KOMENTÁŘ | Slavíme 30 let internetu v Česku. Jak proměnil naše životy?

„Dnes je ten slavný den, kdy k nám byl zaveden… internet…“, můžeme si právě teď po Cimrmanovsku zanotovat. Protože už jsou to tři desítky let od historického okamžiku, kterého si tehdy skoro nikdo nepovšiml. A přesto postupem času proměnil takřka každý aspekt našich životů.

Oficiálně a slavnostně se tak stalo 13. 2. 1992 na pražské ČVUT.  O rok později vzniklo počítačové propojení tuzemských univerzit Cesnet, běžné veřejnosti se tyto kroky ale příliš netýkaly. Změnilo se to až o pár let později. Skutečné počátky českého internetu z hlediska masovějšího zapojení se totiž ale začínají psát kolem roku 1996. Právě tehdy vznikl vyhledávač Seznam.cz, webové stránky spustila Poslanecká sněmovna, a začala i éra internetové žurnalistiky – v podobě portálů MF Dnes, Práva, Neviditelného psa a tak podobně. Na první internetové bankovnictví jsme si ale museli počkat až do roku 1998. Trvalo ale ještě víc než dalších deset let, kdy se internet skutečně stal neodmyslitelnou součástí našich životů. Podíl českých domácností překonal 50 procent až v roce 2010 (a dnes internet využívá 83 procent obyvatel).

Stalo se toho ale víc, než že máme za samozřejmé posílání emailových zpráv, diskuze na sociálních sítích, focení svých obědů, výběhů a výletů na Instagramu, sledování videií na Youtube nebo filmů na Netflixu. Nástupem éry digitálních médií totiž došlo i k proměnám hlubším, která si v té naší každodennosti možná ani příliš neuvědomuje.

Od konzumentů k tvůrcům

S nástupem svobodného internetu a především pak sociálních sítí jsme se začali proměňovat z pouhých čtenářů či diváků, tedy těch, kdo média konzumují, ke spolutvůrcům, kterým nové platformy velmi usnadňují stát se sami autory a tvůrci – a nejde tady jen o boom youtuberů, influencerů atd. Ale třeba i o to, že to byl právě svobodný internet, který dramaticky snížil práh vstupu do mediálního prostoru – a je tak velmi snadné založit si vlastní blog, vlastní médium a oslovovat množství lidí způsobem, o jakém by se nám ještě před pár desítkami let ani nesnilo. V zásadě internet velmi napomohl vytvářet svobodnější a rovnoprávnější společnost, přinesl okamžitý přístup pro všechny, kdo se chtějí vyjádřit. Samozřejmě, jako všechno, i tahle technologická proměna nepřinesla jen pozitivní dopady.

Úpadek tradičních médií a jejich znovuzrození

Tak hned za prvé – internetový boom ve velké míře odnesla tradiční média. Jejich monopol na poskytování a zprostředkování informací vzal za své. Jejich dosavadní čtenáři měli totiž najednou násobně víc možností, odkud nabírat informace a navíc zadarmo. To samozřejmě běžné redakce vystavilo drtivému ekonomickému tlaku spojenému s úbytkem inzerce, množství žurnalistů se tak ocitlo na dlažbě a celá mediální scéna stále hledá způsoby, jak vlastně v éře sociálních sítích přežít.

Řada médií se na internetu vydala cestou bulvarizace, protože právě emocionálně vyhraněné titulky, nápadná grafické úprava, stejně jako příklon k senzacím, skandálům či katastrofám jsou tím, co láká pozornost masového čtenáře. Využívají totiž obyčejné lidské zvědavosti. Urvat si pozornost, kliknutí na článek za každou cenu. Každé zobrazení (reklamy připojené u článku) se totiž počítá.

Dobrou zprávou ale je, že na druhé straně ale logicky vznikla poptávka po kvalitních zdrojích informací, orientovaných na data, analýzy a kontext, tedy něco, za co jsou čtenáři ochotni i zaplatit. Sázka na kvalitu se tak ukazuje jako udržitelná cesta pro menší mediální projekty, stejně jako to, že není třeba za každou cenu nadbíhat bulvárním čtenářům a honit se za co největší čteností.

Demokratický a svobodný internet s sebou přinesl ale i další fenomén – o dost horší, než na jaký jsme byli zvyklí z bulváru. Totiž existenci webů, kterým dnes říkáme dezinformační.

„Alternativní a dezinformační weby“ – nástroj politického boje a nejtvrdšího byznysu

V téhle kategorii se na dnešním internetu potkáváme především se dvěma principy a pozadími fungování blábolivých webů, které si s věcmi jako žurnalistická etika, objektivita či fakta opravdu hlavu nelámou.

Prvním je chrlení vylhaných zpráv (nebo fake-news, chcete-li) ze zcela zištných důvodů, v zásadě je můžeme chápat jako bulvár na steroidech – jde o mediální podnikatele, kteří si výrobu falešných zpráv prostě zvolili jako svůj byznys model. Protože čím vyhrocenější, čím víc šokující téma lidem předhodíte, tím spíš na něj budou reagovat. Jde o lidi, kterým ani náhodou nezáleží na tom, jaké dopady může přinést takováhle vylhaná mediální masáž.

Druhá kategorie tvůrců dezinfowebů jsou buď lidé, kteří tímto způsobem buďto prostě prezentují své názory (třeba sebevíc nesmyslné) a snaží se ze svých čtenářů loudit trochu peněz na provoz webu. No a nebo do téhle kategorie vstupují média, přímo zřízená či podporovaná nějakými jinými cizími zájmy (jiným státem, byznysovými zájmy). Ti jsou si naopak velmi dobře vědomi toho, jakých cílů by rádi u svých čtenářů dosáhli. A zhusta se jim i daří.

Internet vyrostl… a třeba někdy i dospěje

 Uplynulých třicet let s internetem nám otevřelo zcela nové obzory a v míře dřív nevídané umožnilo dosáhnout veškerého vědění lidstva na pár kliknutí – a stejně tak nás zahltilo nesmírným množstvím braku a nesmyslů. Neocitli jsme se v digitálním ráji, jako spíš v digitální džungli, do které je zapotřebí vstupovat alespoň trochu připraven a vybaven – třeba mediální gramotností. Ale s tím se asi dalo počítat a nemá smysl se nad tím extra rozčilovat. Bylo by bláhové si myslet, že digitální svět by měl být a bude nějak příliš jiný, než jaký je ten náš lidský svět.

Přesto - pozitivní pokrok s internetem spojený a technologický rozvoj takřka v každé oblasti našich životů nám lidem otevřel nový svět. A skutečný svět se zmenšil, násobně víc se propojil. Je na nás, abychom se v tomhle novém patře lidské zkušenosti dobře zabydleli a dokázali jej spíš využívat, než aby nové technologie využívaly nás.

Související

Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 
Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Více souvisejících

komentář internet

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

Írán popřel zprávy o útoku Izraele. Za výbuchy stály drony z vnitrozemí

Íránská média v pátek popřela tvrzení o napadení země ze zahraničí. Reagují tak na zprávy amerických médií o izraelském nočním útoku na Írán. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy