rochus z Montpellieru patřil v minulosti k vůbec nejoblíbenějším světcům, kult jeho osobnosti se rozšířil již v 15. století, kdy se k němu lidé začali modlit za ochranu před morovou nákazou. Do Benátek ke kostelu San Rocco, kde byl v roce 1485 pochován, se konaly četné pouti. Část ostatků světce bylo umístěno také do chrámu sv. Víta v Praze.

O oblibě svatého Rocha svědčí mimo jiné jeho časté zobrazování ve výtvarném umění, zejména v sochařství. Sochu světce většinou doprovází věrný pes a jeho zachránce, který mu sedí po boku a někdy drží v zubech chléb, jindy olizuje Rochovi morovou ránu na noze. Právě morové vředy jsou dalším atributem, tedy určujícím znakem svatého Rocha z Montpellieru. Na sochách i obrazech je proto znázorňován tak, že si odhaluje nohu a prstem ukazuje na morový vřed. Protože byl Rochus poutník, nechybí mu mnohdy poutnická hůl nebo klobouk.

Kromě moru má svatý Rochus ochraňovat i před epidemií cholery nebo před vzteklinou. Je také ochráncem lékařů, chirurgů, nemocnic a obecně nemocných či zdravotně handicapovaných osob, dále sedláků a zajatců. Byl prohlášen i za patrona některých řemesel, a to truhlářů, zahradníků, dlaždičů nebo automobilistů.

Související

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.
Írán se připravuje na oslavy výročí islámské republiky.

Většina Íránců kritizujících současný režim by návrat před rok 1979 nechtěla, uvádí Horčička

Uplynulo 45 let od oficiálního zrušení monarchie v Íránu, čímž byla završena islámská revoluce vedená duchovním Rúholláhem Chomejním. Následný proces islamizace země postupoval velmi rychle a její ráz proměnil během několika málo let, uvádí Matouš Horčička v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na Blízký východ působící v Asociaci pro mezinárodní otázky v té souvislosti upozorňuje, že svržená vláda šáha Muhammada Rezy Pahlavího svou prozápadní a sekulární orientací neodrážela postoje velké části íránské společnosti, která byla tradičně a nábožensky laděná. Dále vysvětlil například to, proč uchopení moci Chomejním představovalo logické vyústění tehdejších událostí nebo jaké jsou nástroje, kterými z revoluce vzešlý systém udržuje v zemi dlouhá desetiletí status quo.

Více souvisejících

historie svatí svatý Rochus mor

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Stadion Realu Madrid

Trnitá cesta k přestupu do Realu Madrid je u konce. Mbappé se podle médií upsal Bílému baletu

Několik posledních let se neustále spekulovalo o možném odchodu francouzského útočníka Kyliana Mbappého z Paris Saint Germain do Realu Madrid. Naposledy se o tom začalo zase mluvit minulý týden a nyní má být podle médií transfer prakticky domluven. Uskuteční se až po skončení právě probíhající sezóny 2023/24, kdy mu končí smlouva s aktuálním pařížským zaměstnavatelem a stane se tak volným hráčem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

Počasí: Meteorologové naznačili, kdy a jak ustane povodňová hrozba

Meteorologové v sobotu upřesnili platnou výstrahu před povodňovými jevy, nově se týká menší oblasti. Hladiny řek by navíc během víkendu měly klesnout pod úroveň prvního stupně povodňové aktivity. Varování před vydatnými srážkami už neplatí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy