Značné riziko v Jeseníkách. Vyhlášen třetí stupeň lavinového nebezpečí

Horští záchranáři dnes vyhlásili v Jeseníkách třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Za poslední dva dny napadlo na horách přes 30 centimetrů sněhu a hrozí uvolnění lavinových desek, informuje horská služba na svých stránkách.

Přidejte svůj názor

Zima
doporučujeme

Třetí stupeň znamená již značné nebezpečí. Lavinové nebezpečí platí v Jeseníkách v místech, která leží v národní přírodní rezervaci mimo turistické trasy a lidé by tudy neměli chodit. Vyhledávají je však často vyznavači adrenalinového lyžování.

"V Jeseníkách během posledních dvou dnů napadlo zhruba 30 centimetrů nového sněhu. Sněžilo za vydatného severozápadního větru a sníh bude převážně uložen na závětrných svazích, což je Velký kotel, Malý kotel a mezikotlí. Z těchto důvodů jsme vyhlásili třetí lavinový stupeň. Platí všeobecné pravidlo, že při třetím lavinovém stupni, když napadne více nežk 30 centimetrů, by se lyžaři neměli pouštět do svahů, které jsou prudší nežk 30 stupňů," uvedl Hejtmánek.

Zvýšení lavinového stupně od dnešního dne avizovala horská služba již ve středu na základě vydatného sněžení. Podle předpovědi ještě dnes a zřejmě i v pátek znovu sněžit, uvedl Hejtmánek. "V lavinových katastrech budeme teprve měřit, vyhlásili jsme to však již dopředu, než to kluci potvrdí. Ty indikace na třetí lavinový stupeň jsou jednoznačné. Nechceme, aby došlo k nějakému maléru. Spousta skialpinistů tyto zprávy čte, ať už na webových stánkách či sociálních sítích," doplnil Hejtmánek.

Třetí stupeň označují odborníci za kritickou nebo velmi zrádnou situaci. Je obvykle vyhlašován ve 30 procentech zimního období a odehraje se při něm až polovina všech případů lavinových nehod. Lavinové katastry leží v Jeseníkách v oblasti Velkého Kotle, Červené hory a Králického Sněžníku, je v nich šest lavinových katastrů a dohromady 20 lavinových drah. "Jsme v národní přírodní rezervaci a lidé by v těchto místech neměli co dělat, ale stát se to může," dodal dispečer jesenické horské služby.

V Jeseníkách byl tento stupeň naposledy vyhlášen loni na začátku ledna.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a středu 26. února

25.02.2020 09:03 V noci postoupí zvlněná studená fronta z našeho území dále k východu a za ní k nám začne proudit…

Počasí: Do Česka se vrací silní vítr, místy i sněhové jazyky

25.02.2020 08:19 V polovině týdne se v Česku opět objeví silný vítr. Ten sice nedosáhne rychlosti víkendové vichřice…

Podrobná předpověď počasí na celé jaro: Kdy teploty vyšplhají na 20 stupňů?

24.02.2020 22:33 Aktualizováno Zima v Česku zdánlivě skončila a ani dlouhodobá předpověď počasí nenaznačuje, že by se teploty…

Po vichřici Julie jsou bez proudu stále tisíce domácností

24.02.2020 15:40 Aktualizováno V Česku je po nedělní vichřici bez proudu ještě 6700 odběratelů. Distribuční společnost ČEZ kolem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama