KOMENTÁŘ | Slavíme 30 let internetu v Česku. Jak proměnil naše životy?

„Dnes je ten slavný den, kdy k nám byl zaveden… internet…“, můžeme si právě teď po Cimrmanovsku zanotovat. Protože už jsou to tři desítky let od historického okamžiku, kterého si tehdy skoro nikdo nepovšiml. A přesto postupem času proměnil takřka každý aspekt našich životů.

Oficiálně a slavnostně se tak stalo 13. 2. 1992 na pražské ČVUT.  O rok později vzniklo počítačové propojení tuzemských univerzit Cesnet, běžné veřejnosti se tyto kroky ale příliš netýkaly. Změnilo se to až o pár let později. Skutečné počátky českého internetu z hlediska masovějšího zapojení se totiž ale začínají psát kolem roku 1996. Právě tehdy vznikl vyhledávač Seznam.cz, webové stránky spustila Poslanecká sněmovna, a začala i éra internetové žurnalistiky – v podobě portálů MF Dnes, Práva, Neviditelného psa a tak podobně. Na první internetové bankovnictví jsme si ale museli počkat až do roku 1998. Trvalo ale ještě víc než dalších deset let, kdy se internet skutečně stal neodmyslitelnou součástí našich životů. Podíl českých domácností překonal 50 procent až v roce 2010 (a dnes internet využívá 83 procent obyvatel).

Stalo se toho ale víc, než že máme za samozřejmé posílání emailových zpráv, diskuze na sociálních sítích, focení svých obědů, výběhů a výletů na Instagramu, sledování videií na Youtube nebo filmů na Netflixu. Nástupem éry digitálních médií totiž došlo i k proměnám hlubším, která si v té naší každodennosti možná ani příliš neuvědomuje.

Od konzumentů k tvůrcům

S nástupem svobodného internetu a především pak sociálních sítí jsme se začali proměňovat z pouhých čtenářů či diváků, tedy těch, kdo média konzumují, ke spolutvůrcům, kterým nové platformy velmi usnadňují stát se sami autory a tvůrci – a nejde tady jen o boom youtuberů, influencerů atd. Ale třeba i o to, že to byl právě svobodný internet, který dramaticky snížil práh vstupu do mediálního prostoru – a je tak velmi snadné založit si vlastní blog, vlastní médium a oslovovat množství lidí způsobem, o jakém by se nám ještě před pár desítkami let ani nesnilo. V zásadě internet velmi napomohl vytvářet svobodnější a rovnoprávnější společnost, přinesl okamžitý přístup pro všechny, kdo se chtějí vyjádřit. Samozřejmě, jako všechno, i tahle technologická proměna nepřinesla jen pozitivní dopady.

Úpadek tradičních médií a jejich znovuzrození

Tak hned za prvé – internetový boom ve velké míře odnesla tradiční média. Jejich monopol na poskytování a zprostředkování informací vzal za své. Jejich dosavadní čtenáři měli totiž najednou násobně víc možností, odkud nabírat informace a navíc zadarmo. To samozřejmě běžné redakce vystavilo drtivému ekonomickému tlaku spojenému s úbytkem inzerce, množství žurnalistů se tak ocitlo na dlažbě a celá mediální scéna stále hledá způsoby, jak vlastně v éře sociálních sítích přežít.

Řada médií se na internetu vydala cestou bulvarizace, protože právě emocionálně vyhraněné titulky, nápadná grafické úprava, stejně jako příklon k senzacím, skandálům či katastrofám jsou tím, co láká pozornost masového čtenáře. Využívají totiž obyčejné lidské zvědavosti. Urvat si pozornost, kliknutí na článek za každou cenu. Každé zobrazení (reklamy připojené u článku) se totiž počítá.

Dobrou zprávou ale je, že na druhé straně ale logicky vznikla poptávka po kvalitních zdrojích informací, orientovaných na data, analýzy a kontext, tedy něco, za co jsou čtenáři ochotni i zaplatit. Sázka na kvalitu se tak ukazuje jako udržitelná cesta pro menší mediální projekty, stejně jako to, že není třeba za každou cenu nadbíhat bulvárním čtenářům a honit se za co největší čteností.

Demokratický a svobodný internet s sebou přinesl ale i další fenomén – o dost horší, než na jaký jsme byli zvyklí z bulváru. Totiž existenci webů, kterým dnes říkáme dezinformační.

„Alternativní a dezinformační weby“ – nástroj politického boje a nejtvrdšího byznysu

V téhle kategorii se na dnešním internetu potkáváme především se dvěma principy a pozadími fungování blábolivých webů, které si s věcmi jako žurnalistická etika, objektivita či fakta opravdu hlavu nelámou.

Prvním je chrlení vylhaných zpráv (nebo fake-news, chcete-li) ze zcela zištných důvodů, v zásadě je můžeme chápat jako bulvár na steroidech – jde o mediální podnikatele, kteří si výrobu falešných zpráv prostě zvolili jako svůj byznys model. Protože čím vyhrocenější, čím víc šokující téma lidem předhodíte, tím spíš na něj budou reagovat. Jde o lidi, kterým ani náhodou nezáleží na tom, jaké dopady může přinést takováhle vylhaná mediální masáž.

Druhá kategorie tvůrců dezinfowebů jsou buď lidé, kteří tímto způsobem buďto prostě prezentují své názory (třeba sebevíc nesmyslné) a snaží se ze svých čtenářů loudit trochu peněz na provoz webu. No a nebo do téhle kategorie vstupují média, přímo zřízená či podporovaná nějakými jinými cizími zájmy (jiným státem, byznysovými zájmy). Ti jsou si naopak velmi dobře vědomi toho, jakých cílů by rádi u svých čtenářů dosáhli. A zhusta se jim i daří.

Internet vyrostl… a třeba někdy i dospěje

 Uplynulých třicet let s internetem nám otevřelo zcela nové obzory a v míře dřív nevídané umožnilo dosáhnout veškerého vědění lidstva na pár kliknutí – a stejně tak nás zahltilo nesmírným množstvím braku a nesmyslů. Neocitli jsme se v digitálním ráji, jako spíš v digitální džungli, do které je zapotřebí vstupovat alespoň trochu připraven a vybaven – třeba mediální gramotností. Ale s tím se asi dalo počítat a nemá smysl se nad tím extra rozčilovat. Bylo by bláhové si myslet, že digitální svět by měl být a bude nějak příliš jiný, než jaký je ten náš lidský svět.

Přesto - pozitivní pokrok s internetem spojený a technologický rozvoj takřka v každé oblasti našich životů nám lidem otevřel nový svět. A skutečný svět se zmenšil, násobně víc se propojil. Je na nás, abychom se v tomhle novém patře lidské zkušenosti dobře zabydleli a dokázali jej spíš využívat, než aby nové technologie využívaly nás.

Související

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025) Komentář

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči

Šéf Bílého domu Donald Trump přetváří mezinárodní obchod k obrazu svému. Dělá z něj nástroj mocenského nátlaku, nikoli spolupráce. Namísto partnerství prosazuje transakční logiku a vydírání, a to i vůči nejbližším spojencům USA. Tento přístup ohrožuje stabilitu globálního řádu, oslabuje důvěru v americké vedení a může mít dlouhodobé dopady na pozici Spojených států i světovou ekonomiku.
Vladimir Putin a Donald Trump Komentář

Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly

Po celé měsíce vystupoval americký prezident Donald Trump ve vztahu k válce na Ukrajině zdrženlivě. Jeho vyjádření byla sice často ostrá v tónu, ale obsahově střídmá – ať už směrem ke Kyjevu, nebo Moskvě. Bylo zřejmé, že jeho primárním cílem je uklidnit ruského prezidenta a přimět ho k větší vstřícnosti vůči požadavkům Ukrajiny i západních spojenců. Jenže s rostoucí neochotou Vladimira Putina ustoupit se tento přístup začal jevit jako neúčinný. Změna na sebe nenechala dlouho čekat.

Více souvisejících

komentář internet

Aktuálně se děje

včera

Elon Musk

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy

Elon Musk se snaží vysvětlit, jak je možné, že jeho umělá inteligence Grok, vyvinutá pod hlavičkou firmy xAI, generovala odpovědi, ve kterých vyzdvihovala nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Incident vyvolal celosvětovou kritiku a řadu oficiálních reakcí – od lidskoprávních organizací přes evropské státy až po turecký soud.

včera

Robert Golob

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech

Slovinský premiér Robert Golob rozvířil politickou scénu návrhem, který způsobil poprask nejen mezi jeho odpůrci, ale i mezi vlastními spojenci. Poté, co parlament v Lublani schválil návrh levicové strany Levica na uspořádání poradního referenda o navýšení obranných výdajů na 3 % HDP do roku 2030, reagoval Golob nečekaným protiúderem – chce nechat občany hlasovat o samotném členství země v Severoatlantické alianci.

včera

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie

Každý člověk v Nizozemsku má v krvi „věčné chemikálie“, jak ukazuje první národní studie na toto téma. Studie zveřejněná ve čtvrtek uvádí, že přítomnost per- a polyfluoralkylových látek (známých jako PFAS či „věčné chemikálie“) v hladinách překračujících bezpečnostní limity automaticky neznamená vznik onemocnění.

včera

Tchaj-Wan

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy

Tchaj-wan zvažuje omezení ekonomických vazeb na Čínu, která je pro něj zároveň klíčovým trhem i geopolitickou hrozbou. Nová vláda prezidenta Lai Čching-teho vyzvala technologické firmy, aby se orientovaly na demokratické státy a omezily obchod s Huawei a SMIC. Podle expertů však úplné zpřetrhání vztahů není reálné. Embargo by mohlo ochromit globální dodávky čipů, poškodit tchajwanské firmy i zpomalit čínský technologický rozvoj.

včera

včera

Marco Rubio Prohlédněte si galerii

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem

Britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron při společném vystoupení v Londýně apelovali na spojence, aby zesílili tlak na Moskvu. Oba státníci volají po nových sankcích, které by mohly přimět Kreml k příměří na Ukrajině. Starmer označil evropské plány na nasazení mírových sil za „dostatečně vyspělé“, Macron je dokonce popsal jako „připravené k okamžitému nasazení“, jakmile se dosáhne dohody o příměří. 

včera

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně

Obyvatelé Polska a Německa čelí nové realitě, která ostře kontrastuje s dekádami otevřených hranic a volného pohybu. Hraniční kontroly, které byly v minulosti vnímány jako přežitek, se vracejí na scénu. Polská vláda pod vedením premiéra Donalda Tuska obnovila kontroly na celkem 52 hraničních přechodech s Německem a na dalších 13 směrem k Litvě. 

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči

Šéf Bílého domu Donald Trump přetváří mezinárodní obchod k obrazu svému. Dělá z něj nástroj mocenského nátlaku, nikoli spolupráce. Namísto partnerství prosazuje transakční logiku a vydírání, a to i vůči nejbližším spojencům USA. Tento přístup ohrožuje stabilitu globálního řádu, oslabuje důvěru v americké vedení a může mít dlouhodobé dopady na pozici Spojených států i světovou ekonomiku.

včera

včera

Donald Trump

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara

Obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Brazílií vstoupily do období vážné krize. Bez předchozího varování a mimo rámec standardních diplomatických konzultací oznámil americký prezident Donald Trump zavedení 50% cel na brazilský export, a to s účinností od začátku srpna. Informaci sdělil osobním dopisem prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silvovi.

včera

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky

Spojené státy po rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa znovu začaly plnohodnotně dodávat zbraně na Ukrajinu, ačkoli proti tomu Pentagon začátkem měsíce zasáhl kvůli obavám z nedostatku zásob. Tuto informaci ve čtvrtek potvrdila kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Trump už začátkem tohoto týdne uvedl, že dodávky obnoví – a slib splnil. 

včera

Michal Koudelka

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila

Bezpečnostní informační služba (BIS) loni zabránila několika pokusům ruských zpravodajských služeb o sabotážní akce v Česku. Uvedl to její šéf Michal Koudelka v souvislosti s vydáním výroční zprávy k činnosti služby za rok 2024. Rusko se společně s Čínou snaží škodit i v kyberprostoru. 

včera

Marco Rubio

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii

Americký ministr zahraničí Marco Rubio se má ve čtvrtek v malajsijském Kuala Lumpuru setkat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, a to jen několik dní po eskalaci rétoriky ze strany prezidenta Donalda Trumpa vůči Moskvě. K setkání dojde na okraj zasedání Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), v době, kdy Washington hledá nový rámec jak pro jednání o Ukrajině, tak pro přetváření ekonomických vztahů s asijskými státy.

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit

Tři roky po začátku ruské invaze zůstávají vztahy mezi Evropou a Moskvou zmrazené. Západ sází na sankce, ale řada firem v Rusku nadále působí a obchodní výměna pokračuje často přes třetí země. Ekonom Libor Žídek pro EuroZprávy.cz upozornil, že návrat k normálu je nepravděpodobný, a že některé firmy už tak obcházejí sankce. Evropa tak stojí před otázkou, jaký model vztahů s Ruskem je do budoucna vůbec možný.

včera

včera

včera

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy