Dnešní teplé počasí nevydrží, v neděli bude přes Česko od severozápadu zvolna postupovat studená fronta. V posledním březnovém týdnu budou denní teploty v průměru kolem 11 stupňů Celsia a noční kolem nuly. V dalších týdnech se pak postupně oteplí. Celkově by období od 25. března do 21. dubna mělo být teplotně nadprůměrné a srážkově normální. Vyplývá to z týdenní předpovědi a měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
"Počasí s průměrnými teplotami se bude udržovat i v posledním březnovém týdnu a bude pokračovat i na začátku dubna. Poté by mělo následovat teplé období, kdy se průměrné týdenní teploty budou dostávat nad průměrné hodnoty obvyklé pro tuto roční dobu," uvedli meteorologové. Z výhledu vyplývá, že v prvním dubnovém týdnu se denní teploty vyšplhají na zhruba 14 stupňů, v následujícím týdnu pak nad 16 stupňů a v týdnu od 15. dubna nad 18 stupňů Celsia.
Z hlediska srážek bude podle meteorologů kolísavý ráz z minulých týdnů pokračovat, přičemž týdenní úhrny srážek se budou pohybovat na hranici normálních a podnormálních hodnot.
Průměrný úhrn srážek pro následující čtyři týdny je 38 milimetrů. Podle záznamů vedených od roku 1951 zatím nejméně napršelo a nasněžilo v roce 2007, kdy meteorologové naměřili pět litrů na metr čtvereční. Nejvíce srážek spadlo v roce 1972 s úhrnem 71 milimetrů, tedy 71 litrů na metr.
Průměrná teplota pro období od 25. března do 21. dubna je sedm stupňů Celsia. Nejtepleji bylo v roce 2009, kdy průměr činil 10,8 stupně Celsia. Zatím nejnižší průměr 3,6 stupně meteorologové zaznamenali v roce 1958.
Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.
Související
Počasí do konce září: Léto se chýlí ke konci, tropy vystřídá ochlazení
Oceány jsou nejteplejší v historii. Dopady už brzy pocítí celý svět
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí do konce září: Léto se chýlí ke konci, tropy vystřídá ochlazení
včera
Závod o dobytí vesmíru zpomaluje. Čína odložila misi zaměřenou na hledání vody na Měsíci
včera
Masivní požáry už zasáhly i USA. Z Nevady utíkají před plameny desetitisíce lidí
včera
Oceány jsou nejteplejší v historii. Dopady už brzy pocítí celý svět
včera
Vláda chystá rozsáhlou reformu odměňování státních zaměstnanců
včera
Největší řeka v EU vysychá. Politici nemají žádný plán, co s tím
včera
Zelenskyj požádal USA o střely do Patriotů. Pence přišel s jiným návrhem
včera
Ukrajina po náletech na Wildberries zahájila útoky na centra druhého největšího ruského prodejce
včera
Velká Británie zpřístupní Ukrajině utajované technologie k výrobě raket Storm Shadow
včera
Jednání mezi USA a Kanadou zkolabovala. Trump rozpoutal novou obchodní válku
včera
Očkování proti rakovině naráží na první problém. Od lidí, kteří mu vůbec nerozumí
včera
Zelenskyj: Rusko koncem roku zahájí novou vlnu mobilizace, povolá 300 000 vojáků
včera
USA vyhlásí "ekonomický den D". Írán čekají nejtvrdší sankce v historii
včera
Počasí v novém týdnu. Vrátí se tropy, víkend už bude zase chladnější
23. srpna 2026 21:51
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
23. srpna 2026 20:33
Nový kšeft vévodkyně Meghan. V Británii by mohla obnovit hereckou kariéru
23. srpna 2026 19:17
Začne druhé upisovací období Dluhopisu Republiky. Lidé mají dvě možnosti
23. srpna 2026 18:09
Fedorov nezměnil názor. Ukrajina se nesmí bát diskuze o volbách, řekl
23. srpna 2026 17:22
Byl to pokus o vraždu. Policie obvinila muže v případu z Karlovarska
23. srpna 2026 16:35
Skandál v Louvru. Před 115 lety byla ukradena Mona Lisa
Přesně před 115 lety, 21. srpna roku 1911, došlo ve slavném pařížském muzeu Louvre ke skandální krádeži. Odcizeno totiž bylo jedno z nejvzácnějších děl: Mona Lisa. Obraz renesančního mistra Leonarda da Vinci byl dlouho nezvěstný, než se znovu vrátil do galerie.
Zdroj: Lucie Žáková