Značné riziko v Jeseníkách. Vyhlášen třetí stupeň lavinového nebezpečí

Horští záchranáři dnes vyhlásili v Jeseníkách třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Za poslední dva dny napadlo na horách přes 30 centimetrů sněhu a hrozí uvolnění lavinových desek, informuje horská služba na svých stránkách.

Zima
doporučujeme

Třetí stupeň znamená již značné nebezpečí. Lavinové nebezpečí platí v Jeseníkách v místech, která leží v národní přírodní rezervaci mimo turistické trasy a lidé by tudy neměli chodit. Vyhledávají je však často vyznavači adrenalinového lyžování.

"V Jeseníkách během posledních dvou dnů napadlo zhruba 30 centimetrů nového sněhu. Sněžilo za vydatného severozápadního větru a sníh bude převážně uložen na závětrných svazích, což je Velký kotel, Malý kotel a mezikotlí. Z těchto důvodů jsme vyhlásili třetí lavinový stupeň. Platí všeobecné pravidlo, že při třetím lavinovém stupni, když napadne více nežk 30 centimetrů, by se lyžaři neměli pouštět do svahů, které jsou prudší nežk 30 stupňů," uvedl Hejtmánek.

Zvýšení lavinového stupně od dnešního dne avizovala horská služba již ve středu na základě vydatného sněžení. Podle předpovědi ještě dnes a zřejmě i v pátek znovu sněžit, uvedl Hejtmánek. "V lavinových katastrech budeme teprve měřit, vyhlásili jsme to však již dopředu, než to kluci potvrdí. Ty indikace na třetí lavinový stupeň jsou jednoznačné. Nechceme, aby došlo k nějakému maléru. Spousta skialpinistů tyto zprávy čte, ať už na webových stánkách či sociálních sítích," doplnil Hejtmánek.

Třetí stupeň označují odborníci za kritickou nebo velmi zrádnou situaci. Je obvykle vyhlašován ve 30 procentech zimního období a odehraje se při něm až polovina všech případů lavinových nehod. Lavinové katastry leží v Jeseníkách v oblasti Velkého Kotle, Červené hory a Králického Sněžníku, je v nich šest lavinových katastrů a dohromady 20 lavinových drah. "Jsme v národní přírodní rezervaci a lidé by v těchto místech neměli co dělat, ale stát se to může," dodal dispečer jesenické horské služby.

V Jeseníkách byl tento stupeň naposledy vyhlášen loni na začátku ledna.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mírné ochlazení vystřídají další tropy, ukazuje předpověď počasí

13.08.2020 22:08 Aktualizováno O víkendu čeká Česko mírné ochlazení, zkraje příštího týdne se ale opět vrátí tropy. Teploty budou…

Sucho na severu Čech se prohlubuje

13.08.2020 11:39 Sucho na severu Čech se prohlubuje. Přibývá zákazů odběrů vod z potoků a řek v Povodí Ohře,…

Předpověď na noc a čtvrtek 13. srpna

12.08.2020 14:28 Od západu postoupí do střední Evropy brázda nižšího tlaku vzduchu. informuje portal.chmi.cz.

Předpověď na noc a středu 12. srpna

11.08.2020 14:24 Počasí u nás bude ovlivňovat okraj tlakové výše nad severní Evropou, informuje portal.chmi.cz.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama