Expert na počasí vyráží dech. Zemi jsme zničili? Tohle přijde v příštích letech

Navzdory všem snahám o stabilizaci klimatických změn je nedokážeme zcela zastavit. To potrvá nejméně desítky let, po kterých se bude počasí nadále zhoršovat, tvrdí expert na klima Radim Tolasz.

Ilustrační foto
doporučujeme

Švýcarské ledovce by měly v tomto století přijít až o 90 % svého objemu.  Podle experta je právě taková zpráva jasným důkazem změny klimatu, což už dnes nikdo nepopírá.

Vedoucí oddělení klimatických změn ČHMÚ dodává, že vědci už 30 let varují svět, že se klima mění. "Jsme už ale ve stavu, kdy jsou informace o klimatickém systému většinově pesimistické. My můžeme jen optimisticky předpokládat, že se lidstvo vzpamatuje a že s tím začne něco dělat," řekl Českému rozhlasu.

Dodal, že všechny zprávy Mezivládního panelu pro změny klimatu už od roku 1990 obsahují varianty možných řešení. Lidé by podle něj měli například přestat měnit chemické složení atmosféry spalováním fosilních paliv a negativně ovlivňovat klima.

"Nechme ho svému přirozenému vývoji. To ale neznamená, že by se mělo pak rapidně ochlazovat nebo přestat extrémy počasí. To je totiž pro střední Evropu zcela přirozený jev," dodal.

Problém vidí i v ovzduší, které dýcháme. Smog je totiž z velké části způsobený spalováním fosilních paliv, stejně jako probíhající klimatické změny. Ty se podle něj ale nepodaří jen tak eliminovat.

"Kdybychom teď hned globálně zastavili veškeré antropogenní emise skleníkových plynů, tak se nám dalších 20–30 let bude klima dál zhoršovat. To je setrvačnost klimatu," vysvětlil a dodal, že na adaptaci klimatu bude potřeba minimálně 50 let.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouře Beta udeřila. Stav přírodní katastrofy platí pro 29 oblastí v Texasu

22.09.2020 08:43 Do amerického Texasu dorazila tropická bouře Beta. Očekává se, že přinese hlavně vydatný déšť. Beta…

Meteorologům došla jména pro cyklóny. Začínají znovu

18.09.2020 20:14 Teprve podruhé od poloviny 50. let došla meteorologům předem připravená jména pro cyklóny nad…

Bouře Sally zesílila na hurikán druhé kategorie, už bičuje jih USA

16.09.2020 14:08 Aktualizováno Oblasti na jihu Spojených států už začaly pociťovat dopady bouře Sally, která se na americké…

K Bermudám se blíží hurikán Paulette

13.09.2020 16:54 Aktualizováno Tropická bouře Paulette nad Atlantikem zesílila na hurikán a pohybuje se směrem k souostroví…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama