Expert na počasí vyráží dech. Zemi jsme zničili? Tohle přijde v příštích letech

Navzdory všem snahám o stabilizaci klimatických změn je nedokážeme zcela zastavit. To potrvá nejméně desítky let, po kterých se bude počasí nadále zhoršovat, tvrdí expert na klima Radim Tolasz.

Přidejte svůj názor 86 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Švýcarské ledovce by měly v tomto století přijít až o 90 % svého objemu.  Podle experta je právě taková zpráva jasným důkazem změny klimatu, což už dnes nikdo nepopírá.

Vedoucí oddělení klimatických změn ČHMÚ dodává, že vědci už 30 let varují svět, že se klima mění. "Jsme už ale ve stavu, kdy jsou informace o klimatickém systému většinově pesimistické. My můžeme jen optimisticky předpokládat, že se lidstvo vzpamatuje a že s tím začne něco dělat," řekl Českému rozhlasu.

Dodal, že všechny zprávy Mezivládního panelu pro změny klimatu už od roku 1990 obsahují varianty možných řešení. Lidé by podle něj měli například přestat měnit chemické složení atmosféry spalováním fosilních paliv a negativně ovlivňovat klima.

"Nechme ho svému přirozenému vývoji. To ale neznamená, že by se mělo pak rapidně ochlazovat nebo přestat extrémy počasí. To je totiž pro střední Evropu zcela přirozený jev," dodal.

Problém vidí i v ovzduší, které dýcháme. Smog je totiž z velké části způsobený spalováním fosilních paliv, stejně jako probíhající klimatické změny. Ty se podle něj ale nepodaří jen tak eliminovat.

"Kdybychom teď hned globálně zastavili veškeré antropogenní emise skleníkových plynů, tak se nám dalších 20–30 let bude klima dál zhoršovat. To je setrvačnost klimatu," vysvětlil a dodal, že na adaptaci klimatu bude potřeba minimálně 50 let.

Loading...
Vstupte do diskuze (86)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Bangladéš se řítí mohutný cyklón Bulbul, 1,5 milionu lidí evakuováno

09.11.2019 22:05 Aktualizováno Indii a jih Bangladéše dnes zasáhl cyklón Bulbul. Z Indie jsou hlášeni první dva mrtví, evakuovány…

Na Egypt a Izrael se řítí neobvyklý hurikán

25.10.2019 23:06 Meteorologové sledují shluk bouří nad Středozemním mořem, který by se mohl proměnit v neobvyklý …

Japonsko zasáhla další přírodní katastrofa, po nezvěstných pátrá armáda

25.10.2019 17:25 Jedna žena zemřela a dva další lidé jsou pohřešováni po sesuvech půdy způsobených silnými dešti,…

Větrná bouře pustošila východ USA, stovky tisíc lidí zůstaly bez proudu

17.10.2019 16:59 Východní pobřeží Spojených států v okolí New Yorku a Bostonu zasáhla silná bouře, která během noci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama