Na desítkách míst v zemi byla ráno zvýšená hladina toků

Hladiny některých řek a potoků v zemi zůstávají po středeční oblevě zvýšené. Podle údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platil dnes kolem 08:30 zhruba na 40 měřicích stanicích první, tedy nejnižší stupeň povodňové aktivity.

Řeka, ilustrační foto
doporučujeme

Na druhém stupni ze tří byl pouze Černovický potok v jihočeských Tučapech. Varování meteorologů před možným vzestupem hladin platí pro jih a východ Čech i části Moravy od středečního poledne do odvolání. Nejvyšší riziko je v západní polovině Jihočeského kraje.

Na Vysočině platil první povodňový stupeň dnes po ránu na šesti měřicích stanicích, které jsou na řekách Sázava, Šlapanka, Svratka a Jihlava. V Kraji byl navíc místy poměrně silný vítr, hasiči proto museli odklízet vyvrácené stromy z několika silnic.

Středeční obleva s táním sněhu vzedmula hladiny toků také v Královéhradeckém kraji. Prvního stupně povodňové aktivity (SPA) dosahovaly dnes ráno řeky Metuje v Krčíně, Divoká Orlické v Orlickém Záhoří a Cidlina v Jičíně. "Kulminace na zasažených tocích se budou posunovat na níže položené úseky vodních toků. Dosažení prvního SPA je možno očekávat v profilu Tichá Orlice - Čermná. Dosažení druhého SPA nepředpokládáme," uvedl ráno Jiří Petr z dispečinku Povodí Labe.

První povodňový stupeň, označovaný bdělost, ráno platil také na toku Liboc ve Vilémově na Chomutovsku a na Mandavě ve Varnsdorfu ve Šluknovském výběžku. Na dalších potocích a řekách na severu Čech je zatím situace klidná.

Na jihu Moravy se dosud na svou běžnou výšku nevrátila hladina Dyje a Svratky. První povodňový stupeň platil ráno na čtyřech místech v Jihomoravském kraji, hladiny by ale už stoupat neměly.

Podle předpovědi ČHMÚ bude dnes v České republice zpočátku převažovat oblačnost, zejména na severu a severovýchodě země může místy pršet. Ve vyšších polohách by mohlo sněžit. Srážek ale bude ubývat. Nejvyšší denní teploty budou nejčastěji mezi pěti až deseti stupni Celsia.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zima ještě neskončila, vrátí se mrazy, ukazuje předpověď počasí na březen

01.03.2021 22:02 Aktualizováno Začátek března bude teplý, ke konci příštího týdne se ale výrazně ochladí. Jako celek by letošní…

Víkend bude studený, hrozí další sněžení, ukazuje předpověď počasí

27.02.2021 07:00 Česko se probouzí do studeného víkendu. Teploty klesnou až na 5 stupňů a místy hrozí i sněžení.

Počasí lámalo teplotní rekordy, bylo přes 20 stupňů

25.02.2021 19:28 Aktualizováno Česko po nedávných mrazech a vydatném sněžení zažívá tento týden nezvykle teplé počasí. Dosud…

V Česku padaly teplotní rekordy. Bylo až 20 stupňů

23.02.2021 18:51 Na 14 místech v Česku dnes meteorologové naměřili dosud nejvyšší únorovou teplotu. Nejtepleji bylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama