Vztah člověka a lesa byl ve středověku zcela zásadní. Čím to bylo?

Zatímco dnes se většina lidí chystá na zimu především nákupem surovin na výrobu cukroví a nákupem vánočních dárků, ve středověku pro lidi už nyní nastal čas na zajištění vlastního bezpečí a komfortu pro nepříznivé zimní měsíce. To vše většinou zajišťoval les.

Středověk byl, jak je všeobecně známo, poměrně drsným obdobím. Příčinou byl jednak fakt, že po zániku antického světa došlo ke ztrátě velkého množství vědomostí a technologií a tím pádem i nástrojů pro snadnější práci. Další skutečností bylo, že rozvoj středověké Evropy už nespočíval jen v klimaticky příhodném Středomoří, ale i v mnohem chladnějších klimatických pásmech.

Lidé v této části Evropy však měli jednu značnou výhodu - nekonečné a husté lesy, respektive v dané době ještě pralesy, které teprve čekaly na kultivaci a zajišťovaly bohatý zdroj obživy a surovin. Právě v lesích lidé nacházeli podstatné zdroje pro chladnější období.

Lesy měly ve středověku mnoho funkcí. Například v pohraničí sloužily jako pomyslné zemské hranice. Dobře známé je to právě v našich zemích, kde husté, místy neprostupné lesy pokrývající vyšší i nižší pohoří, tvořily pohraniční hvozdy.

Ve středověku však lesy pokrývaly mnohem větší prostor, než je tomu dnes. Husté lesy tvořily i pomyslnou hranici mezi Moravou a Čechami, skrz které vedlo jen několik hlavních dálkových obchodních cest.

Po celý středověk, ale také během novověku, byl les jedním z hlavních zdrojů materiálního zajištění a v určité míře také obživy. Některé lesy byly pochopitelně soukromím majetkem a byly střeženy. Sloužily často jako lovecké hvozdy a obory především pro panovníky a šlechtu. U nás je asi nejznámější křivoklátský Přemyslovský hvozd.

Zájem veškeré populace o využívání lesů coby zdroje dřeva vedlo pochopitelně k nutnosti lesy chránit. Už z 9. století pochází tzv. Soudní zákon pro laiky. V něm je uveden trest za kácení a podpalování lesa. V českých zemích pochází nejstarší obdobný příklad ze Statut Konrádových z roku 1189. Rozsáhlejší a komplexnější pravidla obsahuje i zákoník od Karla IV. ze 14. století. Kácet se nesmělo například ve zmíněných pohraničních hvozdech.

Lidé obecně v sousedství svých domů využívali les po celý rok. Dřevo se ale kácelo zpravidla jen v určitý čas. Ten nastával právě nyní na konci podzimu a během zimy. Dáno to bylo několika faktory. Jednak stromy už neměly listí, jednak lidé měli více času, neboť bylo po sklizni a jejich práce na poli již nebyla vyžadována.

Ze stromů se nezískávalo jen topivo v podobě dřeva, ale z jehličnanů také míza. Spotřeba dřeva byla během středověku velká, neboť sloužilo jako topivo pro domácnosti, ale také pro různé výrobny, například sklárny. Dřevo bylo pochopitelně také nejčastějším stavebním materiálem. Zpravidla se jeden rok pokácelo a nechalo se do dalšího roku či déle odležet, aby se zbavilo přebytečné vody a bylo tak kvalitnější a pevnější. Postupem času se kvalitní dřevo dokonce muselo dovážet z větší dálky. Známá je voroplavba po Vltavě z pohraničních hvozdů do Prahy.

V lese člověk nacházel kromě dřeva v podobě kmenů stromů i menší zdroje topiva - klacky, chrastí, šišky, větve, suché chvojí. Dále zde mohl sbírat med, bobule, byliny a v řídkých porostech také pást dobytek.

Během roku mohlo docházet k osekávání větví. Ke kácení stromů však docházelo až ke konci roku. Dřevo posloužilo jako zdroj tepla pro chladné podzimní a zimní dny, ale vykácený prostor také umožnil rozšířit obdělávanou část půdy pro příští roky. Dřevo na otop se získávalo již během podzimu, během zimy pak byly zásoby jen doplňovány. Na konci jara a během léta se pak z kvalitního dřeva, zpravidla z listinných stromů či starých jehličnanů, vyrábělo uhlí.

Související

Ilustrační fotografie.

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety

Vlaková souprava Orient Express je symbolem luxusu. Na svou první jízdu vyrazila před 140 lety, dne 5. června 1883. Ve vagónech tohoto vlaku se psaly dějiny, odehrály se zde výjimečné i tragické okamžiky. Postupem času se stal legendou, dostal se na stránky knih i na filmové plátno. 

Více souvisejících

historie hrady a zámky venkov středověk topení lesy

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 19 minutami

před 42 minutami

Aktualizováno před 49 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Záplavy na Ukrajině: Výbuchy zřejmě přišly zevnitř, Kachovka by zvenčí odolala jadernému úderu

Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady na pravém břehu Dněpru mimo dosah ruského ostřelování. Dramatická situace způsobená zničením přehrady Nová Kachovka se však stále stupňuje. Ukrajinský prezident Zelenskyj vytkl mezinárodním organizacím, že ani přes výzvy dosud nevyslaly pomoc. Ten v dopoledních hodinách dorazil do Chersonu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko chce zabránit EU v pořádání klimatického summitu COP29

Podle interních e-mailů, které získala agentura Reuters, Rusko plánuje zablokovat možnost zemím Evropské unie hostit příští rok mezinárodní jednání OSN o klimatu COP29. Tento krok může představovat potenciální překážku pro Bulharsko, které jako člen EU a chtělo získat právo pořádat konferenci. Další zvažované země jsou Ázerbájdžán a Arménie. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Bělgorod, ilustrační fotografie.

"Jsme v Rusku, nebo kde?" Moskva ignoruje utrpení lidí v Bělgorodské oblasti

Do Ruska dorazila plnohodnotná válka, upozornil nezávislý ruský server Meduza. Má obrovské dopady na život ve městě Šebekino v Bělgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou. Čtyřicetitisícové město údajně už několik týdnů prožívá neustálou palbu, na začátku června místní úřady rozhodly o evakuaci obyvatel. Federální pomoc z Moskvy ale nepřichází, šéf wagnerovců Prigožin se dokonce „obává“ nasazení jaderné zbraně. 

před 3 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Na Ukrajinu by mohli zamířit vojáci ze zemí NATO, tvrdí bývalý tajemník aliance

Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Rasmussen uvedl, že skupina zemí NATO může být ochotna vyslat na Ukrajinu vojáky, pokud členské státy včetně USA neposkytnou na summitu ve Vilniusu hmatatelné bezpečnostní záruky. Na jeho prohlášení upozornil server Guardian. Šlo by o závažné překročení červených linií vytyčených Ruskem, o kterých neustále hovoří Vladimir Putin, zatímco chrastí jadernými zbraněmi. 

před 3 hodinami

Ivo Vondrák (ANO).

Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou funkci. Původně mu hrozilo, že ho dnes zastupitelstvo samo odvolá. Vondrák, podobně jako někdejší ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvolení za ANO) podpořili v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují

Pohonné hmoty v Česku zdražují. Průměrná cena benzinu stoupla za poslední týden o 22 haléřů na 36,89 koruny za litr, což je nejvíc za poslední čtyři týdny. O 18 haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 31,24 koruny.

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Jens Stoltenberg je norský ekonom a politik, předseda Norské strany práce a bývalý ministerský předseda Norska, v současnosti generální tajemník NATO.

Stoltenberg vzkázal Kyjevu, že NATO nechává dveře do aliance otevřené

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve středu opětovně zdůraznil důležitost podpory Ukrajiny ze strany členských států. Kyjev se chce stát po konci probíhajícího konfliktu se sousedním Ruskem členem spolku. Stoltenberga navíc příští týden čeká jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem v Bílém domě. 

včera

Aktualizováno včera

Kapka naděje do poškozených vztahů USA a Saúdské Arábie. Blinken se sešel s korunním princem

Americký ministr zahraničí Antony Blinken se dnes setkal se saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmánem. O důležitém setkání informovala agentura Reuters s tím, že mělo jít o „otevřený a upřímný rozhovor“ o celé řadě bilaterálních otázek. Mezi oběma zeměmi panuje i přes spojenectví viditelné napětí. Rijád obnovil diplomatické vztahy s Íránem a dosud nehodlá navazovat vztahy s jeho úhlavním nepřítelem Izraelem. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy