Horská služba varuje v Krkonoších před náledím, hrozí silný vítr

Horská služba Krkonoše varuje ve výškách nad 1000 metrů nad mořem před zledovatělým terénem. V Krkonoších platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti, uvedla dnes krkonošská horská služba. Na hřebenech hor hrozí silný vítr, v nárazech může dosahovat rychlosti až 70 kilometrů v hodině, informovali meteorologové.

Přidejte svůj názor

Krkonoše - Špindlerův Mlýn
doporučujeme

Dnes se nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Lanovku tvoří dva úseky, Pec pod Sněžkou - Růžová hora a Růžová hora - Sněžka.

Zledovatělý terén je zejména na Sněžce. U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů byly ráno čtyř stupně pod nulou, vítr dosahoval rychlosti přes 50 kilometrů v hodině a bylo tam okolo metru sněhu.

Na hřebenech Krkonoš je 50 až 100 centimetrů sněhu, více ho je v závětrných svazích a žlabech. Mezi novou a starou sněhovou vrstvou se vytvořila silná ledová krusta. "Pod krustou zůstává sníh i nadále mokrý. Po včerejším (úterním) oteplení a dešti se opět ochladilo a očekává se sněžení," uvedl Jan Doubek z krkonošské horské služby.

Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to ojediněle ve strmém extrémním terénu, které se většinou zastaví ještě na svahu, uvedla horská služba.

V hradeckém kraji má být dnes proměnlivá oblačnost, místy dešťové nebo smíšené přeháňky, v polohách nad 500 metrů sněhové, na horách četnější. Nejvyšší denní teploty budou mezi čtyřmi až sedmi stupni nad nulou, v 1000 metrech na horách kolem nuly. Vítr má zesilovat, na horách může v nárazech dosahovat až 70 kilometrů v hodině. Večer má slábnout.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí: Česko se mrazů nezbaví. Přidá se i vichřice

06.04.2020 22:00 Aktualizováno Česko se ještě ani tento týden nočních mrazů nezbaví. Přesto teploty během dne porostou na…

Předpověď na noc a úterý 7. dubna

06.04.2020 09:10 Počasí u nás bude ovlivňovat rozsáhlá oblast vysokého tlaku vzduchu nad východní a střední Evropou,…

Počasí: Kdy Česko zasáhnou první jarní bouřky?

05.04.2020 19:22 Aktualizováno Příští týden se v Česku rapidně oteplí. Teploty se v maximech budou celý týden držet nad 20 stupni.…

Předpověď na noc a pondělí 6. dubna

05.04.2020 08:17 Kolem tlakové výše nad východní Evropou k nám bude proudit teplý vzduch od jihu, informuje portal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy